Fuck the Platform, Fuck the War

Původní český dystopický román v Hostu nevychází každý měsíc. Když se Matěj Dadák po dvou komorních prózách rozhodl, že se uchýlí k tomuto žánru, zavládlo v redakci velké vzrušení. Proč by vám zrovna kniha Lovci švábů neměla uniknout? Kromě toho, že přináší témata nejaktuálnější — válku a uprchlictví —, dokáže také sugestivně vtáhnout do děje. Bude se bojovat o holý život, zavládne chaos i paranoia a možná se objeví i trochu té romantiky.

Ironie života i vypravěče

„Hluboce působivé.“ „Psychologicky propracované.“ „Dechberoucí vypravěčská schopnost.“ I tak bývá charakterizován vypravěčský styl Susan Choiové. Cenami ověnčená americká spisovatelka se konečně představuje svým pátým románem i českým čtenářům. Autorka v knize Cvičení důvěry líčí příběh z prostředí umělecké školy, ke kterému má jako přednášející na Yaleově univerzitě blízko. Za tento román Choiová obdržela v roce 2019 ocenění National Book Award for Fiction.

Ze Slezska do Maine a zpět

Daniel Petr není v literárním světě žádným nováčkem. Výrazněji na sebe upozornil svou třetí prozaickou knihou Straka na šibenici (Host 2015), která byla nominována na cenu Magnesia Litera i Cenu Josefa Škvoreckého. O tři roky později si vyzkoušel i detektivní žánr, když napsal román ze severu Čech Sestra smrt v duchu severské krimi. Letos v lednu vychází Petrova další kniha — Odečítání pohybu souřadnic, v níž se autor vrací k psychologickému žánru. Stejně jako u Straky na šibenici je zde důležité téma komplikovaného vztahu s otcem a hledání sebe sama.