ČESKÁ BELETRIE

Přemysl Krejčík — Srab

Jisté je jedno: od první věty nové Krejčíkovy knihy víte, že v ní půjde o život. Ale pak se před vámi začne rozkrývat bizarní svět plný přetvářky. Podobně jako v knize Malej NY se Krejčík vydává do světa hudby, tentokrát mezi horrorcore rappery, kteří si na svých koncertech nasazují směšné masky a do davu křičí texty plné brutálního násilí. Na první pohled to může vypadat jako silácká hra kluků, již si během dne odskočí na vysokoškolskou přednášku a večer se odreagují u morbidních songů. Jenže násilí ve Srabovi je skutečné. Nejde přitom tolik o násilí, které se objevuje v oněch hororových textech. Příběh vypráví především o násilí, k němuž nezřídka dochází i v rodinném kruhu a jehož následky mohou být fatální.
Radek Štěpánek, redaktor české beletrie

PŘEKLADOVÁ BELETRIE

Annie Ernauxová — Roky

Přijměte prosím pozvání na procházku historií. Průvodkyní bude uznávaná francouzská spisovatelka Annie Ernauxová, která ve své knize Roky představuje nevšední pohled na běh času druhé poloviny dvacátého století. Skrze osobní historii nahlíží dobové zvyklosti, rozvoj společnosti i chod samotných dějin a měnící se optikou neustále dokazuje, že osud člověka a společnosti od sebe nelze oddělit. Dnešní čtenářstvo s potěšením shledá, jak daleko jsme se v některých oblastech posunuli… jinde jsme se však nehnuli ani o píď. Autorka tak pohledem do minulosti nastavuje nemilosrdné zrcadlo i naší současnosti.
Lucie Bregantová, redaktorka překladové beletrie

FANTASY A SCI-FI

P. Djèlí Clark — Vládce džinů

Fantastická literatura se v posledních letech velmi proměnila a už zdaleka není tak západocentrická, jako tomu bylo dříve. Nádhernou ukázkou její rozmanitosti je tvorba P. Djèlího Clarka, jemuž právě česky vychází debutový román Vládce džinů, který už se stal vítězem cen Nebula a Locus a stále čeká mezi finalisty ceny Hugo. A čím že vás tahle okultním mysticismem prodchnutá kniha uhrane? Neotřelou a svěží atmosférou steampunkové Káhiry na počátku dvacátého století, sympatickou hlavní hrdinkou a jejím napínavým detektivním pátráním a v neposlední řadě také lehkostí a vtipem, za něž by se nemusel stydět ani Terry Pratchett.
Jiří Štěpán, redaktor fantasy a sci-fi

YOUNG ADULT

Eléonore Devillepoixová — Bezvětrné město. Kniha druhá

Také neradi rozečítáte série, protože musíte na další díly dlouho čekat? Tak pro vás mám dobrou zprávu. Letos na jaře jsme vydali první díl fantasy série Bezvětrné město. A venku už je část druhá, finální! Příběh je uzavřený a čeká jen na vás, až vstoupíte to Hyperboreji — města, kde nefouká vítr. V čem tkví kouzlo Bezvětrného města? Rozhodně v jeho pestrosti. Eléonore Devillepoixová v první knize představila čtenářům svižně napsané dobrodružné vyprávění plynule přecházející mezi middle-grade, young adult a regulérní dospělou fantasy. Druhá část nabízí pokračování hodné prvního dílu — se zápletkou, která vás ještě předtím, než se uzavře, strhne do víru nečekaných událostí, zlovolných intrik a nebezpečné magie.
Kateřina Šardická, redaktorka young adult

LITERATURA PRO DĚTI A MLÁDEŽ

Signe Višková — O Kátě, která chtěla být dědečkem

U téhle knížky mám chuť vzít pastelky a kreslit, i když to neumím. Chci si dát bonbon, i když je to nezdravé. A chci nasypat holubům, i když se to nesmí. A hlavně mám chuť zajít za svým dědečkem, i když už nemám kam. Tak aspoň vzpomínám na spoustu věcí, které by Káťa nazvala „dědečkováním“. Pevně věřím, že tahle naše knižní láska na první pohled bude inspirativní i pro vás — že ji budete dětem s chutí číst, že si ji budou rády prohlížet samy a že si ji budou balit do batůžků na návštěvy u prarodičů. Třeba se v ní i vaši dědečkové najdou a pobaví je to. Zkrátka užívejte si společný čas!
Pavla Nejedlá, redaktorka literatury pro děti a mládež