Podti­tul kni­hy Pří­běhy (ne)sebevědomí pro­zra­zu­je, jaké­mu téma­tu se autor­ka věnu­je ten­to­krát. „Něja­kou for­mou níz­ké­ho sebe­vě­do­mí trpí mno­ho lidí, mužů i žen. U kaž­dé­ho z nich se to pro­je­vu­je tro­chu jinak, mnoh­dy tak, že bychom za tím níz­ké sebe­vě­do­mí vůbec nehle­da­li,“ říká v roz­ho­vo­ru o své nové kni­ze Pet­ra Dvořáková.

Před­cho­zí kni­hy obsa­hu­jí mno­ho auto­bi­o­gra­fic­kých prv­ků, včet­ně dět­ské kni­hy Julie mezi slo­vy. Po pře­čte­ní Sítí se čte­nář mož­ná neu­brá­ní poci­tu, že i ten­to­krát je v tex­tu víc auto­bi­o­gra­fic­kých prv­ků, než by se moh­lo na prv­ní pohled zdát. Je to tedy jen zdá­ní, nebo i zde hra­jí vaše vlast­ní zku­še­nos­ti důle­ži­tou roli?
Sítě jsou pří­běhy zce­la smyš­le­né. Ale téma níz­ké­ho sebe­vě­do­mí a nedo­sta­teč­né sebe­dů­vě­ry mě vel­mi zají­má a je mi blíz­ké, sou­vi­sí nějak s mou niter­nou zku­še­nos­tí i se zku­še­nos­tí s okol­ním svě­tem. To se v pří­bě­zích nut­ně pro­je­vu­je. Pró­zu nikdy není mož­né utkat z čiré fabu­la­ce, ale vždy je to mix zku­še­nos­tí, niter­ných, odpo­slech­nu­tých, zaži­tých, zkrát­ka růz­ných stříp­ků, kte­ré ve výsled­ku dáva­jí něja­ký obraz.

Nako­lik je pro vás důle­ži­té zpra­co­vá­vat vlast­ní život­ní zku­še­nos­ti lite­rár­ně? Může v tom být i sna­ha pomo­ci ostat­ním, uká­zat, že potí­že, kri­ze, zou­fal­ství zaží­va­jí i jiní lidé?
Zce­la jis­tě! Pat­řím k těm auto­rům, kte­ří si kla­dou nárok, aby kni­ha pře­sa­ho­va­la do živo­ta čte­ná­ře. Lite­ra­tu­ra má mimo­řád­nou schop­nost prá­vě ve vzta­hu ke zku­še­nos­ti. Ta je sama o sobě v běž­ném živo­tě prak­tic­ky nepře­nos­ná. Ale pří­běh tu moc má. Tím, že do něj čte­ná­ře vtáh­ne­te, zpro­střed­ku­je­te mu jakési bezbo­lest­né zakou­še­ní urči­té­ho pro­blé­mu a skr­ze vyprá­vě­ní ho může­te při­vést k jeho řeše­ní. Je to samo­zřej­mě veli­ké štěs­tí a dar, když se to podaří.

Podti­tul kni­hy zní Pří­běhy (ne)sebevědomí. Důsled­ky níz­ké­ho sebe­vě­do­mí mají vliv na všech­ny hrdin­ky tří jinak samo­stat­ných pří­bě­hů. Co dal­ší­ho je jim společné?
Všech­ny hrdin­ky jsou ženy kolem tři­cít­ky a ani jed­na na své pro­blémy nere­zig­no­va­la a sna­ží se svůj život změ­nit. To je pod­le mě to hlav­ní pojít­ko. I když kaž­dá své potí­že řeší jinak, v jiných výcho­zích pod­mín­kách a s odliš­ný­mi osob­nost­ní­mi rysy.

Hrdin­ky vašich pří­bě­hů půso­bí ve svém živo­tě vel­mi neu­kot­ve­ně, jsou smý­ká­ny ve vle­ku svých part­ne­rů a nepří­z­ni­vých okol­nos­tí. Vidí­te pro ně přes­to něja­kou nadě­ji, jak se můžou vyma­nit z blud­né­ho kruhu?
Jistě­že ano! A mys­lím si, že aspoň někte­ré z nich nako­nec svou ces­tu ven najdou. I když není leh­ká. Řeše­ní si nesou samy v sobě. Musí je nejen obje­vit, ale být ochot­né vystou­pit ze zaběh­nu­tých vzor­ců cho­vá­ní, kte­ré je v jejich pro­blé­mech udr­žu­jí. Někdy je to prá­vě ten zača­ro­va­ný kruh: jsem v život­ní situ­a­ci, kte­rá je pro mě neu­spo­ko­ji­vá, dosta­la jsem se do ní v důsled­ku své­ho nedo­sta­teč­né­ho sebe­vě­do­mí. Jedi­ným řeše­ním je vykro­čit z ní ven, jen­že toho se bojím, pro­to­že si na to nevě­řím. Roz­bít ten­to kruh nebý­vá leh­ké, ale na dru­hou stra­nu ani nemožné.

Hlav­ní posta­vy vyzní­va­jí až děsi­vě reál­ně, čte­nář má po pár strán­kách pocit, že ved­le nich žije, že mohou být kým­ko­liv v jejich oko­lí, nebo dokon­ce jimi samý­mi. Šlo vám o to pro­bu­dit ve čte­ná­ři jakési bezděč­né pro­po­je­ní fik­ce s rea­li­tou mezi­lid­ských vzta­hů, nebo je to při­ro­ze­ný důsle­dek tema­tic­ké­ho zamě­ře­ní knihy?
Asi bych řek­la, že je to důsle­dek. Mož­ná ten dojem vytvá­ří prá­vě ten pros­tý fakt, že něja­kou for­mou níz­ké­ho sebe­vě­do­mí trpí mno­ho lidí, mužů i žen. U kaž­dé­ho z nich se to pro­je­vu­je tro­chu jinak, mnoh­dy tak, že bychom za tím níz­ké sebe­vě­do­mí vůbec nehle­da­li. Ale setká­vá­me se s tím prak­tic­ky den­ně. Sta­čí se roz­hléd­nout kolem sebe – kolik žen se trá­pí tím, že by chtě­ly vypa­dat tak či onak, mají pocit, že si budou víc věřit, když zhub­nou, kolik mužů se ve vzta­hu dopouš­tí mani­pu­la­ce nebo se cho­vá aro­gant­ně a nad­řa­ze­ně jen pro­to, že si nevěří.

Pro kaž­dý pří­běh jste zvo­li­la jinou for­mu – vyprá­vě­ní v er-for­mě, e‑mailovou kore­spon­den­ci i osob­ní zpo­věď hrdin­ky. Byl v tom záměr, nebo for­mál­ní růz­no­ro­dost vyply­nu­la sama v prů­bě­hu psaní?
Spíš tak nějak vyply­nu­la. Obvykle to ale u mě nebý­vá napo­pr­vé a zvlášť u prv­ní­ho pří­bě­hu jsem dlou­ho tápala.

Kni­hou se pro­lí­na­jí posta­vy mani­pu­lá­to­rů, sil­ných jedin­ců s psy­cho­pa­tic­ký­mi rysy. Stu­do­va­la jste nějak tuto problematiku?
Stu­do­va­la a samo­zřej­mě také kon­zul­to­va­la s odbor­ní­ky. Bez toho by to napsat nešlo. Sou­čas­ně ale musím říct, že dokud se s psy­cho­pa­tic­kou osob­nos­tí nese­tká­te zblíz­ka, sko­ro na vlast­ní kůži, vždyc­ky to pro vás bude tak tro­chu neu­vě­ři­tel­né. Zvlášť pro­to, že tito lidé jsou napros­to pře­svěd­či­ví a doká­žou si vel­mi rych­le zís­kat důvě­ru oko­lí. Chtě­la jsem uká­zat, jak jsou tyto osob­nos­ti v naší spo­leč­nos­ti úspěš­né, jak snad­no jim dává­me do rukou moc nad svý­mi živo­ty, aniž bychom tuši­li, komu ji ve sku­teč­nos­ti svě­řu­je­me. Týká se to jak našich osob­ních vzta­hů, tak růz­ných insti­tu­cí. Prá­vě pro­to jsem jeden z pří­bě­hů zasa­di­la do zdra­vot­nic­ké­ho pro­stře­dí. Tam se jako paci­en­ti může­me stát obě­tí mani­pu­la­ce a zne­u­ží­vá­ní naší bez­mo­ci vel­mi snadno.

Pokud bys­te moh­la jedi­né ze svých tří hlav­ních hrdi­nek pomo­ci v tom, aby se nikdy nedo­sta­la do situ­a­ce, v jaké ji najde­me v jejím pří­bě­hu, kte­rou bys­te si vybra­la a proč?
Po napsá­ní těch pří­bě­hů jsem si říka­la, že Kris­týnu milu­ju, s Karo­lí­nou sou­cí­tím a Naďu nesná­ším. Ale kdy­bych měla někte­ré z nich pomo­ci, byla by to prá­vě Naďa. Pro­to­že ona je para­dox­ně nej­vět­ší obě­tí vlast­ní­ho níz­ké­ho sebe­vě­do­mí. Ona je ta, kte­rá je nej­víc sama, kte­rá si kolem sebe vybu­do­va­la svět, do něhož nikdo nemů­že pro­nik­nout a pomo­ci jí. Ačko­liv čte­nář může mít pocit, že prá­vě ona si pomoc vůbec nezaslouží.