Když se před čtrnácti dny zavřela knihkupectví, reagovali jsme na to podobně jako většina ostatních nakladatelů: zastavili jsme produkci, zrušili objednávky v tiskárnách a začali omezovat výdaje, kde to jen šlo, protože když nemáte příjmy, nemůžete mít ani výdaje. A nemůžete si dovolit vyrábět na sklad.

Celý proces má ale určitou setrvačnost a některé knihy už byly v tiskárnách rozpracované natolik, že nedávalo smysl jejich výrobu zastavovat. Řekli jsme si, že je z tiskárny odebereme, necháme si je však na skladě a distribuovat je budeme, až se znovu otevřou knihkupectví, protože přes e-shopy jich prodáme jen část.
Když ale přivezli z tiskárny osmisetstránkové Převorství u pomerančovníku Samanthy Shannonové a poprvé jsem knížku fyzicky držel v ruce, uvědomil jsem si, že je jednoduše tak krásná (a z vlastní čtenářské zkušenosti mohu potvrdit, že i uvnitř), že si ji nemůžeme nechat pro sebe, že ji prostě musíme vydat, i když je to z obchodního hlediska velký risk. A pocítil jsem ještě něco, hrdost na celý tým Hosta, že dokážeme vydávat tak úžasné knížky, a naději, že tuto dobu, kdy jsou zavřená knihkupectví a celá společnost čelí ohrožení, společně překonáme — a pak to zase pořádně rozjedeme!

Pro autorku mám slabost už od její prvotiny Kostičas a ani Převorství mě nezklamalo, naopak, vyvolalo ve mně explozivní nadšení. Samantha vytvořila naprosto dokonalý, plastický, do detailu propracovaný, nesmírně barevný a šťavnatý svět. Vdechla život hrdinkám a hrdinům, za kterými byste šli na kraj světa, sklenula dramatický oblouk zápasu se zlem, v němž je vše: od dvorských intrik, epických bitev, odvahy, lásky až po mystiku a magii. Nejsem žádný zelenáč, mám dokonce už dospělé děti, a přesto čtu příběh, v němž vystupují královny a draci, se zatajeným dechem pozdě do noci. Nedokážu se odtrhnout a zároveň se děsím okamžiku, kdy dojdu na poslední stránku. Vždycky když se setkám s tak komplexním dílem, říkám si, jak je proboha možné něco takového vymyslet, udržet v hlavě, udržet v jednotě. Žasnu nad tím a obdivuju autory, kteří to dokážou.

Kdoví, třeba mě, třeba nás všechny, kteří žijeme v relativně klidné době a celkem v pohodlí, na těchto příbězích o hrdinech a velkých bitvách proti zlu přitahuje právě to, že si v duchu říkáme, co by se stalo, kdybychom se uprostřed takové bitvy sami ocitli. Jak bychom se zachovali? Splnili bychom svou povinnost? Možná že se uprostřed jedné takové bitvy znenadání nacházíme právě teď, kdy bojujeme s epidemií koronaviru, s ohrožením, které naše generace dosud nepoznala. Našimi hrdiny jsou dnes lékaři a sestry, pečovatelé, ale i prodavačky, hasiči nebo řidiči dodávek doručovacích služeb, kteří jsou takříkajíc v první linii a někteří z nich bez nadsázky nasazují své životy. A hrdinou v zápasu s chaosem a zmarem se dnes může stát každý z nás. Tím, že pomůže někomu ve svém okolí, nebo tím, že bude prostě dělat svou práci, jak nejlépe dokáže.

Tomáš Reichel,
ředitel nakladatelství Host