Když si potřebuju dát pauzu a protáhnout se, chodím rozptylovat pilné kolegy do jejich kanceláří. Jedna z mých oblíbených zastávek je u Aničky, protože se orientuje v zákulisním dění na knižním trhu a má v pracovně pohovku. (Obojím disponuje i náš pan ředitel, ale tam mě to, bůhvíproč, tak netáhne.)

Při jedné z mých nevyžádaných návštěv mi Anička strčila do ruky tři ukázkové překlady k titulu Chuligán od německého spisovatele Philippa Winklera a vybídla mě, ať si tipnu, komu se s vedoucí redaktorkou rozhodly překlad zadat. Asi abych byla chvíli potichu a ona mohla v klidu pracovat.

Začetla jsem se a nevycházela z údivu. Vždyť by to mohly být tři rozdílné knihy!

I překladatel musí být obezřetný při výběru textu, na kterém bude pracovat.

Anička k tomu říká: „Vybíráme si své překladatele pečlivě, ale i překladatel musí být obezřetný při výběru textu, na kterém bude pracovat. Ne vždy mu totiž sedne autorův jazyk a prostředí, do kterého je děj zasazený. Chuligán je po těchto stránkách velmi osobitý, proto jsme si nechali vyhotovit rovnou tři ukázkové překlady.“

Podívejte se sami na rozličnost překladů a zkuste si tipnout, který byl vybrán jako finální.

Překlad 1:
Zahřívám svůj novej chránič na zuby v dlani, otáčím ho v prstech a pak ho trochu zmáčknu. Dělám to tak před každou rvačkou. Gel, z kterýho je vyrobenej, drží, jen se kapku poddá. Je to fakt špička. Nic lepšího člověk nesežene. Mám ho vyrobenej na míru vod zubního technika. Žádnej levnej šmejd, jaký chrlej po tisícovkách a vy je za dva tejdny můžete hodit do popelnice, protože se vám začnou hranama zařezávat do dásní. Nebo protože je vám kvůli debilnímu tvaru a umělohmotnýmu chemickýmu smradu v jednom kuse na zvracení. Chrániče už máme skoro všichni, teda kromě Joja, kterej si s domovnickým platem nemůže moc vyskakovat. Kai musí mít vždycky všechny fajnový serepetičky. Ulf si s prachama hlavu lámat nemusí. Tomek, Töller. A pár našich kluků, co maj slušnej džob. A samozřejmě strejda Alex. To von toho technika před pár rokama vobjevil. Specializuje se na bojový sporty a zásobuje sportovce z celýho Německa. Říká se, že k němu choděj i lidi z Frankfurtu a pár maníků z Východu. Z Drážďan a z Halle a taky z Cvikova. Napadne mě, že u něj určitě vypláznou celou měsíční podporu, a přejedu si bříškem prstu po propíchnutejch nosních dírkách.

Překlad 2:
Zahřívám v ruce svůj nový chránič zubů. Obracím ho prsty a trochu ho mačkám. Dělám to tak před každou bitkou. Gelový materiál nezmění tvar, jen se trochu poddá. Prostě kvalitní věcička. Lepší neseženete. Vyrobeno na zakázku od zubního technika. Žádný z těch levných šmejdů sériové výroby, který můžete po dvou týdnech mrsknout do koše, protože se vám hrany zařezávají do dásní. Nebo proto, že vám mizerný tvar nesedne a z chemického zápachu plastu se vám v jednom kuse zvedá kufr. S výjimkou Joja se skromnou domovnickou gáží už máme takový chránič zubů skoro všichni. Kai, který musí mít vždycky ty nejfajnovější vychytávky. Ulf. Ten si to může v pohodě zacálovat z kasičky. Tomek, Töller. A někteří další z našich kluků, kteří mají odpovídající džoby. Strejda Axel v každém případě. Ten si před pár lety otevřel praxi zubního technika. Zaměřil se na kontaktní sporty a zásobuje zápasníky po celém Německu. Proslýchá se, že k němu chodí kluci až z Frankfurtu a Východňáci. Z Drážďan, Halle, ze Zwickau. Ti za to beztak vysolí celou měsíční podporu, blejskne mi hlavou, zatímco špičkou prstu přejíždím po vyražených průduších.

Překlad 3:
Zahřeju si v dlani chránič zubů. Převrátim ho v prstech a trochu ho stisknu. Tak to dělám před každym zápasem. Gelovej materiál se nepromáčkne, jen se trochu poddá. Je to prvotřídní záležitost. Nic lepšího nekoupíš. Vyrobil mi ho na míru jeden zubní technik. Neni to žádnej šmejd z velkovýroby, kterej za dva tejdny flákneš do popelnice, protože tě okraje řežou do dásní. Nebo protože ti je kvůli posranýmu tvaru a chemickýmu smradu pořád na blití. Kromě Joja, kterej se na to ze svýho domovnickýho platu nezmůže, jsme si mezitim takovej chránič pořídili skoro všichni. Kai, kterej si vždycky potrpí na ty největší vymoženosti. Ulf. Ten si ho může dovolit s přehledem. Tomek a Töller. A další z naší party, který maj dobře placenou práci. Strejda Axel na něj má rozhodně. To on toho zubního technika před pár lety splašil. Specializuje se na kontaktní sporty a stará se o zápasníky po celym Německu. Prej za nim jezděj chlápci až z Frankfurtu, a dokonce i pár týpků z Východu. Z Drážďan a Halle, z klubu Zwickau. Určitě na to padne celá jejich měsíční podpora v nezaměstnanosti, řikám si, když špičkou prstu objíždim dejchací otvory v chrániči.