Román Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně patří od svého prvního vydání v roce 2012 k nejprodávanějším titulům na českém knižním trhu. Kniha získala čtyři ocenění (Cena Josefa Škvoreckého, Český bestseller, Magnesia Litera – Kosmas cena čtenářů a Cena čtenářů České knihy). Jen v České republice se prodalo kolem 120 000 výtisků, ale kniha vyšla i ve dvanácti dalších jazycích, další tři cizojazyčná vydání se připravují. Audiokniha Žítkovské bohyně patří k nejprodávanějším titulům vydavatelství OneHotBook, divadelní adaptace, uváděná od března 2014 Městským divadlem Zlín, se stala hitem sezóny. Na sobotu 20. května 2017 se připravuje premiéra další divadelní adaptace tohoto románu, tentokrát v Městském divadle v Brně.

Více o této inscenaci naleznete níže, osoby a obsazení pak na stránkách divadla zde.

Žítkovské bohyně (krev je krev)
Drama o ženách, které bohovaly

Anotace inscenace:
Když v roce 2012 vyšel román Žítkovské bohyně od brněnské rodačky Kateřiny Tučkové, byla to knižní senzace roku. Magický příběh, který je dílem fikce a dílem vychází ze skutečných událostí, se odehrává na Moravských Kopanicích v obci Žítková. Strhujícím způsobem pojednává o osudu žen jednoho rodu, který sahá až do 17. století k procesům s čarodějnicemi a končí v současnosti. Tyto tajemné ženy byly nadané nadpřirozenými schopnostmi. Uměly léčit, zaříkávat, věštit, přičarovat lásku, ale i uřknout, což jim v každé době přinášelo mnohé strasti, a zvlášť pak ve dvacátém století v časech totality.
Hlavní postavou románu i dramatizace je Dora Idesová, poslední ženský výhonek rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila. Vystudovala etnografii a rozhodla se o nich napsat vědeckou studii. Při pátrání po svých předcích odhaluje neuvěřitelné osudy a souvislosti a přes ně objevuje nejenom stále stejné modely lidských povah a jednání, ale i sebe samu. Rozplétajíc úděly žítkovských žen pomalu zjišťuje, že i ona je součástí tajemné tradice, třebaže se bohyní nestala.

Autor: Kateřina Tučková, Dodo Gombár
Režie: Dodo Gombár
Asistent režie: Anna Marie Formánková
Kostýmy: Eva Jiřikovská
Dramaturg: Martina Kinská
Scéna: Eva Jiřikovská
Hudba: David Rotter