Přiznejme si, že letošní léto vypadá trošku jinak, než si mnozí z nás představovali. Nabízí nám však možnost využít tento prapodivný stav k dohnání cestovatelských restů. Hnáni zahraniční exotikou často opomíjíme místa, která máme přímo pod nosem a kterým mohou jejich krásu mnohá zahraniční letoviska jen závidět. Kam se tedy ještě do konce prázdnin vydat?

Na projížďku tramvajovou raritou do podhůří Jizerských hor

Tramvajová linka č. 11 Liberec—Jablonec nad Nisou svou popularitou překračuje hranice Libereckého hraje. Do jejího okolí umístila děj své románové prvotiny i Klára Aycox. Zdánlivě banální případ poručíka Pecha nabere nečekaný směr a těla dívek nalezených právě u trati vyvolávají řadu otázek.

Návštěva Jablonce a Liberce ale nabízí mnohem víc než kriminální případ. Vynechat byste neměli proslulou rozhlednu na Ještědu, ke které se dostanete krásnou vycházkou i pohodovou lanovkou, zoo s bílou tygřicí ani technické muzeum. Pro další nevšední zážitek pak můžete využít ikonickou linku a v Jablonci nad Nisou navštívit Muzeum skla a bižuterie.

Za démony do Tábora

Pokus vymanit se z nudného a pokryteckého světa se šestnáctiletému Šimonovi a jeho dvěma kamarádům z předměstí Tábora malinko vymkne z rukou. Jednoho dne jim do života vstoupí tajemný Sorat, se kterým se pokusí vyvolat ducha dávno zemřelé dívky. Jenže věci se dají do pohybu a kluci si nejsou jistí, co všechno vyvolali…

Město vás určitě oslní i bez démonů. Nabízí totiž vyžití pro příznivce přírody i historie. Táborem protéká řeka Lužnice, a tak se město může stát jedním z výletních cílů projíždějících vodáků. Zájemce o historii pak jistě nadchne středověké centrum s Husitským muzeem přímo na náměstí. Odpočinout si můžete u rybníka Jordán.

Na věnečky do Valašského Meziříčí

Alena Mornštajnová ráda zasazuje děj svých knih do Valašského Meziříčí, svého rodného města. Ne jinak je tomu i v jejím posledním románu Listopád. V něm se věnuje otázce, jaký by byl náš život, kdyby v listopadu 1989 dopadlo všechno jinak.

Valašské Meziříčí — nenápadná brána Moravskoslezských Beskyd, rodiště Tomáše Berdycha, Markéty Irglové a domovina kapely Mňága a Žďorp — v sobě skrývá mnohem víc, než by se mohlo na první pohled zdát. Dominantami města jsou zámky Žerotínů a Kinských a renesanční budova radnice na náměstí. V nevelkém centru se nachází také několik příjemných restaurací, kaváren a cukráren. Jen pozor na věnečky.