Jaká byla vůbec první stránka, kterou jste společně napsaly, a jaká k ní vedla cesta?
Eva: Díky psaní jsme se vlastně poznaly. Obě jsme publikovaly na internetu, slovo dalo slovo a domluvily jsme se, že spolu napíšeme knihu, protože se nám líbil styl té druhé. Naši první knihu nazvanou Pátá minuta jsme psaly s přestávkami dva roky. Tenkrát jsme se učily se spolu sladit, sehrát, zkoušely jsme různé způsoby psaní, hledaly, co nám vlastně nejvíc vyhovuje, než jsme si našly to svoje. Samozřejmě to nějakou dobu trvalo, teď už je to pro nás hodně přirozené. Napomáhá tomu i to, že spolu žijeme a sdílíme úplně všechno, takže naše dny jsou psaním doslova prosycené.
Klára: Ale nebylo to úplně jednoznačné. Když jsme dopsaly Pátou minutu, Eva chtěla psát své vlastní projekty a vlastně už se mnou ani psát nechtěla!
Eva: Ne, takhle natvrdo ne!
Klára: Možná ne tak natvrdo, ale obecně platí, že já naše psaní táhnu do konce a bývám úmorná, takže Evička si od toho chtěla odpočinout. Ale pak jsme vymyslely druhý příběh, ten se jmenuje neexistence, pohltil nás a najednou to zase šlo. Potom jsme vymyslely třetí, čtvrtý a už nás nikdy nenapadlo psát samostatně.
Jak vlastně píšete? Zajímá mě ten proces.
Klára: Ten je trochu komplikovaný, ale hlavně proto, že si to komplikujeme samy. Každá máme svého kluka a toho píšeme. Když to vztáhnu na Nocturno, já mám Kaspera, Evička Erika a každá píšeme ty kapitoly, které „vypráví“ ta daná postava. A střídáme se po kapitolách. Evička napíše kapitolu, já si to přečtu, zkontroluji jí to, takzvaně tu kapitolu obetuji a ona ji podle mých připomínek upraví. Pak píšu já svoji kapitolu. Často píšeme simultánně, já první a ona souběžně druhou kapitolu, já třetí a ona čtvrtou, já pátou, ona šestou.
Eva: Nikdy se nestane, že by Klárka psala to, co říká Erik. Do charakterů svých kluků si vůbec nezasahujeme. Konzultujeme spolu, ale neovlivňujeme se v tom. Definitivní rozhodnutí o konkrétní postavě je vždycky na stvořitelce a autorce té postavy, ta má právo veta.
Chápu to u postav, ale příběh přece musí mít nějaký směr. Ten vzniká jak?
Eva: Když jdeme psát, domluvíme se, co v té dané kapitole bude za scény, jaké budou dialogy, většinou i víme, k čemu chceme v rámci těch dialogů dojít. A kam má ta kapitola, kterou zrovna píšeme, příběh posunout.
Jaké má takový styl psaní výhody a nevýhody?
Klára: Obecně se většinou rozcházíme v tempu. Jedna chce psát, druhá nechce…
Co s tím?
Klára: Ta, která chce psát, musí chvíli počkat, nemůže ten příběh hnát dopředu. S tím mám problém většinou já. Já mám prostě vždycky pocit, že vím, co je nejlepší a jak to udělat nejlíp, a chci to rychle. A Eviny postavy se mnou nechtějí spolupracovat, což mě štve. Snažím se je donutit, aby dělaly to, co chci, takže se trochu pohádáme, tedy spíš máme takovou kreativní rozepři.
Jak to dopadne?
Klára: Obvykle tak, že její kluci mají pravdu a já se s tím musím smířit.
Eva: Jelikož jsme dvě, chápeme, že když bude každá trvat na svém, daleko se nedostaneme. Takže jakmile se rozhoduje o vývoji mého kluka, mám právo rozhodnout, jak to bude. A naopak. V průběhu let jsme zjistily, jaké jsou naše silné stránky. A nebýt Klárky, asi moc svých příběhů nedotáhnu do konce. Ale přiznávám, že jsem s ní chtěla psát i proto, že jsem se do ní zamilovala.
Klára: Pojďme to říct tak, jak to je: já chrlím nápady a ona mezi nimi vybírá. Selektuje to, co je přijatelné a co už je šílenost. Máme dva psy a chodíme často na procházky. Během chůze nadhazuju jednu scénu za druhou a Eva je komentuje — jo, tohle je dobrý, tohle se tam hodí, tohle už je fakt za hranou, tohle nemyslíš vážně, to ses zbláznila… Neustále mluvíme. Pořád. Ráno, než jdeme do práce, na procházkách, večer u vaření večeře. Pro nás obě je ten příběh, na kterém zrovna pracujeme, úplně vším, takže nás baví to řešit pořád.
Eva: Pro mě je důležité, že Klára má úplně neuvěřitelné množství nápadů, kolikrát je až zahlcující. Tím dobrým způsobem samozřejmě, miláčku. A já pak v rámci toho příběhu jdu hodně po detailech, drobnostech, kolikrát mívám sklony až k poetismu, a to se taky dobře doplňuje.
Co se stane, když už je toho příběhu ve vaší domácnosti moc?
Klára: To si dáme pauzu.
Na jak dlouho?
Klára: Na deset minut? Za těch šest let, co jsme spolu, jsem měly pauzu mockrát, ale i když zrovna nepíšeme nový příběh, většinou opravujeme texty, které máme napsané, nebo plníme Instagram, vymýšlíme nové příběhy. Ale že bychom se o psaní vůbec nebavily, to se nestává.
Eva: Někdy se cítíme tak přehlcené příběhem, že si lehneme na gauč a nechceme psát vůbec nic, ale hrozně rychle nám všechno kolem psaní začne chybět. Je to prostě silnější než cokoli jiného.
Klára: Když jsme byly na dovolené v Irsku, nebraly jsme si počítače, že budeme jako odpočívat. A seděly jsme na pláži, kolem racci, krajina, sluníčko, koukaly jsme do dálky a já říkám: Víš co? Mě napadl příběh. A celou tu dovolenou jsme řešily jeden konkrétní příběh a nebavily jsme se snad o ničem jiném. Takže nás to vždycky stejně dožene.
Proč jsou hrdinové vašich knih kluci? Kde se to vzalo? Proč to nejsou holky, když vy jste dvě registrované partnerky a dalo by se předpokládat, že budete spíš psát o holkách?
Eva: Tuhle otázku dostáváme často a vždycky jsme se snažily na ni najít nějakou zásadní, hlubokou odpověď, svědomitě jsme pátraly po tom, proč to tak máme.
K čemu jste došly?
Eva: K tomu samému, k čemu došel Erik v Nocturnu, když se ho ptají, proč rád jezdí na snowboardu. Odpovídá, že ho to prostě baví. To stačí. To je celé.
Eva: Zkoušely jsme psát i holky, ale ty nás prostě baví méně. Postavy žen umíme, ale tolik si to neužijeme.
Kdo čte gay romance? Tedy — jaké je vaše publikum? Stereotypně jsem si představovala, že gay romance čtou mladí kluci, ale Nocturno pro Erika mě dostalo, přitom jsem žena a mohla bych být matkou obou kluků…
Eva: Gay romance čtou primárně ženy a dospívající holky.
Klára: Píšeme dlouho a chodí nám dopisy a maily od čtenářů a čtenářek. A už nás ani nepřekvapuje, že to nejsou dospívající teenageři, ale píšou nám docela běžně i dospělí muži.
Co vám píšou?
Eva: Že si skrz naše příběhy můžou znovu prožít první chlapeckou lásku, že je naše příběhy vrací do mladších let a probouzí v nich nostalgii a vzpomínky.
Kde se vzal nápad na Nocturno pro Erika? Prozradím, že jde o vyprávění o dvou nevlastních bratrech, každý je úplně jiný, normálně by se spolu asi vůbec nebavili, ale jsou okolnostmi donuceni trávit čas pod jednou střechou. A jak už tady padlo, jmenují se Erik a Kasper.
Klára: Náš první román se odehrával u moře, druhý byl městský, a jelikož obě dvě milujeme zimu, chtěly jsme napsat něco, co se bude odehrávat v zimě, v horách. A taky jsme toužily po něčem komorním, krátkém — a to se moc nepovedlo, Nocturno má přes šest set stran.
Eva: Erika stvořila Klárka, zavolala mi a řekla: To by bylo super, kdybys napsala kluka, který jezdí na snowboardu…
Klára: Já jsem řekla na lyžích.
Eva: Pravda, na lyžích. Mně přišel snowboard víc cool. Ale tam to končí, jinak je Erik kluk, který je klidný, v mnoha ohledech disciplinovaný, cílevědomý, neprudí. Dobře se s Kasperem doplňují.
I tak se to dá říct — nebo možná spíš: Kasper a Erik jsou totálně opačné povahy!
Klára: Kasper je šílený, excentrický, má barevné vlasy a nalakované nehty, taky ale miluje hudbu včetně klasiky. Obecně se každému našemu klukovi snažíme dát něco, aby byl komplexní, aby to nebyl jenom gay nebo kluk, který se zamiluje. Kasper je navíc dost nespolehlivý vypravěč, je zaměřený na sebe — kdyby on vyprávěl svoje kapitoly ze svého pohledu, mohlo by se snadno stát, že se nikam nedostaneme. Proto jsme vymyslely, že celý ten příběh potáhne Erik a Kasper do toho bude vstupovat přes své deníkové zápisy.
Eva: Je sice šílený, ale jeho energie je naprosto strhující, já jsem se do něho okamžitě zamilovala!
I já!
Eva: Což je mimochodem taky úžasné na tom, že tvoříme spolu. Já jsem totiž neustále zamilovaná do nějakého kluka. A je to naprosto v pohodě, protože ho vymyslela moje žena Klárka.
Klára: Já to mám stejně. I já miluju kluky, které stvořila Evička.
Eva: My z toho stavu zamilovanosti nikdy nevycházíme. A Kasper je jedna z mých velkých lásek.
Klára: Tak pozor. Já musím říct na vyváženou něco o Erikovi. Erik je kluk, se kterým bych chtěla žít. Občas mívám vztek a Erik je přesně ten typ, co by mě dokázal uklidnit. Kdyby se pokazila pračka, Erik by přišel a prostě by to opravil. Erik je můj vysněný kluk. Eva je jako Erik…
Eva: Já totiž opravuji ty pračky, když se něco porouchá…
Když dopíšete takový román, jako je Nocturno pro Erika, nechybí vám pak vaše postavy?
Eva: Ne, jsou pořád s námi! Nejen že na ně vzpomínáme, my o nich vlastně pořád mluvíme. Ať jdeme ven se psy, nebo si vaříme něco k jídlu, napadá nás: Jí kluk z Pátý minuty brokolici? A kde jsou kluci asi teď, kolik už jim asi je? Jak se spolu mají? Pro nás ty příběhy přetrvávají i mimo naše knížky a hrozně rády i sdílíme se svými čtenáři třeba to, co bylo předtím, než se potkali, a to, co bylo potom. Pro nás se jejich osudy s koncem knihy neuzavírají, kluci žijí dál. Navíc se toho od svých postav hodně učíme. Nikdy jsem neholdovala čaji, ale protože Kasper pije čaj, stal se ze mě čajový mág. Taky jsme se díky Erikovi a Kasperovi zamilovaly do zimy. Jak začne padat sníh, začíná Nocturno a Erik s Kasperem znovuožívají u nás doma.
Jakou muziku jste poslouchaly během psaní Nocturna pro Erika? Díky Kasperovi je to kniha prostoupená hudbou.
Klára: Kasper má u každého svého deníkového zápisu nějakou písničku, kterou při psaní poslouchá. Snažila jsem se to dělat stejně. Některé jeho zápisy jsou delší, tím pádem jsem z té písničky začínala už trošku šílet, ale snažila jsem se ten poslech dodržet. Sestavily jsme i playlist z knihy, který je dostupný na Youtube pod klíčovými slovy Kasperův playlist.
Eva: Erik se mi naopak dobře psal i v klidu, v naprostém tichu.
Klára: Jak když padá sníh za oknem…
Eva: To my s Erikem milujeme.
Co teď, když je Nocturno hotové a vychází?
Klára: Píšeme podzimní příběh o dvou klucích – jeden je wiccan a druhý čaroděj. Příběh se jmenuje Čarosvátky a je celý laděný do podzimu.
Eva: Je pro nás báječné psát to teď, když přichází podzim. Naši noví kluci z Čarosvátků pracují se svíčkami, krystaly, sušenými bylinkami, a tak se na to ladíme. A zároveň žijeme ještě zasněženým Nocturnem, takže máme doma hromadu svíček a hromadu čajů a jsme připravené.
Čepice a šály?
Eva: Máme čepice s bambulí samozřejmě.
No jasně, protože Erik…
Eva: Ano, ale víc už neprozrazuj…
Podcast Host mezi řádky s Evou a Klárou Pospíšilovými si můžete poslechnout zde:
Náš podcast si můžete poslechnout také na těchto platformách:
Kasperův playlist najdete zde: