Není to tak dávno, co byla pozice čínského sci-fi na knižním trhu diametrálně odlišná oproti nynější situaci. Potýkalo se s výzvami, jako je úzký okruh čtenářů, ale i s překážkami politického charakteru. To se zásadně změnilo, když se na scéně objevil Liou Cch’-sin s trilogií Vzpomínka na Zemi. Mezinárodní knižní bestseller uchvátil čtenáře téměř ve čtyřiceti zemích světa.
Problém tří těles, Temný les a Vzpomínka na Zemi. Tyto knihy během poslední dekády strhávaly světovou pozornost a sbíraly četné ohlasy. Knižní sérii kombinující intelektuální hloubku s napínavou akcí doporučoval například Barack Obama nebo George R. R. Martin. V roce 2015 Liou Cch’-sin získal za Problém tří těles jako první asijský spisovatel prestižní cenu Hugo, a to v kategorii nejlepší román. Třídílné ságy se po celém světě prodalo více než devět milionů výtisků, u nás série vyšla v překladu Aleše Drobka v nakladatelství Host a jenom první díl se může pyšnit více než třiceti tisíci prodanými kusy.
Adaptace knižní série, která změnila pohled na čínské sci-fi
Scénáře se chopili tvůrci seriálu Hra o trůny — David Benioff a D. B. Weiss — spolu s Alexanderem Woo, jemuž zkušenost s knižními adaptacemi rovněž nechybí. První řada přináší v osmi epizodách příběh začínající v šedesátých letech minulého století a dovedený až do současnosti. Pět geniálních vědců napříč časem a kontinenty odhalí nevysvětlitelný rozpad přírodních zákonů a děsivou mimozemskou hrozbu, které lidská civilizace čelí. Ambice adaptace potvrzuje také velkorysý rozpočet, natáčení první série stálo více než sto šedesát milionů dolarů. Fanoušky série jistě potěší, že všech osm epizod je nyní na Netflixu k dispozici ke zhlédnutí.
— Článek napsala Sabina Minářová