ČESKÁ BELETRIE

Viktor Špaček — Čistý, skromný život

Povídky Viktora Špačka mají švih, člověku z toho, co se v nich děje, zatrne, podobně jako se to děje i jejich hlavním postavám. Z textů je patrné, že Viktor Špaček je sochař — jako by v nich nebylo nic navíc, postavy i situace, v nichž se ocitají, jsou načrtnuty přesně a přitom lehce, bez příkras, které by je jen zamlžovaly. Na zamlžování ale není kdy, je dobré si občas uvědomit pravdu, jak se ostatně jedna z povídek pečlivě vycizelované sbírky jmenuje. A pravda je, že náš život tu a tam dovedou proměnit situace, u kterých bychom to nečekali, situace někdy až příliš banální — banálnější, než si dokážeme připustit.
Radek Štěpánek, redaktor české beletrie

PŘEKLADOVÁ BELETRIE

Elena Medelová — Zázraky

Žánrové zařazení je pro orientaci čtenáře nezbytné, někdy bohužel i limitující. Založit knihu Zázraky Eleny Medelové do poličky mezi feministické romány a nechat ji v záplavě ostatních zapadnout by ale byla škoda. Úsporný jazyk významné španělské básnířky zachycuje ucelený sociálně-politický obraz Španělska posledních čtyřiceti let. Příběh dvou žen — Maríi a Alicie —, které od sebe dělí více než generace, vás pohltí chirurgickou přesností pojmenování skutečností. Narativní skládačka, jež do sebe postupně zapadá, odhaluje realitu společenských rozdílů, lidské tragédie i sociálního cítění. Knihu nebudete chtít odložit, dokud hrdinky nezískají náležitý pocit zadostiučinění.
Simona Barešová, redaktorka české beletrie

FANTASY A SCI-FI

Marek Dvořák — Bastard bohů

Fantasy si tak často spojujeme se středověkými kulisami, až nám pak někdy může unikat, že to není jediná možnost, kam lze silný fantastický příběh zasadit. Marek Dvořák ve svém románu Bastard bohů sleduje své hrdiny Judoka a Lugha, poslední dva z kmene Černých běžců, na úsvitu doby bronzové, kdy jejich svět už nenávratně mizí. Skrze atmosféru, jakou známe z mýtů a legend, rozehrává vyprávění o mizejících jistotách a nutnosti přežít a přizpůsobit se, aniž by se člověk zpronevěřil vlastním hodnotám. A je to právě třeba zpráva o tom, jak tíha světa doléhá na malého člověka v soukolí dějin, co si pozorný čtenář z této komorní, ale silné knihy může odnést.
Jiří Štěpán, redaktor fantasy a sci-fi

POEZIE

Jaromír 99 — Mimosezóna

Mimosezóna je pro mě splněním fanouškovského snu a zároveň velkou premiérou v roli odpovědného redaktora. Výpravně pojatá kniha představuje výběr nejlepších písňových textů skupin Priessnitz, Umakart a řady dalších hudebních projektů, na kterých se Jaromír Švejdík podílel během více než třiceti let na české hudební scéně. Švejdíkův záběr však hudbou zdaleka nekončí, proto neméně důležitou část obsahu tvoří jeho charakteristické ilustrace inspirované krajinou rodného Jesenicka. Věřím, že čtenáře kniha okouzlí stejně jako mě, ať už Jaromíra 99 znají jako jedinečného zpěváka a textaře, nebo jako kreslíře komiksů v čele s kultovní trilogií o železničáři Aloisi Nebelovi.
Jakub Šilhavík, vedoucí oddělení marketingu

NON-FICTION

Carolyn Steelová — Sitopie

Je poměrně pravděpodobné, že vaše dnešní snídaně toho nacestovala víc než většina lidí za celý svůj život. To ale víme, včetně skutečnosti, že ani pro jídlo, ani pro planetu a nakonec ani pro naše zdraví to neznamená nic dobrého. Víme, že výrobní a dodavatelské řetězce jsou kruté, nespravedlivé a neudržitelné. A že jsme na nich závislí téměř paralyzujícím způsobem. Proč vlastně? A hlavně: musí to tak být? Podobné a ještě složitější otázky si v knize Sitopie s příhodným podtitulem „Jak zachránit svět pomocí jídla“ pokládá britská urbanistka Carolyn Steelová a hledání odpovědí ji zavede do laboratoří, k antické filozofii i do rybářských vesniček. Na svou svačinku ani samoobsluhu se už nikdy nebudete dívat stejně.
Zdeněk Staszek, redaktor non-fiction

LITERATURA PRO DĚTI A MLÁDEŽ

Kristina Sigunsdotterová — Tajemství Humly Hanssonové

V květnové záplavě dětských knih nepřehlédněte titul Tajemství Humly Hanssonové. Tahle knížka má všechno: skvělou hlavní hrdinku, která přes všechnu mizerii neztrácí černý humor. Neotřelé ilustrace. Závažné téma psychického zdraví, o němž se s dětmi nemusí zrovna snadno hovořit. Ale hlavně čtivý příběh. Ne nadarmo byla vyhlášena nejlepší švédskou knihou pro děti a mládež roku 2020. A není to jen soud akademiků. Až po téhle knížce vaše ratolest sama sáhne, věřte její intuici, i kdyby třeba vám osobně knížka připadala moc temná. Protože ono to na světě vážně není jen růžové…
Pavla Nejedlá, redaktorka literatury pro děti a mládež

ČESKÁ KNIŽNICE

Josef Václav Sládek — Má Amerika

Je léto 1868, třiadvacetiletý J. V. Sládek dokončuje svá studia a rozmýšlí, co dál. Domů do Zbiroha nemůže, protože se rozhádal s rodiči. Ženit se nemůže, protože nemá peníze. Navíc se o jeho umělecké aktivity začíná nebezpečně zajímat rakouská policie. A tak se vydává, stejně jako tisíce a tisíce jiných, za štěstím do Spojených států… Už jste viděli indiánský hřbitov? Víte, co má společného chřestýš s migrénou a po čem voní zapálené moskytové dřevo? Zkoušeli jste chytit v prérii živou tarantuli? A tušíte, jaké lahůdky vám naservírují k večeři texaští farmáři? Domnívám se, že Sládkovy příhody stojí za přečtení i dnes.
Petra Hesová, redaktorka České knižnice