Jaké knížky jste měl rád, když jste byl malý?
Četl jsem jak divý. Všechno, co se mi dostalo pod ruku. Nejvíc mě však zajímaly příběhy o kouzlech a dobrodružství. Většina mých oblíbených autorů byli Poláci, ti asi v České republice nejsou příliš známí. Ale naprosto jsem miloval Mumínky Tove Janssonové a Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové — jejich knihy zažehly mou vášeň pro úžasné, magické příběhy Severu. Ovšem mou naprosto nejoblíbenější kreslenou postavičkou — a moc rád to říkám právě teď — byl váš Rumcajs. Zbožňoval jsem jeho smysl pro humor i pohádkový svět, ale nejvíc jsem Rumcajse miloval pro jeho nezdolnou odvahu a troufalost.

Co podle vás dělá dětskou knížku dobrou dětskou knížkou?
To je opravdu těžká otázka a myslím si, že každý spisovatel pro to má svou vlastní teorii. Podle mě je třeba vytvořit pohádkové prostředí, které děti hned od začátku přijmou za své. Pak jim musíte dát postavu, k níž mohou vzhlížet (v mém případě je to Tappi), a postavu, s níž se ztotožní (Chichotek). Potom — když už tohle všechno máte — potřebujete najít čtenáře připravené ohodnotit to, co jste napsal. Všechny moje knihy jsou prověřené mými dvěma syny.

Proč píšete knížky pro děti? Ovlivnilo vás, že jste se stal rodičem?
Ano, jsem otcem dvou skvělých kluků, což mě rozhodně ovlivnilo. Dřív jsem psal fantasy spíše pro dospělé čtenáře. Když měl starší syn jeden rok, začali jsme mu se ženou číst před spaním. Přečetli jsme všechny klasické dětské příběhy a začali se rozhlížet po nových knihách. Ale záhy jsme zjistili, že nám došly dobré knihy. Manželka na mě tázavě pohlédla a ukázala na počítač. Pochopil jsem a za chvíli byl první příběh na světě (smích).

Pro koho jste knížku napsal?
Tappiho příhody jsou pro všechny děti, které rády zavřou oči a sní. Jsou pro všechny, kdo rádi chodí po lese, koupou se v jezeře a v létě tančí do západu slunce. Mou největší nadějí je, že kouzelné příběhy ze Šeptajícího lesa podnítí dětskou představivost a připomenou jim nádherný svět mimo počítače a tablety.

Co byste vzkázal svým malým českým čtenářům?
Ahoj, mí drazí čeští kamarádi! Nic bych si nepřál víc, než aby Tappiho příběhy zasáhly vaše srdce. Užijte si výlety do světa fantazie s vikingem, s nímž se vždycky budete cítit v bezpečí. Doufám, že se spolu jednoho dne potkáme osobně.

Marcin Mortka (nar. 1976)

je vypravěč, snílek a workoholik v jednom — zřídkakdy se mu podaří prožít den, aniž napíše alespoň jednu stránku o čemkoliv. Zaníceně zkoumá středověké křížové výpravy a velké plachetnice napoleonské éry, miluje kávu, cestování i klid v jakékoliv podobě. Jeho největší poklad je rodina. Nerad spěchá, má rád vůni větru a každou noc by chtěl prosedět s knížkou. V létě se tradičně mění v hobita — hrabe se v zahradě, chodí bosky, hodně jí a opatrně se vyhýbá všem dobrodružstvím. Sní o tom, že by někdy napsal dokonalou pohádku nebo se alespoň stal někým, jako je Tappi z Šeptajícího lesa.

Spisovatel, tlumočník z norštiny a angličtiny. Absolvent skandinavistiky na Univerzitě Adama Mickiewicze v Poznani píše převážně fantasy literaturu pro dospělé, v posledních třech letech se věnuje i knihám pro děti a mládež.