Poprvé jsem se s jeho jménem setkal někdy kolem roku 2011, kdy v češtině vyšla jeho povídka Papírový zvěřinec. Ten křehký text, který se člověku zaryje hluboko pod kůži a podle mě nemůže nechat nikoho chladným, byl jako zjevení. Dodnes jsem přesvědčen, že povídek jako tahle bylo napsáno jen pár. Fakt, zkuste si ji najít a přečíst, je to jako znovu objevit nejlepší kousky od Raye Bradburyho. A to už něco znamená. Jenže pak jsem na Liua přesto nějak pozapomněl.

Najednou ale přišel rok 2015 a přijímací řízení do Hosta, jehož součástí bylo vypracovat zkušební posudek. A Ken Liu byl opět u toho, protože posudek jsem psal právě na jeho knihu Ctnosti králů. Tu jsem samozřejmě pochválil a doporučil k vydání, protože způsob, jakým autor převádí styl starých čínských příběhů do hávu moderní fantastiky, je opět fascinující. Ze zdánlivě epizodických příběhů a útržků tvoří velmi komplexní mozaiku, která se v celé své kráse ukáže až po otočení poslední stránky. Moc podobných věcí jsem do té doby nepoznal, takže jsem své nadšení vyjádřil náležitě košatě. A přiznám se, že ani po těch více než dvou letech můj entuziasmus nevyprchal.

Skutečný význam Liua pro fantastiku jsem ale docenil až později. Byl to on, kdo v naší kulturní oblasti představil čínské autory sci-fi a fantasy a ukázal, že svět fantastiky je mnohem rozmanitější a rozsáhlejší, než si čtenáři mysleli. Jistě, překlady čínských spisovatelů vycházely i před ním, ale zřejmě nikdy se jim nedostalo takové pozornosti. Je to nejenom tím, že si Ken Liu vybírá skvělé texty, ale i tím, jak asijskou fantastiku propaguje a reflektuje.

Nejvíce na to upozornil samozřejmě anglickým překladem románu Problém tří těles Liou Cch’- sina, který díky němu získal cenu Hugo a přitáhl zájem k dalším podobným překladovým dílům. Ale Liuova práce je mnohem důslednější, překládá povídky, připravuje antologie, píše eseje. A má tak nemalý podíl na tom, že se poměrně konzervativní prostředí angloamerické fantastiky otevřelo světu.

Za to vše byl pochopitelně už i náležitě odměněn — ceny Hugo, Nebula, World Fantasy Award, Locus Award, tam všude se jeho jméno pravidelně objevuje. Ken Liu je navíc stále mladý a Ctnosti králů jsou jeho románovým debutem, takže věřím, že slávy si v budoucnu užije dost a dost. A protože tento román právě vyšel v češtině, můžeme já i vy, kteří mu dáte šanci, říct, že jsme byli u toho — ještě než se to stalo cool…