Palmknihy Litera za prózu: Simona Bohatá – Klikař Beny

Ušmudlaný, rozpadající se svět dělnických kolonií, hospod a sběrných surovin osmdesátých let minulého století a živoucí svět bizarních postaviček, které jej obývají. Mladík Beny odchází z domu před násilnickým otcem a nalézá útočiště ve sběrně svérázného Fabrikanta. Spolu s invalidou Hanym, fluktuantkou Julčou a bráchou Víťanem tvoří jakousi podivnou rodinu, v níž má každý své tajemství i temné stránky, ale také onu hrabalovskou perličku na dně. Beny se potřebuje vyvázat z vojenské základní služby, vydělat trochu peněz, najít si práci a bydlení a hlavně čas, aby se mohl věnovat své jediné vášni — fotografování. To, co se zdá být dnes banálně jednoduché, představovalo za reálného socialismu raných osmdesátých let dobrodružství na hraně, či spíše za hranou zákona. Zvlášť když je vám sotva dvacet a s ničím si moc nelámete hlavu.

Moleskine Litera za poezii: Klára Goldstein – Falkenfrau

Ve svém nejnovějším díle se autorka inspiruje konkrétními místy a lidskými osudy. Boří ale navyklé vnímání času a prostoru, nechává přítomnost splývat s minulostí a svou básnickou řeč obohacuje o nový zásadní prvek — hudbu slyšenou, prožívanou, právě vznikající. Ta přitom není zdaleka jen záležitostí smyslovou, nýbrž i duchovní.

Litera za publicistiku: Pavel Klusák – Gott: československý příběh

Nezávislý portrét Karla Gotta od hudebního publicisty Pavla Klusáka vypráví příběh největší popové hvězdy v Československ s důrazem na ověřená, nová a málo známá fakta. Kniha Gott proniká za léta šířené mýty a zaplňuje bílá místa v událostech kolem Las Vegas, „cvičné emigrace“ a Anticharty. Také líčí vývoj tuzemského showbyznysu i společnosti. Osudy Karla Gotta jsou totiž tak trochu historií nás všech.

Litera za překladovou knihu: Jacek Dukaj – Led (Přel. Michael Alexa a Michala Benešová)

Píše se rok 1924 a Polské království je pod carskou vládou v Belle Époque. Varšavu pokrývá led. Nepozemští andělé Mrazu zvaní přítuhy zmrazují pravdu a lež. Benedykt se vydává do Irkutska, kde má vyhledat svého otce — Otce Mráze, který je prý důvěrníkem přítuh. Není však tento úkol příliš nebezpečný?

Led je mistrovským kouskem Jacka Dukaje, díky němuž čtenáři poznají nejen alternativní historii světa, ze které tuhne krev v žilách, ale zároveň jim poskytne příležitost putovat spolu s hrdinou románu po neobyčejné cestě a stanout tváří v tvář Jinému.

Magnesia Litera 2022 – autorská čtení

Čtení se konají v Knihovně Václava Havla (Ostrovní 13, Praha 1) od 19.00 hodin, vstup volný.

16. března

Nela Bártová: Na konci chodby je ráno (DILIA Litera za debut roku)
Stanislav Biler: Destrukce (Palmknihy Litera za prózu)
Simona Bohatá: Klikař Beny (Palmknihy Litera za prózu)
Tereza Říčanová: Kráva Říčanová (Litera za knihu pro děti a mládež)

23. března

Tereza Dobiášová: Tajemství. Neskutečný příběh Anežky České (DILIA Litera za debut roku)
Irena Dousková: Konec dobrý (Palmknihy Litera za prózu)
Josef Hrdlička: Předkové kostí (Moleskine Litera za poezii)
Štěpán Kučera: Největší lekce dona Quijota (Palmknihy Litera za prózu)

30. března

Eliška Beranová: Chlapec s rybí hlavou (DILIA Litera za debut roku)
Magda Garguláková: Ruka – kompletní průvodce (Litera za knihu pro děti a mládež)
Pavel Klusák: Gott: Československý příběh (Aktuálně.cz Litera za publicistiku)
Kateřina Rudčenková: Amáliina nehybnost (Palmknihy Litera za prózu)

6. dubna

Klára Goldstein: Falkenfrau (Moleskine Litera za poezii)
Marka Míková: Kabát a kabelka (Litera za knihu pro děti a mládež)
Alexandr Mitrofanov: Mrazík s pendrekem v ruce (Aktuálně.cz Litera za publicistiku)
Zuzana Říhová: Cestou špendlíků nebo jehel (Palmknihy Litera za prózu)

Všem autorům držíme palce a těšíme se na výsledky, které budou známy 10. dubna. Zároveň připomínáme, můžete hlasovat pro svoji oblíbenou knihu vydanou v roce 2021 v Ceně čtenářů a vyhrát poukázku na knihu z knihkupectví Kosmas.