Humoristický román ze školního prostředí
Ideální pro: všechny, kdo si chtějí oddechnout u inteligentní parodie

Slavná tradice české humoristické literatury ze školního prostředí opět ožívá v románu Jana Jíchy.

Ředitel a hydra je inteligentní parodií, která se trefuje do největších problémů dnešního školství — nesmyslného papírování, nepřehledné džungle vyhlášek a nařízení, vyhořelých učitelů a zdivočelých žáků. A všudypřítomné hlouposti. Přesto přese všechno je ale hlavně knihou o dětech, o lásce k poznání a věčné zvědavosti.

Děti přicházejí na svět se schopností divit se a kouzlit. Školní systém z nich velmi rychle dokáže vypudit obojí. Oblbování dětí vzdoruje jediná, dobře ukrytá základní škola. I ta se však ocitá v ohrožení — hydra s razítkem se blíží.

Na víkend do Londýna s Janem Folným
Ideální pro: všechny, na koho přichází tíže středních let

Jan Folný svůj román Víkend v Londýně charakterizuje takto: „Je o mužích v nejlepších/nejhorších letech. O tom, jací my muži jsme. Zpupní, sebestřední, sexističtí, lační. Směšní. A taky dost zranitelní. Je to příručka, jak s muži v krizi středního věku zacházet a jaké to je s nimi, anebo bez nich žít.“

Tři kamarádi a bývalí spolužáci se chystají na víkendovou pařbu v Londýně, při které chtějí oslavit své čtyřicátiny. Co všechno je v Londýně potká?

Román plný nadhledu, sebeironie i bilancování věnovaný všem mužům v nejlepších letech, kteří dosud nepřečetli žádnou knihu. Tohle musí být vaše první!

Recept Fredrika Backamana na to, jak se nezbláznit při pokusech o přežití s malým dítětem
Ideální pro: všechny novopečené i zkušené rodiče

Mozaika textů v knize Co by můj syn měl vědět o světě je pokusem vysvětlit dvouletému synovi, jak funguje svět. V podání Fredrika Backmana — silné emoce, dojetí, trefné vylíčení každodenních situací i odlehčený vtip jsou tedy zaručeny. Ukázku z této půvabné knihy si můžete přečíst zde.

Nešťastné příhody ze startupové bubliny
Ideální pro: startupisty a milovníky technologií, kteří se nebojí ztratit iluze

Dan Lyons dlouhá léta pracoval jako analytik a redaktor technologických rubrik v časopisech jako Forbes nebo Newsweek, pak se rozhodl udělat velký krok — vydal se „na druhou stranu“, rovnou do jednoho ze startupů v Silicon Valley. Vůbec však netušil, do jakého šílenství se vrhá. Ocitl se ve světě barevných kanceláří, bonbonů a skákacích míčů, ve kterém své marketingové nápady konzultujete zásadně s plyšovým medvědem (představujícím zákazníka).

Na odpis je nesmírně zábavné líčení tragikomické srážky pragmatického profesionála s firemní kulturou startupů a zároveň čtivý průvodce temnými stránkami internetového vizionářství, v němž jde často více o peníze než o revoluční nápady.

Zábavná sci-fi Bobiverzum
Ideální pro: fanoušky sci-fi se smyslem pro ironii

Bob Johansson právě prodal svou softwarovou firmu. Těší se, jak si bude užívat života, při přecházení silnice ho však srazí auto. Zní to jako jasný konec, ale jde o úplný začátek knihy My jsme legie.

O sto sedmnáct let později se Bob probudí a zjistí, že jeho ostatky byly prohlášeny za bezprávné a on je nyní majetkem státu. Nahráli jej do počítače a jeho úkolem je ovládat umělou inteligenci v mezihvězdné sondě, která hledá obyvatelné planety.

V sázce je mnoho: nic menšího než nárok na celé světy. Pokud úkol odmítne, vypnou ho a nahradí někým jiným. Pokud přijme, stane se terčem. Nejméně tři další státy se totiž snaží uspět se svými vlastními sondami. Bob nejvyšší možnou rychlostí zamíří pryč od Země, protože vesmír je pro něj nejbezpečnější místo. Nebo si to alespoň myslí.

V románu My jsme legie se můžete těšit na neotřelé, přesto věrohodné nápady v kombinaci s náloží humoru a emocí. A pokud vás příběh zaujme, určitě oceníte, že vyšel i druhý díl Protože je nás mnoho.

Zábavné dobrodružství ze stromového hvozdu
Ideální pro: děti od sedmi let, kluky i holky

Jakub Suchý je obyčejný kluk, který se umí skvěle schovávat. A to se hodí, zvlášť když je v dohledu Max Hamta. Ale zrovna dneska to Jakubovi nevyšlo — jeho plán nenápadně proklouznout ze školy se změní v zoufalý úprk před Hamtovou hordou. A nebýt jedné nečekané díry v zemi, bůhvíjak by to všechno dopadlo.

Na útěku před svým úhlavním nepřítelem Jakub objeví uprostřed města skrytý hvozd. A v něm ten nejúžasnější stromový bunkr na světě se spoustou provazových žebříků, toboganů a ztřeštěných vynálezů. A tomu všemu vládne tajemná, vousatá a ohromně zábavná postavička — král Vrkú.

Celý příběh doplňují ilustrace, díky kterým se ocitnete ve víru dobrodružství. Navíc si při čtení rozšíříte slovní zásobu o mnoho nových slov jako třeba kaďapult, bleskolap nebo tchořobijky.

Přejeme krásné prožití Vánoc naplněných příjemnými čtenářskými zážitky. Dejte nám určitě vědět, jaké knihy najdete pod stromečkem, nebo co je vaše každoroční klasika, ke které se vracíte — třeba na Instagramu označením @hostbrno.