Příběh

Není tajemstvím, že Všechen můj hněv je autorčinou nejosobnější knihou, její rodiče podobně jako rodiče hlavních postav emigrovali do USA z Pákistánu. Kořeny, ze kterých hrdinové Sal a Núr vyrůstají, jsou tedy jejími vlastními. Ve Spojených státech téma rasy a imigrace velmi rezonuje, pro českého čtenáře jsou však některé situace, do kterých se hrdinové dostávají, těžko představitelné. Většina z nás — naštěstí — neví, jaké to je utíkat před válečným konfliktem a začínat život jinde, být svázán pravidly víry nebo být součástí domluveného sňatku. Přesto věřím, že když se do příběhu začtete, strhne vás a nepustí, dokud na konci nezůstanete rozcupovaní na tisíc kousků. Všechen můj hněv je totiž opravdu silná kniha — bolavá, náročná, ale neskutečně krásná. Vychází v překladu Jitky Jeníkové, která se při práci musela vypořádat například s překlady z urdštiny a paňdžábštiny.

Obálka

Rozhodli jsme se pro výrobu vlastní obálky, za kterou stojí naše grafička Alena Gratiasová. A proč nepracovala s původní zahraniční obálkou? „Vždy když navrhuju obálku, říkám si, jestli bych po ní v knihkupectví sáhla. Jestli je něčím dost zajímavá, vtipná nebo třeba klasicky hezká a zároveň nezaměnitelná. No a tady jsem si odpovídala na to samé, akorát jsem si představovala, že je mi zase náct. Asi by se mi líbilo, kdybych se mohla ztotožnit s hlavní hrdinkou, kdyby byla obálka citlivá, jemná a taky něčím ulítlá,“ popisuje práci na knize. „Rozhodla jsem se tedy pracovat s příběhem Misbáh, postavy, kterou okolnosti donutily opustit rodnou zem a putovat z Pákistánu do Ameriky. Na každém z těch míst přitom nechala kus svého života. Když jsem si tuhle zkratku uvědomila, začala jsem skicovat. Hledala jsem neokoukaný způsob, jakým hlavní postavu doslova rozložit. Přitom jsem myslela na to, že mám obálku v úmyslu vystavět na výmluvném názvu. Použít velká, křičící písmena — VŠECHEN MŮJ HNĚV — na výrazné barvě. V kontrastu k nim jsem zvolila křehkou lineární kresbu.“

Alenina práce u obálky zdaleka neskončila, protože i sazba knihy je mezi young adult romány dost netypická, ostatně jako všechno na téhle knize. Přesvědčte se sami. Tohle je kniha, která si zaslouží vaši pozornost.