Vaše kniha vychází z deníkových zápisků, které jste si v Pákistánu vedla v letech 2007 až 2008, to je už docela dávno, takže jaké pro vás bylo pracovat s textem s takovým odstupem? Proč vůbec text zrál tak dlouho?

Text vlastně nezrál, spíš byl zavařený v konzervě. (smích) Deník jsem si prapůvodně psala jen pro sebe, protože mi psaní pomáhalo vyrovnat se s realitou, která pro mě nebyla jednoduchá. Ještě v Pákistánu vznikl nápad upravit text do knižní podoby, aby si ho mohli přečíst především moji nejbližší. Do kruhu čtenářů jsem pak pozvala i svoji bývalou paní učitelku, která mi od té doby pravidelně připomínala, že bych knihu měla nabídnout nakladatelství. A že byla vytrvalá, poslala jsem text nakonec i do nakladatelství Host, přestože od našeho návratu uplynulo už víc než deset let.

Co se týče toho časového odstupu, určitě mi pomohl, protože jsem na mladší verzi sebe sama a její prožitky mohla pohlédnout tak trochu zvenčí, což bylo například při zkracování redundancí jisté plus. A zároveň jsem popisované momenty prožívala znovu, jako by to bylo včera. Vybavovaly se mi obrazy, vůně, pocity, byl to velmi intenzivní návrat v čase.

Jak vznikl název knihy, proč právě Ve stínu duhy?

Čistě opticky pro mě Pákistán vždycky byl zemí plnou slunce a živých, zářivých barev. Zároveň jsem měla pocit, že si těch barev v každodenním životě moc neužiju, protože nás jednak neustále omezoval strach z atentátů a únosů a jednak jsem buď kvůli horku, nebo nábožensko-společenským zvyklostem trávila většinu času za závěsy nebo začerněnými okny, tedy ve stínu.

Chtěla byste se do Pákistánu vrátit?

Ano. Mám takový sen, že se tam jednou vrátím jako turistka a projedu si jednu z nejkrásnějších zemí světa beze strachu a nervozity, že by se nám tam mohlo něco stát.

Co vám život v Pákistánu přinesl, jak vás ovlivnil?

Ovlivnil mě víc, než jsem si myslela. Z dnešního pohledu to pro mě byla léta intenzivního učení. Především jsem si přestala myslet, že jsme v Evropě pupek světa, a naučila se dívat na věci z druhé strany, ať už se zdály být sebevíc potrhlé a nepochopitelné. Začala jsem se mnohem víc řídit vlastní intuicí a pochopila jsem, že si lidé mohou být blízcí i přes zdánlivě nepřekonatelné rozdíly.