Jak se zrodila spolupráce Timo Parvely a Bjørna Sortlanda na sérii Kepler62? Co se vám na práci s těmito autory nejvíce líbilo?
Před projektem Kepler62 jsem s Parvelou spolupracoval na sérii Pate, tou dobou jsme za sebou měli už dvě společné knihy. Původně nás dal dohromady náš vydavatel a šlo nám to spolu tak dobře, že jsme oba chtěli pokračovat ve společné práci i na Kepleru62. Sortland a Parvela se poprvé setkali na veletrhu dětských knih a já jsem se se Sortlandem seznámil přes Parvelu.

Odkud berete náměty pro své ilustrace? Co vás inspirovalo k ilustracím pro Kepler62?
Myslím, že hlavní inspirací mé práce je okolní život. Takže když se vypravím ven, prostě mám oči na stopkách, pozoruju lidi, architekturu, přírodu, nálady… Sleduju hodně sci-fi filmů a taky rád čtu sci-fi romány a dystopie. Myslím, že pro pochopení žánru je to důležité. Když jsem byl mladší, čítával jsem mangu, takže bych řekl, že nějakou inspiraci čerpám i z japonského stylu kresby.

Vystudoval jste grafický design a jednou z vašich specializací byla animace. Proč jste se místo ní rozhodl věnovat ilustrování dětských knih?
Jako student jsem o kariéře ilustrátora dětských knih nesnil, protože se mi to zdálo jako nerealizovatelná představa. Předpokládal jsem, že budu pracovat v nějaké reklamní agentuře. Ale už během mých studií shánělo jedno finské nakladatelství ilustrátora učebnic (a byl to ten stejný nakladatel, se kterým spolupracuji dodnes). Jeden z mých vyučujících mi doporučil, ať tam jdu ukázat svoje portfolio. Nakonec jsem pro ono nakladatelství ilustroval asi deset učebnic a poté mi začali nabízet dětské knihy. Takže takhle jsem se ocitnul v tomhle odvětví.

Byl jste v dětství vášnivý čtenář? Jaké jste četl knihy? Nebo jste měl raději obrázkové knihy a komiksy?
Ano, jako dítě jsem četl hodně. Na druhém stupni jsem měl nejraději fantasy (například Tolkiena a Davida Eddingse), horory a sci-fi. V pubertě jsem si také hodně oblíbil mangu. A samozřejmě jsem jako dítě měl rád i obrázkové knihy.

Jedním z vašich koníčků je kvantová fyzika. Jak jste se k ní dostal? Co vás na ní upoutalo?
Po dvacítce jsem začal hodně číst o vědě. Baví mě snažit se pochopit, jak funguje vesmír a jaké jsou v něm zákonitosti. V tom hraje kvantová fyzika zásadní roli. Zákony kvantové fyziky se se zákony tradiční fyziky teprve budou muset propojit, ale zatím netušíme, jak na to. Takže je v tom velké tajemství, které zatím nikdo nerozluštil. Některé zákony kvantové fyziky navíc značně odporují zdravému rozumu. Asi proto je to tak zajímavé. Hádám, že jsem prostě od přírody zvědavý.

Pokud byste se vy sám mohl zúčastnit výpravy do vesmírné soustavy Kepler62, přijal byste? Máte nějaké zvláštní schopnosti, které by na takové výpravě mohly být užitečné?
Nejsem si jistý, jestli bych chtěl opustit svůj současný život, protože mám svou ilustrátorskou práci rád a užívám si hodně svobody. Na druhou stranu, pokud bych takovou příležitost odmítl, zbytek života bych dumal, jaké by to tak bývalo mohlo být. Takže si nejsem jistý. Pokud by na tom byl svět tak špatně jako v knihách Kepler62, určitě bych neváhal. Ale myslím, že během letu bych byl úplně k ničemu. Takže by mě na Zemi mohli uspat a probudit mě až v cíli.

První díl série Kepler62 nazvaný Pozvánka vychází už 15. března na Velký knižní čtvrtek. Další díl, Odpočítávání, pak všechny malé čtenáře potěší už v dubnu.