„Myslím si, že pro spousty lidí je fantastika oddychové čtivo, ale já to tak úplně nevnímám,“ říká Petra Slováková, autorka young adult trilogie zasazené do kulis temné Ostravy

Trilogie young adult románů Střípky času, Pán čarodějů a Vzpomínky na zítřek je u konce. Petra Slováková ji zasadila do kulis industriálních památek Ostravy. Jak se dívá na celou trilogii? Jak se vyhýbala klasickým žánrovým klišé? A co plánuje dál?

„Inspirují mě lidé a jejich neuvěřitelně různorodé povahy,“ říká Dana Beranová, autorka Zpěvu straky

Nedávno se na pulty knihkupectví dostal hrdinský fantasy román Zpěv straky, do kterého Dana Beranová vnáší nejen potřebný ženský pohled, ale také důležité téma péče. O vzniku románu a jeho neobvyklém tématu si s autorkou povídal Jirka Štěpán.

„Čím víc mám postavu ráda, tím víc trpí.“

Podle časopisu Pevnost se knižní série Krysy apokalypsy může směle měřit s kteroukoliv fantasy ságou od mezinárodně uznávaných autorů. Zuzana Hartmanová ságu uzavřela románem Bouřný úsvit a při této příležitosti ji vyzpovídal její redaktor Jirka Štěpán.

„Problém s trojicemi nastane, když mezi ně vstupuje ještě čtvrtý prvek nebo se jeden ze tří obrátí proti jinému.“

Autorská dvojice Lenka a Jan-Marek Šíkovi přichází s pokračováním svého young adult románu Rituál. Kam se jejich hrdinky od prvního dílu posunuly? Jakou roli v románu hraje trojice a proč se ve druhém díle objevily i mapy? Autorskou dvojici zpovídal Jirka Štěpán.

Fantastický Host

To, že se v posledních letech zvedla vlna zájmu o českou beletrii, je nepopiratelný fakt, který dokazují žebříčky nejprodávanějších knih i plná sedadla na autorských čteních. Je třeba přiznat, že podobnou smršť jsme zatím v české fantastice nezažili, ale základy v podobě kvalitních knih českých autorů už byly položeny.

Proto bych chtěl ukázat, že česká fantastika je v Hostu silná stejně jako domácí beletrie a že se klidně může rovnat i překladovým knihám, které si naši čtenáři žánrové literatury tak oblíbili. Jen po nich sáhnout, začíst se do nich a nové světy se vám otevřou!

Petra Machová: Ještěří svět ještě opouštět nechci

Knihou Krevní msta zakončila Petra Machová po téměř pěti letech fantasy trilogii Dračí město. Stejně jako v minulých dílech ani v Krevní mstě se neskrývá mnoho brutality a vraždění, podle autorky v ní ale tentokrát půjde o holé životy. Jak se trilogie v průběhu psaní vyvíjela? A objeví se v posledním díle draci? Autorku zpovídal Jiří Štěpán.

Můj svět, to je i spousta sarkastických vtipů a ironie bez ohledu na závažnost situace

Česká původní fantastika je posledních pár let čím dál více vidět. Jen v našem edičním plánu na jaro 2022 najdete pět nových knih. Jednou z nich je Bastard bohů Marka Dvořáka, který ve svém románu propojuje fantasy s kmenovými legendami a vytváří tak poutavý mýtus dávno minulého fiktivního světa, jenž se však tomu našemu až děsivě podobá. Autora zpovídal Jirka Štěpán.

Žijeme ve světě, kde při pořizování selfíček ročně umře víc lidí, než jich sežerou žraloci

Na konci dubna spatřil světlo světa druhý noirový příběh z Odpočinku nasáklého depresí z pera Viléma Koubka. Autor se v něm vrací k soukromému vyšetřovateli Vincentu Krhavému a stejně jako v Posmrtné predaci nabízí velkou dávku ironie, nekorektního humoru a úšklebků nad nešvary dnešní doby. O nové knížce si s ním povídal náš redaktor fantastiky Jiří Štěpán.

Tisíc stran mrazivé imaginace

Po více než pěti letech usilovné práce nespočtu lidí a po mnoha nečekaných komplikacích, které u náročných projektů nutně přicházejí, vyšla na konci loňského roku kniha, kterou řadím k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četl. Tuším, že tento tisícistránkový behemot není pro každého, ale pokusím se sdělit, proč, pokud na Led Jacka Dukaje v knihkupectví narazíte, stojí za to dát mu šanci.

Proč by ve fantasy nemohly zůstat nevysvětlené věci?

Jan Hamouz po třech a půl letech vydává druhý díl série Ptačí srdce. Čtenáři se mohou těšit na nové postavy, temnější mytologii i očekávané mapy Erenézie a Adalonu. Jak autor vnímal období mezi oběma knihami? A kdy se dočkáme dalšího dílu? Otázky kladl náš redaktor fantasy Jirka Štěpán.

„Pavel před deseti lety by takovouhle knihu nikdy nenapsal.“

Projekt Kronos po čtyřech letech dospěl do svého finále. O poslední knize Kronův odkaz i o dalších plánech si s autorem Pavlem Barešem povídal redaktor fantasy a sci-fi Jiří Štěpán.

Už mi nestačilo fantastiku jen přijímat, nutkavá potřeba být její součástí přerostla v činy

Rozhovor s Janem Kucinem o jeho prvotině Když padaly hvězdy.