Písek, moře, nuda a nápad

Žena a muž sedí na pláži, čtou si. Žena dočte, zavře knihu a znechuceně ji odhodí do písku. „Proč žádná detektivka nemá pořádný konec? Už mě to nebaví!“
Muž si narovná sluneční brýle, letmo se podívá na knihu a pak se pohledem zastaví na manželce. „Jestli je to opravdu tak, proč si teda nenapíšeš vlastní?“

Takto nějak popisuje britská spisovatelka Cara Hunterová (pseudonym) počátek své detektivkářské kariéry. Nespokojenost s nedostatečně zajímavým, propracovaným či promyšleným závěrem nejednoho detektivního románu v ní probudila touhu udělat knižní svět lepším místem a dodat záhady chtivým čtenářům ke čtení něco lepšího.

Tým expertů nejen na papíře

A povedlo se! Detektivní romány Cary Hunterové jsou nejen napínavé a čtivé, ale jsou také typické svou uvěřitelností a faktickou správností. Hunterová spolupracuje s policejním poradcem, se kterým vše pečlivě konzultuje. Policejní postupy popsané v knize proto věrně odpovídají tomu, jak by to v podobných případech fungovalo ve skutečnosti. Například při popisu vyšetřování místa činu využívá spisovatelka pomoci odborníka, který pro ni během psaní představuje studnici cenných informací. V kontaktu je i s právníkem, lékařem či forenzním psychiatrem, a má tak v podstatě podobný tým expertů jako inspektor Fawley.

Čtenář detektivem

I při psaní tohoto článku bylo potřeba trochu pátrat. Kromě pomocníka Googlu jsem se obrátila na Facebook, podívala se na Twitter, prošla e-mailovou korespondenci, zhlédla jsem videa s rozhovory… Využila jsem zkrátka vše, co moderní online svět nabízí.

A právě současný svět plný všudypřítomných digitálních technologií ukazuje autorka série o inspektoru Fawleym i svým čtenářům. Hunterová dává šanci každému z nás ocitnout se v roli detektiva. Vyřešit případ. V jejích knihách se to hemží sociálními médii, dokumenty z policejních výslechů, e-mailovými zprávami a dalšími materiály poskytujícími jedinečný vhled pod pokličku vyšetřování. Čtenář se tak stává detektivem a má možnost sestavit skládačku z dostupných dílů úplně sám.

Nevídaný úspěch

Případy inspektora Fawleyho a jeho oxfordského policejního týmu se těší velké oblibě u nás i v zahraničí. Do češtiny knihy překládá Markéta Polochová, která pro naše nakladatelství přeložila například také nedávno vydaný úspěšný psychologický thriller Kukačka. Už první díl série Někdo blízký byl vřele přijat čtenáři po celém světě a dostal se i do užšího výběru prestižní literární ceny The British Book Awards 2019. Třetí díl série Není úniku, který nedávno vyšel v češtině, vyhlásil deník The Sunday Times za jednu ze stovky nejlepších krimi od roku 1945. V zahraničí zaznamenal úspěch i čtvrtý díl All the Rage. A prozradíme, že jeho vydání plánujeme už na jaro příštího roku.