Koro­na­vi­rus a s ním spo­je­ná opat­ře­ní ochro­mi­ly život nejen v Čes­ku, ale doslo­va po celém svě­tě. Ani svět knih a jejich pří­bě­hů, čte­ná­řů, spi­so­va­te­lů a nakla­da­tel­ství nezů­stal ušet­řen. Knih­ku­pec­tví zůstá­va­jí uza­vře­ná, pří­pra­va nových knih se zasta­vi­la nebo zpo­ma­li­la, autor­ská čte­ní se muse­la zru­šit či pře­su­nout. Vzni­ka­jí nové ini­ci­a­ti­vy na pod­po­ru pro­de­je v e‑shopech, čte­ní na síti a podob­ně. Všich­ni při­tom vědí, že setká­ní auto­ra se čte­ná­řem nic nena­hra­dí, stej­ně jako ani sebe­lep­ší e‑kniha nemů­že nahra­dit vůni a šus­tě­ní papí­ru. Věří­me však, že situ­a­ce se v dob­ré obrá­tí, musí­me jen vydr­žet. Děku­je­me vám za pod­po­ru pro­střed­nic­tvím náku­pů na našem e‑shopu i vzka­zů ze soci­ál­ních sítí, kte­ré jsou pro nás vel­kým povzbu­ze­ním. A v době karan­té­ny vám na oplát­ku posí­lá­me ale­spoň vzka­zy někte­rých našich autorů. 

Bian­ca Bellová 
Zaží­vá­me zvlášt­ní a neče­ka­né okol­nos­ti, pohy­bu­je­me se v romá­no­vém sta­vu sno­vé nejis­to­ty a zjitře­ných citů. V situ­a­ci, kdy se roz­mý­va­jí a splý­va­jí kon­tu­ry sku­teč­né­ho a fik­tiv­ní­ho živo­ta, navzá­jem se pro­stu­pu­jí. Kdy pada­jí naše běž­né jis­to­ty a návy­ky. Kdy jin­dy jsme měli vět­ší potře­bu sdí­let spo­lu příběhy?

Čas od času mi napí­še něja­ký nezná­mý čte­nář, kte­rý se se mnou chce podě­lit o to, jak ho něja­ký můj text zasá­hl. Jako autor­ku mě to samo­zřej­mě dojí­má, žád­né vět­ší oce­ně­ní pro mě nee­xis­tu­je. Teď se ale s tako­vý­mi vzka­zy roz­tr­hl pytel a jsou zaní­ce­něj­ší, vrouc­něj­ší, více na dřeň. Dostá­vám jich něko­lik den­ně, nebo spíš noč­ně. Jako by si čte­ná­ři své pro­ží­vá­ní více potře­bo­va­li porov­nat s pří­běhy na papíře. 

Kdy jin­dy jsme měli vět­ší potře­bu sdí­let spo­lu příběhy?

A tak kaž­dý den zve­řej­ňu­ji na soci­ál­ních sítích něja­kou svou povíd­ku a dávám ji k dis­po­zi­ci těm, kte­ří ji chtě­jí číst nebo poslou­chat. A těší mě, když si najde své čte­ná­ře, kte­ří ji oce­ní. Pro­to­že sdí­le­ní pří­bě­hů — ať už u ohně, nebo onli­ne — je jed­nou z nej­star­ších forem lid­ské sounáležitosti. 

Ale­na Mornštajnová 
Při­zná­vám, že vývoj epi­de­mie mě zasko­čil. Vůbec jsem si nedo­ká­za­la před­sta­vit, že pře­ros­te v pan­de­mii, kte­rá ovliv­ní živo­ty nás všech. I když jsem dlou­ho dopře­du avi­zo­va­la, že se v roce 2020 chci věno­vat hlav­ně psa­ní, měla jsem na jar­ní měsí­ce zase plný kalen­dář. Kro­mě akcí v Čes­ku i něko­lik pra­cov­ních zahra­nič­ních cest, bese­dy, veletrhy.

Říka­la jsem si, kde vez­mu čas na psa­ní, a pak se ze dne na den všech­no změ­ni­lo a pře­de mnou se roz­pro­stře­la nezvyk­lá prázd­no­ta. Bylo by hloupé říct, že si dny v nou­zo­vém reži­mu uží­vám. Takhle by to pros­tě být nemě­lo. Nemám ráda, když za mě roz­ho­du­je někdo jiný, když se dějí věci, kte­ré nemůžu ovlivnit

Na dru­hou stra­nu vím, že při­ja­tá opat­ře­ní mají smy­sl. Roz­hod­la jsem se, že čas, kte­rý se mi tak neče­ka­ně nasky­tl, vyu­ži­ju co nej­lé­pe. Že budu dodr­žo­vat pra­vi­dla, abych neo­hro­zi­la sebe ani niko­ho jiné­ho, ale nebu­du viru věno­vat vět­ší pozor­nost, než si zaslou­ží. Netrá­vím čas nepře­tr­ži­tým sle­do­vá­ním zpráv o vývo­ji pan­de­mie, nečtu zápla­vu pří­spěv­ků na Face­boo­ku a nic neře­ší­cích komen­tá­řů a doha­dů o tom, kdo za co může a jaká opat­ře­ní mají či nema­jí smy­sl, jen se večer podí­vám na zprávy.
Na svě­tě je spous­ta jiných věcí, kte­rým můžu věno­vat čas. A tak píšu, dávám do pořád­ku dva roky zane­dbá­va­nou zahra­du, čtu tlus­té kni­hy, kte­ré jsem s sebou na ces­ty brát nemoh­la, poslou­chám audi­ok­ni­hy a vyrá­žím se svým mužem na pro­cház­ky za město.

Vir ať brzy zmi­zí, ale chuť a sna­ha pomá­hat si by moh­ly zůstat napořád. 

Uvě­do­mu­ju si, že ne kaž­dý si může dovo­lit zůstat zavře­ný doma, ne kaž­dý byd­lí na kra­ji měs­ta, do jis­té míry chrá­ně­ný před náka­zou, a pro­to si kvů­li nám všem pře­ju, abychom se brzy moh­li vrá­tit do svě­ta, kte­rý jsme zna­li. Vlast­ně ne do stej­né­ho — do lep­ší­ho svě­ta, pro­to­že epi­de­mie pro­bou­zí v lidech jejich lep­ší já. Vir ať brzy zmi­zí, ale chuť a sna­ha pomá­hat si by moh­ly zůstat napořád. 

Kate­ři­na Tučková
Vidi­na časo­vě (zatím) neo­me­ze­né­ho poby­tu v pre­ven­tiv­ních izo­la­cích, home­o­f­fi­cech, nebo dokon­ce karan­té­nách není na prv­ní pohled nic láka­vé­ho — člo­věk je spo­le­čen­ská bytost a nut­nost zavřít se ve čtyřech stě­nách bytu může být pro lec­ko­ho bola­vá. Ale může také ský­tat dobrou pří­le­ži­tost k restar­tu — samo­ta bývá pře­ce očist­ná a inspi­ra­tiv­ní, pokud se trá­ví dob­ře. V čase, kte­rý se teď tolik zpo­ma­lil, na nás čeka­jí sloup­ky odlo­že­ných knih nebo nezhléd­nu­tých fil­mů, sky­pe roz­ho­vo­ry s pří­buz­ný­mi a přá­te­li, s nimiž jsme dlou­ho pořád­ně nemlu­vi­li, ane­bo tře­ba hor­ká vana a klid­ný čas se sebou samým. Pro­brat se vlast­ní­mi myš­len­ka­mi a udě­lat si v nich pořá­dek pře­ce sto­jí čas od času za to. Tak pří­jem­né roz­jí­má­ní a k tomu hod­ně zdraví!

Samo­ta bývá pře­ce očist­ná a inspi­ra­tiv­ní, pokud se trá­ví dobře.

Jiří Hájí­ček
Lis­tu­ju diá­řem, najed­nou nic nepla­tí. Autor­ské čte­ní v praž­ské knihov­ně Zahrad­ní Měs­to šest­a­dva­cá­té­ho břez­na zru­še­no. Pře­dá­vá­ní cen ve škol­ní lite­rár­ní sou­tě­ži Tex­tík v Jin­dři­cho­vě Hrad­ci a násled­né čte­ní v míst­ní knihov­ně zřej­mě taky nebu­de. Veletrh Svět kni­hy odlo­žen, tedy i uve­de­ní nové­ho romá­nu. Koná­ní var­šav­ské­ho veletr­hu nejis­té, čte­ní v Gale­rii Laut­ner v Mohel­ni­ci na začát­ku červ­na rov­něž nejis­té. Jis­té ale je, že tahle epi­de­mie jed­nou skon­čí. Dou­fám, že brzy. A zase se roz­běh­ne nor­mál­ní život, bude­me se schá­zet na uli­cích a v kavár­nách a v diva­dlech. A spous­ta věcí, kte­ré nám před­tím při­pa­da­ly oby­čej­né a běž­né, se nám pak tře­ba tak oby­čej­né zdát nebu­dou. Těším se na to. 

I když jsou teď na chví­li zavře­ná knih­ku­pec­tví, lite­ra­tu­ra a kníž­ky ze svě­ta nezmizí. 

Pet­ra Dvořáková 
I když jsou teď na chví­li zavře­ná knih­ku­pec­tví, lite­ra­tu­ra a kníž­ky ze svě­ta nezmi­zí. Spi­so­va­te­lé tady stá­le pro své čte­ná­ře jsou a budou a po skon­če­ní téhle nepří­jem­né život­ní situ­a­ce to milov­ní­kům knih pořád­ně vyna­hra­dí­me. Čte­ná­ři se mají roz­hod­ně na co těšit a my věří­me, že se spo­leč­ně zase brzy setkáme!

Jan Němec
Musím říct, že ve mně se v časech pan­de­mie pro­bu­dil soci­o­log. Ne kaž­dou sezo­nu pro­bí­há tako­vý expe­ri­ment se spo­leč­nos­tí. Se zájmem sle­du­ji nara­ti­vy, kte­ré zača­ly obí­hat a k nimž se tady při­dá­va­jí i mí kole­go­vé: pan­de­mie jako čas na vyzná­ní od čte­ná­řů, na tlus­té kni­hy, dlou­hé seri­á­ly či hovo­ry s těmi, na kte­ré si běž­ně sotva vzpo­me­ne­me, pan­de­mie jako výji­meč­ná his­to­ric­ká šan­ce zajít si na pro­cház­ku. Netvr­dím, že se ve svém sou­kro­mém živo­tě cho­vám jinak, ale něco ve mně teď spo­lu s Nie­tz­s­chem stej­ně kři­čí: Lid­ské, pří­liš lid­ské! Psy­cho­lo­gi­zu­je­me tu pan­de­mii osto­šest, tvá­ří v tvář viru se utvr­zu­je­me ve svém home offi­ce lid­ství. Na obo­jí se nej­spíš zase brzy najde lék.

Kudy ke kni­hám? Tudy.