Co bylo impulsem k rozšíření příběhu Julie a dalších malých i velkých hrdinů knihy?

Dopsání příběhu mělo vlastně dva důvody. Ke své Julii mám silný vztah a chtělo se mi s ní znovu pobýt. Druhým podstatným důvodem pak byly reakce dětských čtenářů, kteří se mě na besedách i v dopisech vyptávali na dvě věci: jaké miminko se tetě narodilo a jestli se to nějak vyřeší s maminkou. A protože dětem se má na otázky odpovídat, pustila jsem se do pokračování.

Proč jste zvolila netypické rozšíření, a ne třeba osvědčenou „dvojku“?

To, že celý příběh nakonec vyšel v jedné knize, vyplynulo z okolností. Původní vydání Julie mezi slovy bylo zcela vyprodané, z různých důvodů už nebylo možné udělat dotisk, ale muselo se připravit druhé vydání, tak jsme se rozhodli pokračování připojit k původnímu textu. Nakonec myslím, že je pro čtenáře příjemnější mít všechno pohromadě, v jedné, ještě výpravnější knížce.

Jaké to je, když si po letech autor znova otevře dveře do světa, v němž léta nebyl?

Přiznám se, že jsem se toho okamžiku, toho švu při propojení obou částí trochu bála. Nešlo ani tak o to, že by zestárli moji hrdinové, časový posun je v příběhu jen pár měsíců, za to já sama mezi prvním a druhým vydáním zestárla o osm let. Když jsem se ale pustila do psaní, najednou jsem zase měla oči té holčičky, znovu jsem se ocitla v Juliině světě a ta dlouhá pauza mezi pokračováním jako by nebyla. Snad to tak budou vnímat i čtenáři.

Výtvarník je především exkluzivní čtenář. Přirostl vám některý z hrdinů „Julie“ k srdci?

Určitě sama Julie. Mám ji ráda pro její autentičnost. Podle mě je to „správná holka“. Nemá to lehké, právě prochází náročným obdobím, v jejím životě nastává mnoho zásadních změn. Ona si je uvědomuje, snaží se s nimi vyrovnat a do určité míry se jim přizpůsobit, ne však úplně — a to se mi líbí. Zůstává sama sebou a taky nezapomíná držet ochrannou ruku nad svojí mladší sestrou Elou.

Bylo to pro vás zadání zajímavé, nebo, jak se říká, spíše standardní?

Ilustrovat tuto knížku nepovažuji za „standardní” zadání už jenom proto, že zpracovává těžší, netuctové téma. Podstatné je pro mě ale to, jak je příběh napsaný, jaký máte pocit, když ho čtete. Já jsem ho přečetla jedním dechem a zanechal ve mně velmi silnou emoci.

Jak se vám jako výtvarnici po osmi letech vstupovalo do stejné řeky?

Byla jsem zvědavá, jak to šlo s Julií dál, co se stalo, jak příběh pokračuje. Hlavou mi proběhlo, že možná nebude tak jednoduché ilustrovat rozšířené vydání, protože můj výtvarný styl se po osmi letech trochu změnil. Musela jsem svůj současný rukopis přizpůsobit tomu minulému. Začátky byly maličko těžší, měla jsem trošku obavy, ale věřila jsem, že to dobře dopadne, a myslím, že se to nakonec celkem povedlo a že není poznat žádná změna.