Naše nakladatelství vám představuje neuvěřitelné dvě stovky novinek ročně. Nabízíme populární žánry a dlouho vyhlížená díla slavných autorů, která nikoho z fanoušků literatury neminou, ale také méně viditelné tituly z mnoha dalších oblastí. Je zde náročná překladová beletrie, životní styl, společenské vědy, historie, umění, poezie, poklady národního písemnictví… Máme knihy sebevědomé a velmi výpravné, jindy spíše skromné a nenápadné, ale vždycky platí, že pro vás byly přichystány se stejnou péčí a profesionalitou. A snad se dá říct, že i s láskou, protože náš tým je složen ze samých srdcařů, ať už doprovázejí vznik knihy v jakékoliv fázi zrodu. Jistě existuje čtenářský mainstream a nepochybně je zde také „alternativa“. Nám ale záleží na všech našich knihách. Právě proto, že v cíli jejich druhého života nepřešlapuje nerozlišitelný dav, ale vždy zcela konkrétní, dychtivý jedinec, který má být zasažený, saturovaný, nebo naopak čímsi rozrušený. Čtení je dialog, hledání, čtení je zápas a vášeň. Zvláště těm, kteří s námi sdílejí tuto perspektivu, možná náročnou, ale jistě důležitou a cennou, jsou určeny tyto pravidelné redakční tipy. Ať jsou pro vás pokaždé objevem a potěšením!
Martin Stöhr, art director

Česká beletrie

Matěj Dadák — Lovci švábů

Tady se potkalo několik věcí. Matěj Dadák napsal svůj dosud nejlepší román a vedle Jezera Bianky Bellové taky nejlepší českou dystopii posledních let. A pak je tu současný dějinný kontext, který autor ovlivnit nemohl a ve kterém jeho postapokalyptický příběh z česko-polského pomezí získává nečekaně naléhavé významy.
Miroslav Balaštík, šéfredaktor

Young adult

Eléonore Devillepoixová — Bezvětrné město

Bezvětrné město je neotřelá fantasy pro náročnější čtenáře. Odehrává se ve velmi chytře vystavěném světě, kde se prolíná komplikovaný magický systém s politikou. Pokud máte rádi intriky, drzou hrdinku, sarkasmus a notnou dávku komplikací, které postavám znemožňují dosažení jejich cíle, je pro vás Bezvětrné město tou pravou volbou. Originál vyšel ve Francii a i při čtení českého překladu poznáte jemné rozdíly, kterými se román liší od klasických angloamerických young adult knih — zkrátka Francouzi jsou zvyklí vyprávět jinak a díky tomu je Bezvětrné město svěžím větrem na poli young adult. Druhý, závěrečný díl série chystáme ještě letos!
Kateřina Šardická, redaktorka young adult

Pro děti a mládež

Zahradníci, nebo tkaničky? Nemůžu se rozhodnout! Obě knížky si zaslouží vaši pozornost. Proč Zahradníci ve městě? Kdy jindy se vrhnout do přípravy záhonů než právě teď, když na nás slunce konečně milostivě shlédlo a my uvěřili, že zimní kombinézy nebudeme potřetí snášet z půdy?

A co Kouzelné tkaničky? Knížku s napínavým příběhem a skvělými ilustracemi potřebujete pro své nečtenáře celý rok. Ale právě teď, když na dveře klepou zápisy do prvních tříd, se vám můžou hodit víc než jindy. Trénujete vázání bot a malé prstíky ne a ne poslouchat? Kouzelné tkaničky předškoláky namotivují a dají jim návod, co a jak z tkaniček umotat. Nedivte se, až se u zápisu blýsknou místo kličky dračí smyčkou.
Pavla Nejedlá, redaktorka literatury pro děti a mládež

Non-fiction

Katherine Mayová — Zimování

Kniha Zimování od britské autorky Katherine Mayové by podle názvu měla patřit spíše do zimního výběru, ale nenechme se zmást. Má nám co nabídnout i na jaře. Nejde v ní o zaopatření chalupy před příchodem zimy ani o hibernaci ve vyhřátém doupátku… Zimováním nazývá autorka těžká období, ve kterých náš život vykolejí a my se mu snažíme dát znovu směr. Můžeme svůj vztah k obdobím smutku a útlumu změnit? Mayová je přesvědčená, že ano, stačí vnímat život jako cyklické střídání, nikoli lineární běh. Sedněte si tedy na sluníčko a čtěte si o náhlých nemocech, rozchodech a ztrátách, které ale představují jenom dna, od nichž se můžeme znovu odrazit — jen vědět, jak na to.
Eva Dohnálková, redaktorka non-fiction

Odborná literatura

Jozef Cseres, Terezie Petišková — Steklík

Jan Steklík (1938—2017) byl více než jen výtvarník, kreslíř, tvůrce objektů a akční umělec. Byl „interdisciplinární básník života“, na české výtvarné scéně naprosto jedinečný. Nyní si příznivci výtvarné scény mohou pořídit bohatě obrazově i textově vypravenou monografii jeho díla, vydanou ve spolupráci s brněnským Domem umění, neboť J. S. byl osobností spojenou také s Brnem i legendárním časopisem Host do domu. Není nás málo, pro které Jan Steklík představoval až jakousi svéráznou „instituci“, nebo prostě jen skvělého společníka. A ti, co jej zatím poznat nemohli? Na každý pád je čeká objev krásného kontinentu.
Martin Stöhr, art director