Pokročilý podzim je jako stvořený pro klidné čtení knih doma v křesle s hrnkem čaje a pomalé těšení se na Vánoce, ale ještě než se tak stane, je tady každoroční vrchol sezony pro každého fanouška knih pro dospívající. HumbookFest návštěvníkům nabízí setkání a autogramiády s českými autory, mnoho tematických besed, workshopů i hvězdné zahraniční spisovatele. Patří k němu i tradiční cosplay přehlídka, herní zóna, kde můžete mezi besedami dobíjet baterky, a spousta dalších originálních aktivit. Pokud už nejste teenager ani doma žádného nemáte, abyste se mohli vydávat jen za doprovod, nebojte se vyrazit i tak, protože na věku nezáleží. Mezi ty dva tisíce návštěvníků zapadnete okamžitě.

Jsme moc rádi, že jsme po šesti letech znovu mohli přivítat v České republice Samanthu Shannonovou. Za tu dobu se hodně změnilo — nejen že se její populární série Kostičas rozrostla o další díly, ale měli jsme tu čest přeložit i její první samostatný fantasy román Převorství u pomerančovníku. Díky němu se počet jejích fanoušků ještě rozrostl a nás těší, že v překladu jejích knih můžeme pokračovat. Samantha se na svých besedách rozpovídala nejen o jasnovidecké sérii, ale i o novince A Day of Fallen Night, která vychází příští rok (čeští fanoušci se nemusejí bát, práva na knihu již máme). V Praze si užila několik procházek po městě, na nichž ji zaujalo vyprávění zejména o naší historii. V pátém díle Kostičasu, který má právě rozepsaný, se mimochodem na pár kapitol podíváme i k nám! Na to se moc těšíme a děkujeme Samantě, že si uprostřed psaní a editování našla čas přijet.

Na HumbookFestu jste se letos mohli potkat i s dalšími hostovskými autory. Pavel Bareš (trilogie Projekt Kronos, Meta) se pro letošek převtělil do role moderátora a do jedné ze svých besed přizval Olgu Stehlíkovou (Mojenka), která se rozpovídala o tom, jak komplikované je do knih pro dospívající dostat těžká a křehká témata. Jejich debata o démonech, co se neskrývají pod postelí, ale v hlavě, mnoho přihlížejících oslovila a otevřela velmi intimní diskusi. I fiktivní světy potřebují vnitřní logiku, historii a postavy s uvěřitelnými motivacemi. O vymýšlení nových světů a jejich logiky si povídaly naše fantasy autorky Dana Beranová (Zpěv straky) a Petra Slováková (trilogie Střípky času, Pán čarodějů a Vzpomínky na zítřek). A zcela nezaujatě musím říct, že obě besedy byly boží.

Děkujeme vám, čtenářům, za podporu našich autorů na akci a děkujeme Humbook teamu za organizaci a pozvání ke spolupráci. Budeme se těšit zase za rok! Připojte se na HumbookFest 2023 k nám, kostým není nutný, ale nadšení pro knihy je povinné!

Foto: © Matěj Hošek