Vaše kni­ha nese podti­tul Hovo­ry o mateř­ství navzdo­ry zdra­vot­ní­mu hen­di­ke­pu, co vás k tomu­to téma­tu přivedlo? 
Sama mám urči­tá zdra­vot­ní ome­ze­ní, a když se mi měla naro­dit dce­ra, zají­ma­la jsem se o jiné ženy, kte­ré jsou v podob­né situ­a­ci. Tak­že zpo­čát­ku byl můj zájem osob­ní a tepr­ve poz­dě­ji jsem si řek­la, že by tře­ba tako­vé pří­běhy moh­ly zaujmout i něko­ho jiné­ho. Ale ces­ta ke kni­ze byla poměr­ně dlou­há a jsem moc ráda, že se to s pomo­cí nakla­da­tel­ství Host nako­nec podařilo. 

Najít respon­dent­ky pro tako­vé roz­ho­vo­ry, zís­kat jejich důvě­ru, dotý­kat se i bolest­ných věcí, to není jed­no­du­ché… Co bylo na této prá­ci nejtěžší?
Tím, že jsem se s těmi žena­mi cíti­la jako­by na jed­né lodi, neby­lo mi zatěž­ko se ptát i na věci poměr­ně osob­ní. To, co pro mě ale bylo těž­ké, bylo postup­né při­jí­má­ní odpo­věd­nos­ti za kni­hu. Pro­to­že sama mám své hra­ni­ce, pokud jde o zdra­vot­ní stav a ener­gii, neby­lo někdy jed­no­du­ché se po něja­kém díl­čím neú­spě­chu zved­nout a pokra­čo­vat dál. A svou roli sehrá­lo i to, že jsem se pus­ti­la do prá­ce, kte­rou jsem před­tím nikdy nedě­la­la, což zna­me­na­lo, že jsem se muse­la učit spous­tu nových věcí.

V roz­ho­vo­rech zpo­ví­dá­te nejen mamin­ky se zdra­vot­ním hen­di­ke­pem, ale i jejich part­ne­ry. Bylo něco, čím vás tito muži pře­kva­pi­li? Dá se napří­klad vysle­do­vat v jejich odpo­vě­dích něja­ký spo­leč­ný rys?
Při­pa­dá mi, že ti muži berou situ­a­ci vel­mi věc­ně — je tře­ba řešit vše­li­ja­ké prak­tic­ké věci, ale nemo­ci pros­tě k živo­tu pat­ří. Důle­ži­tou roli hra­je to, že oni ve všech pří­pa­dech vstu­pu­jí do vzta­hu ve chví­li, kdy je hen­di­kep jejich part­ner­ky už zřej­mý, tak­že vědí, do čeho jdou. Když někdo one­moc­ní napří­klad roz­trou­še­nou skleró­zou v době, kdy už v něja­kém vzta­hu žije, tak se poměr­ně čas­to stá­vá, že jeho part­ner tu situ­a­ci neu­ne­se a vztah se roz­pad­ne. Ale tady to je jiný pří­pad. Navíc ty ženy jsou oprav­du osob­nos­ti, tak­že mají vlast­nos­ti, kvů­li kte­rým jejich part­ne­rům vztah dává smy­sl i přes­to, že leda­cos není jednoduché. 

Vyba­vu­je se mi, jak v kni­ze jed­na z mami­nek s těž­kým pohy­bo­vým posti­že­ním líčí s až neu­vě­ři­tel­ným nad­hle­dem, jak jí dítě upadlo a ona si navzdo­ry ochr­nu­tí doká­za­la pomo­ci. Z naše­ho pohle­du zou­fa­lá situ­a­ce, přes­to o ní ona mamin­ka vyprá­ví téměř humor­ně. Jak moc pat­ří do mateř­ství s hen­di­ke­pem i humor?
Humor a urči­tý nad­hled je samo­zřej­mě vel­mi důle­ži­tý, pro­to­že pomá­há tu situ­a­ci nějak ustát. Ale musím při­znat, že mi trva­lo poměr­ně dlou­ho, než jsem se k tomu­to pohle­du dopra­co­va­la, tak­že kni­ha je asi váž­něj­ší, než bych ji byla ráda měla. 

Po všech setká­ních a roz­ho­vo­rech, kte­ré jste při psa­ní kni­hy absol­vo­va­la, je něco, co mají mamin­ky se zdra­vot­ním hen­di­ke­pem navíc? Něco, co by jim ty ostat­ní moh­ly tře­ba i závidět?
Ony pros­tě neře­ší růz­né podruž­nos­ti a vědí, co je v jejich živo­tě důle­ži­té. Ten hen­di­kep člo­vě­ku občas dává zabrat, tak­že na něja­ké nedů­le­ži­té věci už není pro­stor. Nevím, do jaké míry se toto dá závi­dět, ale inspi­ru­jí­cí je to v kaž­dém případě. 

(Otáz­ky kladla odpo­věd­ná redak­tor­ka kni­hy spi­so­va­tel­ka Pet­ra Dvořáková)