Téma přírody je pro autorku příznačné. Všechny její česky vydané knihy jsou s přírodou úzce spjaty a zmiňovaný Rok v lese (česky 2017) v těchto dnech pokořuje hranici padesáti tisíc prodaných výtisků. A to je v kategorii literatury pro děti a mládež opravdu velké číslo. Oblíbené jsou ale také její ostatní knihy — Obejmi mě, prosím (česky 2017), Nerozluční přátelé (česky 2019) a letošní novinka Stavitelé z říše zvířat (česky 2021).

A právě poslední autorčina knížka v lecčems navazuje na úspěšný Rok v lese. Je pro děti, které už leporelům odrostly a kromě samotných zvířátek je zajímá také to, kde a jak zvířátka žijí. V ilustrované encyklopedii najdou malí čtenáři pořádnou dávku informací a zajímavostí ze světa zvířat, které je vtáhnou do korun stromů, dovnitř termitiště nebo třeba až k základům bobří hráze. Včely jsou odbornice na geometrii, lemčíci recyklují odhozené plasty (výhradně modré!) a chrostíci by zase mohli vést kurzy kreativního designu.

Kde k tomu všemu bere Emilia inspiraci? A proč se její knihy točí okolo přírody? Položili jsme jí tři krátké otázky:

Vaše tvorba je spojována s přírodou. Proč jste se rozhodla ilustrovat právě ji?

Příroda — flóra i fauna — je mým oblíbeným tématem. Nejen proto, že mě zajímá a moc ráda trávím čas v přírodě, ale také proto, že toho čtenáři tolik předává. Děti, které jsou obzvlášť citlivé a zvědavé na existenci každého tvora, snadno přijímají příběhy vyprávěné zvířaty a hranice mezi světem zvířat a světem lidí pro ně není tak ostrá jako pro dospělé. Myslím, že je skvělé využít této skutečnosti a pokusit se prostřednictvím knih podpořit tuto citlivost nejen u dětí, ale i u dospělých.

Kde berete inspiraci ke své tvorbě?

Nápady jsou většinou spontánní. Když pracuji na jedné knize v určité oblasti, v hlavě se mi rodí další nápady na další knihy. Větší výzva je vybrat si ze všech nápadů ty nejnosnější.

Vaše leporelo Rok v lese je mezi dětmi velmi oblíbené. Na co se mohou dětští čtenáři těšit dál?

Nemohu prozradit podrobnosti, ale moje další kniha se určitě nevzdálí od mého oblíbeného tématu — přírody — a doufám, že bude rozvinutím a zajímavým pokračováním Roku v lese.