Peťo, tys prý chtěla být sportovní novinářka. Jak tě to napadlo?
Vždycky mě bavilo psaní a taky sport. Na gymplu jsem si dala přihlášku na žurnalistiku, ke které jsem si musela vybrat druhý obor. Zvolila jsem bohemistiku, protože mě čeština bavila (hurónský smích).
Bavila — v čase minulém?
Jo, než jsem nastoupila na bohemistiku.
A co ze sportu tě bavilo?
Asi všechno kromě fotbalu a tenisu. Dost jsem sledovala hokej, lyžování, krasobruslení. A během studia jsem ke sportu pořád směřovala. Navštěvovala jsem semináře zaměřené na sportovní žurnalistiku, psala jsem sportovní reportáže, ale nakonec se to celé vyvinulo jinak.
Novinařinou ses nikdy neživila?
Dokončovala jsem zrovna výšku a hledala práci na částečný úvazek. Měla jsem nastoupit do redakce nově vznikajícího online deníku, do sportovní rubriky, jenže ten projekt umřel těsně před spuštěním. A pak jsem narazila na nabídku Hosta.
Host jsi znala?
Jasně, studovala jsem přece bohemistiku! Ale během studia mě určitě nenapadlo, že bych mohla v Hostu pracovat. Host byla modla, něco nedosažitelného. Chceš slyšet historku, jak jsem k té práci přišla?
Chci.
Psala jsem recenzi na Žítkovské bohyně do studentského literárního časopisu Lžička v šuplíku a potřebovala jsem obálku knížky. Tak jsem šla na web Hosta, abych si ji stáhla, a tam jsem objevila inzerát na jazykovou redaktorku časopisu Host. Zkusila jsem poslat životopis, na oplátku jsem dostala text na korekturu a na základě toho mě pozvali na pohovor, během kterého se mě ředitel nakladatelství Tomáš Reichel zeptal, jestli bych nechtěla dělat propagaci. Na jazykovou redaktorku jsem hned zapomněla a s vytřeštěnýma očima jsem vyhrkla něco ve smyslu: Jo, to by bylo skvělé!
Takže jsi řekla, že chceš dělat propagaci, a práce byla tvoje?
Nadšení samozřejmě nestačilo. Dostala jsem další úkol — měla jsem vymyslet marketingový plán pro připravovanou knížku Skála Petera Maye. Jenže já jsem vůbec nevěděla, jak se tvoří marketingový plán, takže jsem si to musela nastudovat. A ono to prošlo.
Představuju si, jak se asi cítily tvoje spolužačky ze Lžičky. Bez vzdělání v marketingu, před dokončením výšky a má práci snů.
Samozřejmě že když jsem pak někoho ve škole potkala a řekla, že pracuju v Hostu, tak nevěřili svým uším.
Ty máš na starosti sítě a online reklamu. Jak se práce na sítích změnila od doby digitálního pravěku, v němž jsi nastoupila, což byl rok 2013?
Ten skok je obrovský. Host měl tehdy Facebook a Twitter, propagace na sítích ale nebyla nijak systematicky uchopená a na online marketing nešla ani koruna. Na druhou stranu, když se dal příspěvek na Facebook, viděli ho prakticky všichni sledující, o čemž si dneska můžeme nechat zdát. Kromě sítí jsem domlouvala spolupráce s online periodiky a komunikovala s blogery. Když jsem se po pěti letech rodičovské do Hosta vrátila, ocitla jsem se v úplně jiném online světě, který jsem neznala a musela se všechno učit z gruntu. Znovu. A učím se pořád.
Dá se říct, která z našich sociálních sítí je momentálně nejfunkčnější?
Naším hlavním kanálem je Instagram, kde máme aktuálně už čtyři profily. Výraznou skupinu sledujících si ale pořád držíme i na Facebooku.
Co TikTok?
O TikToku jsme uvažovali, nicméně na tvorbu obsahu, který tato síť vyžaduje, teď nemáme kapacitu. A taky by bylo potřeba přijmout někoho mladšího, kdo TikTok ovládá.
TikTok, to jsou krátká videa, což mě přivádí k dalšímu bodu: Ty jsi v posledním roce rozjela natáčení originálních propagačních videí, které našim sítím neuvěřitelně sluší!
Videa mají vyšší sledovanost, takže bylo jasné, že se do nich dřív nebo později musíme pustit. Naštěstí na ně nejsem sama, k ruce mám skvělý produkční minitým: kolegu Honzu Žižku, který videa natáčí, a Věrku Marčíkovou, která s výrobou pomáhá (a mimochodem je také autorkou všech těch krásných fotek, které sdílíme na sítích). Já promýšlím, ke kterým knížkám natočíme video, snažím se vymýšlet scénáře tak, aby se neopakovaly a byly různorodé. Využíváme fotky z knih, natáčíme autory nebo redaktory, teď na podzim se s námi do videí pustil i náš ředitel Tomáš Reichel.
Baví tě být scénáristou a režisérem?
Baví, obecně mám ráda kreativní věci. Je to něco jiného než sledování tabulek a nastavování reklam, což jsou nutné úkony, které s mou prací souvisejí.
Trávíš hodiny na sítích komunikací, posty atd., což se může mnohým, kteří takto tráví svůj volný čas, zdát jako brnkačka. Je to brnkačka chrlit jeden post za druhým, a ještě u toho být kreativní?
Ono to samozřejmě na první pohled vypadá, že vymyslet příspěvek není nic složitého. Já sama jsem byla k podobě našich sítí velmi kritická. Jenže pak si to člověk vyzkouší a uvědomí si, že neopakovat se, psát zajímavě, přimět lidi k interakci není žádná sranda. Vezmi si, jaké množství knížek vydáváme. Člověk tak neustále něco tvoří a zároveň musí být ve střehu, aby mu něco neušlo… Na sítích není prostor na oddych, tak nějak se očekává, že jsi online pořád, vždyť co je na tom vzít do ruky mobil a zkontrolovat Instagram, že? Ale už jsem se naučila neřešit sítě večer a o víkendu, protože mám prostě volno.
Co ti v práci přináší největší uspokojení?
Potěší mě každá milá reakce na knížky, na naši komunikaci, na spolupráci. Mám k Hostu velmi blízký vztah a beru si spoustu věcí osobně (někdy až moc). A pokud bych mohla vybrat něco konkrétního, tak mou srdeční záležitostí je instagramový profil hostdetem, který jsme rozjely s Pavlou Nejedlou ještě v době, kdy jsem byla na rodičovské. Já sama mám dětské knížky moc ráda a ráda je promuju. To je jedna z mých velkých radostí. Ale práce v Hostu obecně je radost, protože máme ten nejkrásnější produkt, kterému můžeme dělat reklamu: knížky.

Tím by se dalo skončit. Ovšem já se ještě zeptám na knižní srdcovky tvé a tvých dvou dětí (dcera 5 a syn 7 let).
Obě děti milují Fiškuse, toho čteme do zblbnutí. Teď u nás taky frčí Vlci, o kterých syn pronesl, že je to nejlepší knížka, kterou kdy četl. A před Vánoci se znovu a ráda vracím ke Sněhové sestřičce, u které jsem se dřív dojímala sama, letos ji čtu poprvé i dětem.
A nyní běží i jako film na Netflixu! (My každopádně doporučujeme si ji nejprve přečíst.)
Ještě mi pověz, ve které knížce z Hosta bys chtěla strávit den?
Odjela bych na ostrov Lewis, kde se odehrává zmiňovaná Skála, kterou už jsem četla několikrát.
Není to thriller?
Je to krimoška, ale hezká.
Samozřejmě by se ti tam nic zlého nestalo.
To je jasné. Já bych se tam jen tak procházela, kochala se přírodou a pak bych zapadla do nějaké útulné místní hospody, kde bych si četla.
A ve které knížce bys nechtěla strávit ani minutu?
V knížkách Larse Keplera! Ty jejich mordy fakt nezvládám. Ovšem pozvání autorů do Stockholmu bych přijala, protože jsou to velcí sympaťáci a já mám velkou slabost pro Švédsko i celou Skandinávii.