Ne a ne! O vzdoru s humorem

Poetické ilustrace z netopýří školky zaujmou na první pohled — vyvážená barevnost, pozoruhodné detaily a především neskrývané emoce. Pojetí příběhu je originální, jeho esenci však dobře zná každý, kdo má doma malé děti: Netopýří holčička Paskalína dnes poprvé vyráží do školky, ale vůbec se jí nechce. Vzdoruje a vříská, až se z jejího jekotu rodiče scvrknou na velikost kuličky hrášku. A tak je Paskalína schová pod křídla a vypraví se do školky společně. Pohádkový prvek náhlé proměny se stává zápletkou celého příběhu a zároveň prostředkem pro nenápadné zapojení humoru i ponaučení. Paskalína si na vlastní kůži vyzkouší, že být ve školce s rodiči je mnohem menší zábava, než když se má postarat jen sama o sebe: rodiče jí pod křídly překážejí, brání v létání, odmítají jíst kaši, po obědě nemůžou usnout — a aby toho nebylo málo, nemá ji ze školky kdo vyzvednout!

Alemagnino světové renomé

Nápad s výměnou rolí nepochybně nadchne nejen děti, bez zbytečného mentorování ukazuje „nevýhodnost“ situace, kdy rodiče vlastně splnili dívčino přání, jen se to jaksi minulo účinkem. Evidentní je však aha efekt. Půvabně ilustrovaná publikace pro děti od tří let je ochutnávkou z rozsáhlé autorské tvorby Beatrice Alemagna (1973), světově uznávané ilustrátorky a autorky knih pro děti a mládež, která žije od roku 1997 v Paříži. V rodném městě, italské Boloni, byla letos na mezinárodním veletrhu dětské knihy oceněna za svou nejnovější práci, tedy ilustrace ke knize švédské autorky Sary Stridsbergové Vi går till parken (Pojďme do parku), a zároveň za celou svou dosavadní tvorbu, jež čítá na čtyři desítky knih, které Alemagna vydává od přelomu tisíciletí a jež byly přeloženy do pětadvaceti jazyků. Kromě vlastních autorských knih je podepsaná například pod ilustracemi k nejnovějším italským vydáním knih Astrid Lindgrenové, ale i Davida Grossmana, Agoty Kristof, Raymonda Queneaua či Guillauma Apollinaira.

Se jménem Beatrice Alemagna se opakovaně setkáváme v nominacích na Cenu Hanse Christiana Andersena či Cenu Astrid Lindgrenové, autorka soustavně získává ocenění v mnoha mezinárodních soutěžích a je zařazována do prestižního výběrového katalogu The White Ravens, který prezentuje to nejlepší ze světové literární tvorby pro děti a mládež. Alemagna rovněž spolupracuje s uměleckými institucemi (Centre Georges Pompidou, London Museum of Design), věnuje se designu hraček pro oblíbenou francouzskou značku Djeco. Doufejme, že s Paskalínou Alemagnina cesta do knihovniček českých čtenářů nekončí. Bylo by skvělé mít třeba napřesrok v poličce jednu z jejích nejúspěšnějších knih Un grand jour de rien (O dni, kdy se nic nestalo), za kterou autorka obdržela významná ocenění nejen v Evropě a kterou deník The New York Times zařadil mezi deset nejlepších dětských knih roku 2017.

© Jitka Nešporová