Co pro Vás znamená nominace na Magnesii Literu?
Nominace si pochopitelně velmi vážím. Všechno je jenom dvakrát je můj první román, který jsem vydal v padesáti letech. Z toho je zřejmé, že netrpím příliš vysokou tvůrčí frekvencí, a s jistou nadsázkou tedy nelze vyloučit, že letošní ročník ankety byl pro mě první a poslední šancí.

Uvažujete o tom, co budete psát dál? A v jakém poměru a vztahu bude teď psaní prózy k Vaší profesi literárního historika?
Mám dva náměty, do jednoho už jsem se pustil, ale velmi brzy jsem zjistil, že píšu znovu totéž, byť s jinými postavami i kulisami. Fascinuje mě čas, fascinuje mě paměť míst a není příliš pravděpodobné, že by se mé příští beletristické pokusy stočily výrazně jiným směrem. Takže budu nějaký čas přemýšlet, jak toto své nejpodstatnější téma ozvláštnit, aby mé další případné romány čtenáře bavily. Určitě se nestanu spisovatelem-institucí, který posílá každý druhý rok novou knihu na trh — než se pustím do psaní nové knížky opravdu soustředěně, budu muset sám sebe přesvědčit, že mám co říct a že vím, jak to udělat. Moje aktuální plány jsou spíše odborné — do dvou let bychom chtěli s kolegy vydat Encyklopedii českého literárního samizdatu a pak přede mnou a mojí ženou stojí jeden značný osobní dluh — chystáme se na rozsáhlou monografii o Zdeně Salivarové a Josefu Škvoreckém.

Které z nominovaných knih (třeba v jiných kategoriích) Vás zaujaly?
Knížek vychází hodně, a tak se stalo, že pro mě i letošní (stejně jako všechny minulé) nominace na Magnesii představují spíše soupis čtenářských tipů. Ostatně i v kategorii prózy musím ještě dva „soupeře“ přečíst. Jsem rád, že se v kategorii poezie objevila nová knížka Milana Ohniska, zaujaly mě všechny tři tituly nominované za nakladatelský čin (kniha Osud jménem Ležáky je navíc působivá opravdu osudovým vztahem autorů k předmětu jejich díla) a jako Brňáka mě pochopitelně zajímá kniha Brnox, nominovaná tuším v kategorii publicistiky. Z kategorie Objev roku se těším především na knihu Zuzany Kultánové Augustin Zimmermann, kterou mi už nějaký čas bez ohledu na nominace doporučují přátelé.