Svět knihy je akce, na kterou se připravujeme dlouho dopředu. Snažíme se vydat do veletrhu co nejvíce knih, aby byl výběr novinek pestrý, zveme spisovatele, aby se s nimi jejich čtenáři mohli setkat, těšíme se na dav četbychtivých návštěvníků, kteří nás vždycky dokáží potěšit a pochválit za naši práci. Vážíme si toho a díky těm čtyřem nabitým veletržním dnům si vždycky uvědomíme, že to, co děláme, má smysl. Jak na začátku května prohlásila jedna naše redaktorka: „Já letos musím jet na veletrh, loni jsem nebyla a nutně potřebuju zpětnou vazbu, potřebuju vidět ty lidi!“

Letos jsme si pro návštěvníky připravili velké překvapení — nový stánek. Díky němu se na pult vešlo více knih, za něj několik stolků a pohodlná pohovka pro naše hosty a knižní galerie s prezentací vybraných titulů. Příprava stánku byla náročná a dlouhá, ale na výsledek jsme hrdí. A podle ohlasů z řad návštěvníků, hostů i spolupracovníků nadšení z nového prostoru nesdílíme sami. Potěšily nás pochvalné hlasy i — někdy trochu úsměvná — samozřejmost, s jakou se někteří veletržané přišli posadit. Dali nám tím jasně najevo, že stánek k návštěvě přímo vybízí, a my věříme, že se tak mohl alespoň na chvíli stát jakousi oázou a příjemným zastavením v záplavě lidí, knih, vydýchaného vzduchu i šumu veletržního paláce. Rádi bychom za návrh stánku i jeho realizaci poděkovali architektce Markétě Sládečkové.

Na prodejní pult jsme přivezli dlouho očekávané knižní novinky i slibné debuty českých autorů, na speciální snížený pultík jsme vyskládali knihy pro děti tak, aby je měli naši malí čtenáři přímo před očima a nemuseli se natahovat na špičky, aby zahlédli alespoň kousek z toho, co upoutává pozornost dospělých. Trička s dobráckým vikingem Tappim, která oblékly naše redaktorky, zaujala všechny bez rozdílu věku.

A jaké tituly si čtenáři nejčastěji odnášeli domů? Asi nikoho nepřekvapí, že číslem jedna se stala čerstvá novinka, pátý díl bestsellerové série o komisaři Joonovi Linnovi Stalker.

TOP 5

  1. Lars Kepler: Stalker
  2. Petra Soukupová: Pod sněhem
  3. Matěj Hořava: Pálenka
  4. Kateřina Tučková, Andrea Březinová, Tomáš Zapletal: Fabrika
  5. E. Lockhartová: Ostrov Lhářů

Stejně jako nás těší zájem návštěvníků o náš stánek a prodávané knihy, velkou radost nám udělaly také ceny, jež naše knihy na veletrhu získaly. Po získání Magnesie Litery v kategorii objev roku se debutant Matěj Hořava dočkal se svou Pálenkou i Ceny Česká kniha. Fakt, že cenu obdržela už třetí rok v řadě kniha našeho nakladatelství, nás nesmírně těší. V předchozích dvou ročnících se radovali Němci (cenu získal román Němci Jakuby Katalpy a Dějiny světla Jana Němce), letos se Cena Česká kniha přesunula na východ, do Banátu.

Další dvě ocenění sice nepatří tak úplně nám, každopádně z nich máme díky knižním předlohám radost. Jedná se o cenu Audiokniha roku, v níž se absolutním vítězem stalo zvukové zpracování knihy Muž jménem Ove švédského autora Fredrika Backmana (načetl Jan Vlasák), v kategorii Četba byl zase odměněn Muž z ostrova Lewis Petera Maye v podání Jiřího Dvořáka. Gratulujeme interpretům i vydavatelství OneHotBook, jež námi vydávané knihy převádí do audioknižní podoby v té nejlepší možné kvalitě.

Celý letošní veletrh hodnotíme jako velmi vydařený, bavilo nás povídat si s našimi čtenáři, kterých bylo u stánku vždy dost a dost, spolupracovníky i partnery a v neposlední řadě zažít to krásné setkání autora se čtenářem. Na našem stánku a na besedách v sálech se během veletrhu vystřídalo několik osobností z řad spisovatelů. Ze zahraničních hostů jsme letos přivítali polského autora krimi románů Zygmunta Miłoszewského, z českých spisovatelů nechyběli Petra Soukupová, Radka Denemarková, Kateřina Tučková, Jiří Hájíček a další. A kdo vyhrál pomyslnou soutěž o největší frontu na podpis?

Děkujeme všem návštěvníkům Světa knihy a těšíme se na příští rok. My tam budeme, a co vy?