Knižní trh je opravdu široký, stejně jako nabídka knih z nakladatelství Host. Někdo má rád detektivky, někdo odbornou literaturu, jiný čte poezii či romány pro ženy.

Různorodí čtenáři sedí také u nás v redakci. A tak jsme si udělali malý průzkum, jaké knihy u nás vedou, a rozhodli jsme se s vámi podělit o pár dobrých tipů. Budeme rádi, když vám pomůžeme s výběrem vánočních dárků pro vaše blízké nebo upozorníme na zajímavé tituly pro vás.

A abyste z toho měli prospěch nejen intelektuální, ale i materiální, všechny doporučené knihy navíc až do 17. prosince zlevňujeme o celých 30 %. Poštovné ani balné u nás neplatíte, to už je zavedené pravidlo. Přejeme dobrý výběr při hledání knih pod stromeček a krásné sváteční okamžiky strávené četbou.

Vaše redakce nakladatelství Host

Tomáš Reichel, ředitel

Anthony Ryan: Píseň krve

Osobně jsem na fantasy začal ujíždět až po zásahu fenoménem Hry o trůny, která má nejen uvěřitelné a propracované postavy a napínavé zápletky, ale taky je výborně napsaná. Pak mi delší dobu trvalo, než mě nějaká další fantasy kniha doopravdy dostala, ale dočkal jsem se, a byla to právě Píseň krve Anthonyho Ryana. Přečetl jsem ji nejdříve v originále (v rámci svého nekonečného studia angličtiny :)) a pak ještě jednou česky a byl jsem skutečně nadšený a dlouho jsem hlavního hrdinu Vélina al Sornu nemohl dostat z hlavy. Je to opravdu strhující příběh a stejně jako Hra o trůny se odehrává v dokonale propracovaném světě a je napsán skvělým literárním stylem.

Dana Blatná, propagace

Fredrik Backman: Muž jménem Ove

Přesně k takovýmto knihám se ráda vracím, protože jsou z kategorie útěšných. Dobrý člověk ještě žije. Ještě je legrace a přátelství. A láska. A to přes všechno to občasné neveselo-truchlivo, až absurdno, které nám všem život přináší. A Ovemu fakt docela hustě. No a nechybějí ani zvířátka. A přes lehkou kýčovitost se přenesete.

Ivana Motrincová, podpora prodeje, sekretariát

Daniel Glattauer: Dobrý proti severáku

Ráda bych doporučila titul z řady knih „nejen pro ženy“, ale vybrat jeden román není snadné. Všechny jsou příjemným čtením, často je v nich humor a ironie a samozřejmě především dobrý příběh. Vypíchla bych tedy knihy Daniela Glattauera, zejména Dobrý proti severáku. Je to napínavý milostný příběh, vtipný a dojemný, psaný úspornou formou mailů. A musím podotknout, že si ho oblíbili i muži.

Martin Stöhr, art director, redaktor

Michal Sýkora: Modré stíny

Vánoční knižní nadílce rozhodně bude slušet i nějaká původní česká detektivka. Modré stíny jsou skvělý krimi thriller, jehož první schůdek tvoří lokální vražda; schodiště však vede k nejvyšším patrům politiky (a korupce). Skvěle jsem se bavil jako čtenář a těším se i jako divák — titul je součástí televizního detektivního cyklu, který bude uveden po Novém roce. Pro duo Jan Hřebejk a Petr Jarchovský to bude premiéra v tomto žánru. Zvědav jsem zvlášť na svéráznou komisařku Marii Výrovou v podání Kláry Melíškové.

Petra Plevová, propagace

Peter May: Skála

Skála je detektivka, v níž policejní vyšetřování vraždy ustupuje do pozadí, aby se dostalo na silný příběh dávných tajemství, vzpomínek na ztracená přátelství, lásku i domov. Příběh, v němž minulost ovlivňuje současnost stejně silně jako drsné prostředí skotského ostrova Lewis čtenáře, jenž si nepřeje nic jiného než se tam vypravit. Jsem přesvědčená o tom, že si vás Peter May svým vyprávěním omotá kolem prstu úplně stejně jako mě.

Lucie Zajíčková, grafický design

Caroline Carlsonová: Téměř ctihodná liga pirátů: Poklad Čarodějky ze severu

Jako malá jsem snila o kariéře kosmonautky. Pokud bych však tenkrát četla Poklad Čarodějky ze severu, chtěla bych být pirátkou. A plavit se po širých mořích. A mít kouzelného mluvícího chrliče. A hledat ztracený poklad. A vůbec: proč jste tu knížku ještě nečetli?!

Kristina Nesvedová, redaktorka

Marc Pastor: Zlá žena

Kdyby se Zlá žena neodehrávala v magické Barceloně, byl by to zřejmě western. Inspektor Moisès Corvo je klasický pistolník s drsným zevnějškem a ryzím srdcem. Autorův vtipný, ironický styl navíc všechny hrůzy milosrdně halí do lehce bizarního hávu. V příběhu o barcelonské upírce paradoxně žádné hektolitry krve nenajdete. Mezi záplavou chladné severské krimi pro mě Zlá žena byla hřejivou exotickou lahůdkou.

Andrej Nechaj, grafický design

Alexandr Brummer – Michal Konečný: Brno nacistické

Brno mám veľmi rád a odkedy som sa sem pred rokmi nasťahoval, tak ma baví motať sa jeho ulicami, objavovať zaujímavé miesta, architektúru, históriu… Brno nacistické mi zas trochu rozšírilo obzory. Tento sprievodca umožnuje nahliadnuť do doby, keď na hlaváku vlali vlajky s hákovými krížmi, na Právnickej fakulte MU sídlilo Gestapo a Židia mali zakázaný vstup do Lužánek. Miestami je to celkom mrazivé, ale je dobré si toto obdobie občas pripomínať. Nie je to zas tak dávno.

Simona Pinnerová, podpora prodeje, e-knihy

Jeffrey Eugenides: Sebevraždy panen

Vynikající psychologický román, který odhaluje snadno zranitelné nitro dospívajících a zároveň komplexně zachycuje obraz maloměšťáctví. Citlivě vyprávěný příběh z pohledu „chlapce ze sousedství“, jehož prostřednictvím uvidíte věci v širších souvislostech. Teenager bude při čtení souhlasně přikyvovat a dospělý čtenář prozře.

Eva Sládková, vedoucí redaktorka české beletrie a odborné literatury

Caryl Férey: Zulu

Hledáte napínavý, a přitom inteligentní příběh? Tři policisté do důsledku poznávají odvrácenou tvář postapartheidní Jihoafrické republiky a ocitají se ve víru zběsilého násilí, které se nezastaví před ničím. Krimi román Zulu se v ďábelském tempu mění v drsný thriller s politickým a sociálním přesahem. Skvěle vykreslené postavy, nevšední prostředí, mravenčení v zádech.

Nikola Marzyová, zahraniční práva, akvizice

Jakub Dotlačil: Jiné životy Hynka Harra

Někdy není potřeba utíkat od svého pohodlného a nudného života, abychom prožili život jiný, dobrodružný. Otázkou ale je, co z toho. Ve zdařilém debutu Jakuba Dotlačila se dozvíte, co z toho měl Hynek Harr.

Eva Sedláčková, vedoucí redaktorka literatury pro děti a mládež

Petra Soukupová: Bertík a čmuchadlo

Upřímná, neuvěřitelně opravdová. Tahle knížka mě prostě dostala. Už když jsem poprvé četla rukopis. Možná na první pohled dětsky nepůsobí, ale je dětská víc než mnohé jiné „dětskostí“ překypující. Setkání s Bertíkem a jeho tajemným kamarádem čmuchadlem patří k těm, na která se nezapomíná. Navíc je to knížka krásná, kterou je radost vzít do ruky. Zkuste to!