DÍKY SYNESTÉZII VIDÍ SVĚT ÚPLNĚ JINAK, V PLNÝCH BARVÁCH
synestesie [-ézi-], synestézie, -e, ž. (z řec.) psych. vyvolání vjemu jednoho smyslu podnětem z jiné smyslové oblasti, např. barevné slyšení

V Jasperově světě jsou barvy a tvary stejně důležité jako zvuky a slova . Rozvrzaný schod vydá barvu potlučeného jablka, Jasperovi oblíbení ptáčci alexandři zpívají zářivě modré a fialové kruhy s nefritovými středy a ťuk, ťuk, ťuk se ozývá jako sled drobných karamelových puntíků.

Jsem rád, že nejsem jako většina kluků v mém věku, protože vidím svět v celé jeho pestrobarevné kráse. Nedokážu sice rozpoznat obličeje lidí, ale vidím barvy zvuků a to je mnohem lepší.

„Naděje“ je slovo barvy rajčatového protlaku, „manipulace“ je skoro průhledná s lehkým nádechem dofialova, „závist“ má pro změnu zbarvení nakládaných cibulek. Svou barvu mají i jednotlivé dny v týdnu.

A ticho umí být až znepokojivě bezbarvé.

NEROZEZNÁVÁ OBLIČEJE, ANI SVŮJ VLASTNÍ
prosopagnosie [-ózi-], prosopagnózie, -e, ž. (z řec.) psych. neurologická porucha, kdy postižený nerozeznává tváře (včetně tváře vlastní)

Jasper spolužáky, kteří mu znepříjemňují život, vidí prostě jako „kluky v saku“. Je těžké se jim vyhnout, když je v davu nerozeznáte. Pokud má někdo jasný styl oblékání, vždy stejné místo ve třídě nebo specifický způsob chůze, může si jej Jasper zapamatovat podle toho. Nejsnazší pro něj však je, když slyší váš hlas. Díky barevnému slyšení Jasper vidí barvu vašeho hlasu, kterou si zapamatuje, a příště vás podle ní pozná. Ale šeptáním či nachlazením ho samozřejmě můžete zmást.

Co myslíte, má váš hlas barvu teplého toastu s máslem, vanilkového pudingu, uklidňující kávy s pořádnou dávkou mléka, nebo tmavě hnědou barvu muškátového oříšku? Nebo vás obklopuje blátivě okrová jako Jasperova tatínka?

Při setkání s Jasperem se vám může stát, že řekne: „Nechci být neslušný, ale máte příšernou barvu a nechci s vámi mluvit.“ Nemějte mu to za zlé — kdo by chtěl být obklopený nepříjemnou barvou, před kterou se nemůže schovat.

PŘÍBĚH DOSLOVA MALUJE
Jeho velkým pomocníkem při vyprávění je paleta akrylových barev. Když Jasper vezme do ruky štětec, vybaví si vzpomínky a může vystihnout svět tak, jak jej skutečně vidí. Při myšlence na akrylovky Jaspera vždycky začnou svrbět prsty a touha malovat ho přemůže klidně i v noci, když má dávno spát.

Můžou se však objevit věci, na které mu ani celá škála akrylovek nestačí. Třeba zářivě neonová „marťanská hudba“, kterou si pouští nová sousedka Bee Larkhamová. „Tyhle barvy jsou návštěvníci z vesmíru, kterým rozumím jenom já. Jsou to barvy, o nichž lidi jako táta nemají ani ponětí. Vypadají jako z jiného světa. Existují jenom v mojí hlavě — nedají se popsat, natožpak namalovat. Stříbrná, smaragdově zelená, fialkově modrá a žlutá zároveň, přesto se jaksi nejedná o žádnou z těchto barev.“

STAL SE JEDINÝM SVĚDKEM VRAŽDY BEE LARKHAMOVÉ
A na její barvu nemůže zapomenout.

Na světě ovšem existují i příšerné barvy, jaké by nikdo neměl za žádných okolností spatřit. Pár takových ohavných odstínů nemůžu už od pátečního večera dostat z hlavy, ať se snažím sebevíc.

Vražda Bee Larkhamové měla barvu ledově modrých krystalků se třpytivými okraji a stříbřitých rozeklaných rampouchů.

NEVÍ, KOMU MŮŽE VĚŘIT…
…a může vůbec věřit sám sobě?

Určitě je vám jasné, že kniha Barva vraždy Bee Larkhamové je nejen plná barev, ale týká se i celé řady náročných témat, jako je výchova autistického dítěte, snášení šikany, zármutek ze smrti rodiče a život ve světě, kterému nerozumějí ani vaši nejbližší. Autorka vypráví příběh tak, že skutečně vnímáte svět Jasperovýma očima.

A pravděpodobně vás také překvapí, jak je synestézie častá — je možné, že nějakou její formu máte i vy. Mnohdy nás totiž nenapadne přemýšlet nad tím, jestli obraz světa, který od narození vnímáme, vidí ostatní stejně. I my jsme si v redakci zkusili udělat test a zjistili jsme, že hned dva šťastlivci vidí barevně čísla nebo cítí šimrání v obličeji, když si před nimi polechtáte tvář. Pokud vás zajímá, jestli také nemáte tento „dar“, podobně jako celá řada slavných umělců, doporučujeme toto video .

A jestli chcete do takového světa alespoň nahlédnout, začtěte se příběhu Jaspera Wisharta.