Až do Vánoc bude tip redakce a sleva 30 % platit na všech jedenáct knih, které jsme vám v roce 2016 doporučili. Určitě tam najdete dárek pro čtenáře náročného i svátečního. Naše osobní postřehy si přečtěte v tomto článku, knihy k zakoupení pak najdete v našem e-shopu pod záložkou Akce.

Vaši lidé z Hosta!

Listopadový tip redakce má na svědomí redaktorka Květa Hegerová

Zygmunt Miłoszewski: Hněv

V sychravém dušičkovém počasí je nejlepší zakutat se pod peřinu s knížkou a adekvátním teplým nápojem. Myslím, že Hněv a grog je ideální volba. Hned na začátku posledního příběhu s bělovlasým prokurátorem Szackým dostane čtenář pořádnou pecku mezi oči. Po chvíli se z šoku vzpamatuje a ocitne se v Olštýně, kde šílené individuum řídící městskou dopravu vyvolává v občanech vražedné choutky a z listopadového nebe se snáší „jakýsi varmijský děs, ani déšť, ani sníh, ani kroupy“. Autor si tentokrát pro svůj román vybral těžké a opomíjené téma domácího násilí a rovněž se prostřednictvím Szackého zamýšlí nad spravedlností a smyslem prokurátorské práce. Čeká vás věrohodné a sugestivní vylíčení atmosféry a prostředí, neodolatelné sarkastické komentáře pana prokurátora, nález záhadné kostry i nějaká ta vražda; budete se trochu bát, hryzat si nehty napětím a možná se vám bude občas u některých popisovaných situací i navalovat – to vás právě zachrání ten grog. Hněv si můžete přečíst i bez znalosti předchozích románů z této série Zapletení a Zrnko pravdy, ale rozhodně stojí za to přečíst si i je.

Tip redakce na říjen vybrala vedoucí redaktorka literatury pro děti a mládež Eva Sedláčková

Jaume Copons: Agus a příšerky 1: Už je tady pan Flat!

Jaume Copons: Agus a příšerky 2: Zachraňme Nautilus!

Zamilovala jsem se. Co na tom, že šampión mého srdce vypadá jako přerostlá, lehounce obtloustlá plyšová mrkev a je to vlastně příšerka? Pan Flat je tak zábavný společník, že byste ho za přítele chtěli všichni. Jeho nadšení pro dobré příběhy všeho druhu je okouzlující a nakažlivé. Přála bych si, aby se mu povedlo „nakazit“ co nejvíc čtenářů, hlavně dětí. Zatím se mu daří. Tak třeba střapatý kluk Agus. Donedávna si v klidu tunil pizzy a neuklízel v pokojíčku. Pak mu do života vtrhl pan Flat s bandou příšerek. Od té doby je Agusův svět o poznání zábavnější. A je jedno, jestli ta dobrodružství prožívá s přáteli při čtení skvělých knížek nebo ve skutečnosti… Série Agus a příšerky, částečně knížky, částečně komiks plný vtipných ilustrací, nenechá žádného kluka ani holku lhostejnými. Stejně jako mě.

Zářijový tip redakce přináší Lukáš Reichel z expedice

Martí Perarnau: Pep Guardiola. První rok v Mnichově

Kniha je hlubokou sondou do hlavy jednoho z nejúspěšnějších fotbalových trenérů posledních let. I když Pep nepatří mezi moje oblíbence, jako zarytému fanouškovi fotbalu mi tahle knížka nemohla uniknout. Joseph svoje zatím nejlepší léta prožil v Barceloně, ať už jako hráč nebo trenér, posléze se vydal na nová dobrodružství do Bayernu Mnichov a do anglického Manchesteru, kde nyní začíná novou kapitolu svého života jako manažer místního klubu Manchester City. V knize je popsán jako perfekcionista a velký milovník fotbalu. Autor skrze knihu přibližuje čtenářům zážitky, emoce a napětí přímo ze světa profesionálního fotbalu. S Guardiolou prožijete jednu fotbalovou sezonu v Bayernu Mnichov. Kniha je dobře napsána a velice dobře se mi četla. Myslím, že na své si přijdou nejen fanoušci a fanynky fotbalu.

Srpnový tip redakce připravila sazečka Pavla Hernandezová

Dörte Hansenová: Starý kraj

Prostě drsná * kniha o životě a o tom, jak umí být nevybíravě nemilosrdný. Najdete tu snad kompletní výčet příkoří, která Vás kdy mohou potkat, od smrti rodinných příslušníků v každém věku (děti nevyjímaje) přes nevěru a biozemědělství po pavouky v posteli. Přitom je vše podáváno stejně – věcně a beze stopy sentimentu. Zasmějí se (občas) hlavně cynici (včetně mě). Nejde o žádnou prostoduchou moderní pohádku z venkova, jak by se na první pohled mohlo zdát. Naopak, je to čtení s názorem. Je to škola, jak se nenechat strhnout dravými „hlavními“ proudy trendů, kterým nerozumíte. Mě svěže strohé líčení životaběhu autorčiných málomluvných postav‑„exotů“ uhranulo. A co Vy? Není libo trocha čtení „bez obalu“?
* tj. drsná ve své prostotě

Tip na červenec pro vás má Lucie Ládrová z oddělení marketingu

Bianca Bellová: Celý den se nic nestane

Jestli se celý den něco děje, nebo neděje, je vlastně jedno, pokud jste uzavřeni ve světě svých vlastních dramat. Když se vám záhadně ztratí milovaný manžel (nebo otec), drama to rozhodně je. Marta a Lola, matka ve středních letech a pubertální dcera, se snaží vyrovnat se ztrátou, samy se sebou i jedna s druhou. Jejich obnažená nitra jsou natolik podivínská, že vašemu vlastnímu dávají zdánlivý punc normálnosti. Vyprávění je vystavěno tak svižně a čtivě, že si až na konci uvědomíte, že tohle jste rozhodně měli číst pomaleji. A tak si to tedy přečtete znovu. A pak vám nezbyde, než se těšit na další autorčinu knihu, která vychází letos v září.

Červnový tip přináší Nikola Marzyová, která má na starosti zahraniční práva a akvizice

Torgny Lindgren: Klingsor

Román Klingsor je pokusem o biografii stejnojmenného významného umělce, malíře, který se neproslavil, natož aby vůbec existoval. Předložené výsledky zkoumání jsou založeny na zevrubné práci s neexistujícími archivními materiály a autentickými vzpomínkami pamětníků na smyšleného tvůrce. Pokud jako čtenáři přistoupíte na vlnu ironie, čeká vás velmi zábavná jízda. Novodobí kuchařští mistři v úsporném luxusu se utvrdí v zásadní roli starých dobrých kastrolů a oťukaných hrnečků pro umění, hloubaví amatérští fyzici a metafyzici se zamyslí nad podstatou veškeré matérie a fanoušci extenzivního zemědělství se potěší čtením o blahodárném používání DDT. Příběh jednoho z mnoha neuznaných a osamocených géniů mezi námi.

Květnový tip připravila Petra Nečková z propagace

Åsa Larssonová – Ingela Korsellová: PAX: Hůl prokletí

Zamilovat se do knihy na pokračování znamená jednu velkou „potíž“ – nezůstanete u jednoho dílu, ale prostě MUSÍTE číst další. A hned! Vy máte tu výhodu, že ze série PAX už vyšlo pět kousků, tudíž to čekání nebude tak hrozné. PAXe doporučuju všem bez rozdílu věku. Všem, kdo si chtějí přečíst dobrý příběh plný tajemných bytostí a záhad. Všem, kdo se rádi skamarádí s hrdiny, jimž budou držet pěsti od začátku do konce, až je rozbolí ruce i srdce stejně jako bratry Alrika s Viggem jejich šrámy po bitkách se spolužáky a nadpřirozenými příšerami. Všem, kdo se nebojí bát se. Všem, kdo čtení ještě tak úplně nepodlehli, ale dobrá městská fantasy jim pomůže knihám přijít na chuť. Pusťte se do prvního dílu série Hůl prokletí hned!

Tip na duben vybral redaktor Jiří Štěpán

Ryan Gattis: Šest dní hněvu

Kniha Šest dní hněvu je jako ulice – drsná, rychlá a vždy vás překvapí nějakým dalším temným zákoutím. Přesto se pro tu nevyzpytatelnost a záchvaty vzrušení musí člověk do jejího náručí vracet. Tuto knihu ocení jak lidé, které zajímá naturalistické vyobrazení reality a společenský přesah, tak i čtenáři, jejichž hlavními požadavky jsou akce a silný příběh. To vše totiž dostanete během šesti dní městské války, která se v roce 1992 rozhořela poté, co si losangeleské gangy začaly vyřizovat účty. K tomu využily nepokojů, které vypukly po osvobození policistů souzených za zbití Rodneyho Kinga z rasových motivů. Příběh ve zběsilém tempu noirového thrilleru vypráví sedmnáct postav, jejichž osudy vycházejí z rozhovorů, které Ryan Gattis vedl se skutečnými účastníky nepokojů. Dystopie, která se stala skutečností.

Březnový tip připravila Simona Barešová

Božena Neumannová: Byla jsem ženou slavného muže

Literární bulvár. I tak bychom mohli vidět autobiografickou knihu Boženy Hodačové, později Neumannové. Životní družka S. K. Neumanna alias Bouřliváka ve svých vzpomínkách zachycuje nejen své niterné pocity, ale rovněž jako správná žurnalistka i dění kolem sebe. Kromě intimní zpovědi ženy staršího věku zaznamenává kulturní i společenskou situaci počátku 20. století. Memoáry této pozoruhodné ženy nezaujmou jenom literární vědce, ale díky poutavému jazyku, velké dávce (sebe)kritiky a doprovodným fotografiím osloví i širší pole čtenářů. Rozhodně nečekejte sentimentální vyprávění staré dámy, ale především skvěle napsaný životní příběh, kde se podrobně seznámíte s nejednoduchou osobností známého básníka a dozvíte se nějaké ty „drby“, například na Ivana Olbrachta, bratry Čapkovy či Karla Tomana.

Na únor vybrala knihu redaktorka Helena Hrstková

Florian Illies: 1913. Léto jednoho století

V hostí redakci často čelím útokům knih náhodně se ocitajících jen pár centimetrů od mého nosu, doprovázených úzkostlivými výkřiky — to si musíš přečíst! Kniha o roce 1913 si podle mě zaslouží být pod nosy strkána i vám, ačkoli se nejedná o čerstvou novinku. Illies je chytrý a zábavný a lehkost, s jakou spojuje zdánlivě nesouvisející díla, osobnosti a události, mě přesvědčila, že žádná náhoda neexistuje. Sentiment léta 1913 se vám zaryje pod kůži a ve vašich historkách se začnou nepochopitelně objevovat repliky jako — to Franz, když žádal Felicii o ruku… Jediné mínus je, kolik času kniha sežere. Během čtení se totiž budete chtít donekonečna probírat fotografiemi, obrazy, knihami a vším dalším, na co autor odkazuje, jen abyste zjistili, jestli se Hitler se Stalinem mohli doopravdy potkat, jak vypadala ta osudová Lou Andreas-Salomé a které verše Gottfrieda Benna jsou nejmorbidnější.

Lednový tip redakce přináší Dana Blatná z propagace

Fredrik Backman: Babička pozdravuje a omlouvá se

Pro mě nádherná kniha, ke které se budu rozhodně vracet. Snad proto, že jsem žádnou babičku nikdy neměla, natož abych si s ní tak rozuměla, jako Elsa s tou svojí „superhrdinkovou“. Snad proto, že v opravdovém, neknížkovém životě se role členů rodiny, přátel a vůbec lidí z okolí v našich nepohádkových příbězích prostě neobjasní a neobjasní. (No tak aspoň v knize se to postupně vše rozmotá.) Snad proto, že v ní podobně jako v autorově prvotině Muž jménem Ove nechybí citáty pro každou příležitost, zábavu i poučení. Ano, život je přece mnohem snazší, když si k němu můžete sami vybrat soundtrack, a je mnohem těžší se hádat, když má člověk před sebou čerstvé koláčky. Mimochodem, audioverze uchvátila i moji dceru, a to má necelých 10 let (vydal OneHotBook, načetla Valerie Zawadská).