Jeden z nejoblíbenějších a nejúspěšnějších autorů severských detektivek Jussi Adler-Olsen se těší opravdu velké přízni čtenářů. Ve spisovatelově rodném Dánsku vyšel jeho nejnovější román Den Grænseløse v rekordním nákladu 230 tisíc výtisků a okamžitě zaplnil knihkupectví.

Navíc spisovatel završil další úspěšný rok ziskem dvou cen. Fanoušci krimi románů ze čtrnácti zemí světa vybrali Adlera-Olsena jako vítěze ceny The Ripper Award. Porazil tak další nominované spisovatele Simona Becketta, Arneho Dahla, Iana Rankina a Roberta Wilsona. Cenu převezme v březnu 2015. Druhým získaným oceněním je zvláštní cena Festivalu severské kultury Boréales v Normandii, již autor obdržel za francouzský překlad čtvrté knihy o oddělení Q Složka 64. Před ním cenu převzali spisovatelé Henning Mankell, Maj Sjöwallová a Arnaldur Indriðason.

Poprvé se s našimi čtenáři můžeme podělit o anotaci šestého dílu o oddělení Q Den Grænseløse. Knihu v současnosti překládáme, na pulty knihkupectví se dostane na podzim 2015.

Nesmírný

Šéfa oddělení Q Carla Mørcka vyruší při jeho obvyklém ranním šlofíku s nohama na stole telefonát od kolegy z dánského ostrova Bornholm.

„Podívej, omlouvám se, že tě ruším, ale možná máš čas mě vyslechnout.“ Carl si uvědomí, že je mu podsouván nový případ, a tak odmítne, načež opačný konec přístroje utichne. Jen o několik hodin později se z toho vzejdou naprosto nepředvídatelné důsledky a Carlova tvrdohlavá asistentka Rose je vzteky bez sebe ještě víc než obvykle.

Oddělení Q se pod velkým tlakem vrací k sedmnáct let starému a mimořádně tragickému případu veselé mladé ženy, která zmizela ze školy a byla nalezena mrtvá na stromě. Carl nyní čelí složitému a záhadnému případu, zatímco jeho protivník, zkušený manipulátor s železnou vůlí, chrání sebe i lidi ve svém okolí všemi dostupnými prostředky a nedopustí, aby mu někdo nebo něco stálo v cestě.

V průběhu vyšetřování se Rose, Asad, Carl i nováček Gordon setkávají s nekompromisním alternativním prostředím, s nímž se musejí všemi možnými způsoby vyrovnávat, zatímco staré případy a tajemství hrozí, že čtveřici povalí.