Za necelý rok promítání přišlo do švédských kin neuvěřitelných 1,7 milionu diváků; Švédský filmový institut navíc oznámil, že snímek navrhne na nominaci na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film. V případě úspěchu by tak filmová podoba mohla překonat triumfy knižní předlohy.

Vzhůru mezi bestsellery

Debutový román švédského novináře a blogera Fredrika Backmana je čtyři roky od vydání celosvětovým bestsellerem, který v prodejnosti jen doma ve Švédsku překonal historicky nejprodávanější album skupiny ABBA. Po anglickém vydání v USA se Muž jménem Ove drží nepřetržitě přes čtyřicet týdnů v prestižním žebříčku bestsellerů New York Times. Německý překlad knihu zase vyšvihl na déle než rok mezi bestsellery týdeníku Spiegel. Celkový počet prodaných výtisků už se vyšplhal na 5 milionů, autorovy knihy vycházejí v téměř čtyřiceti zemích. Fredrik Backman patří aktuálně k nejčtenějším švédským spisovatelům vůbec.

Od nepřijatého románu k dvojitému debutu

Přitom to zezačátku vypadalo, že román vůbec nevyjde. Oslovená nakladatelství se autorovi neozývala, a tak příběh o protivném chlápkovi ležel v šuplíku. Backman pro ukrácení čekání na odpovědi od nakladatelů začal psát druhou knihu, která nakonec vyšla zároveň s Mužem jménem Ove pod názvem Vše, co můj syn potřebuje vědět o světě (české vydání připravujeme). Backman na svůj dvojitý debut navázal dalšími úspěšnými romány Babička pozdravuje a omlouvá se a Tady byla Britt-Marie, kterých se prodaly už statisíce. Ve Švédsku vyšla před pár týdny Backmanova novinka Björnstad, jež vypráví příběh o fiktivní komunitě kdesi v severním Švédsku, pro jejíž členy je lední hokej – a zejména tamější dorostenecký tým, to jediné, v co stojí za to do budoucna věřit. Kniha vyjde i v češtině.