Temný les má šest set stránek, to už je pořádná porce, a když si knížku chcete doopravdy vychutnat, musíte taky trochu plánovat čas, abyste u ní mohli ležet bez velkých přestávek. Ke čtení jsem se dostal v sobotu večer, četl jsem pak celou neděli (promiň, miláčku, nechal jsem tě v našem světě samotnou) a skončil jsem v pondělí odpoledne (v práci jsem si vzal den volna).

A musím říct, že ponor byl absolutní, svět, který Liou Cch'-sin vybudoval, je tak komplexní a dokonalý, že nestačíte žasnout a jen hltáte další a další stránky. Když jsem občas vykoukl nad hladinu, nejčastěji mě napadalo, že to je prostě hostina: intelektuální, vědecká, kosmologická i filozofická hostina. Šíře znalostí, nápadů, spekulací, schopnost pohybovat se ve východních i západních kulturních tradicích, překvapivost dějových zvratů, a přesto neochvějná logika děje... Tak barevný a plastický obraz lidstva, které pod hrozbou vyhlazení vyspělejší mimozemskou civilizací spěje ke svému soudnému dni, vám prostě nedovolí se od stránek odtrhnout. Jen jednou jsem si říkal, že autorovi trochu vidím pod prsty, když se kosmická flotila... Ale to bych... to se nedělá…

Byla to jízda plná adrenalinu, vůbec se nedivím, že trilogie má tak obrovský mezinárodní úspěch, a jsem hrdý, že ji vydáváme. Myslím, že i když je označována za hard sci-fi, hranice jakýchkoliv žánrů dalece překračuje.

A už se nemůžu dočkat třetího dílu, který je údajně nejlepší, a hlavně má ještě o pár set stránek víc!

Tomáš Reichel, ředitel nakladatelství