Pracovně tomu říkáme „still young adult“

S Lenkou a Markem Šíkovými o jejich knize Rituál

Fantastická jména a jak je přeložit

Přemýšleli jste už někdy nad tím, jakými magickými schopnostmi musí oplývat překladatelé fantasy? Právě na ně přece připadá onen nelehký úkol převádět do češtiny fantastické světy, které existují převážně v myslích autorů. Navíc se nesmí zaleknout mnohdy tlustých a mnohadílných ság, často jde tedy o úkol takřka herkulovský.

Fantastické knižní tipy

Nevíte, jakou knihou obdarovat své blízké? Každé předvánoční pondělí vám přineseme inspiraci napříč žánry. Tentokrát jsme si posvítili na fantastiku – fantasy, sci-fi, young adult i horor.

Jsem napjatý stejně jako čtenář

Rozhovor s autorem hrdinské fantasy Poloviční král Janem Hamouzem.

Fotoreport: Brněnský křest Dračího města

Ve čtvrtek 14. září se v prodejně Knihy Dobrovský v Brně uskutečnil křest fantasy Dračí město. Společně s Petrou Machovou a kmotrem Janem Kotoučem knihu pokřtil i redaktor Jirka Štěpán. V jak milé atmosféře celé setkání proběhlo, se přesvědčte ve fotogalerii.

Vnímám příběh jako mezičlánek mezi young adult a klasickou vysokou fantasy

Právě vychází knižní debut Petry Machové, který vás zavede do skalních měst a světa ještěrů. Dračí město otevírá novou trilogii. Má autorka předem promyšlený děj celé série? A jak tvořila celý svět, ve kterém se příběh odehrává? Dočtete se v rozhovoru.

Sedm důvodů, proč máme rádi Drakea

Jakmile se s Donem Drakem, vysloužilým nájemným vrahem, ožralou a břídilem, seznámíte, jen tak ho z hlavy nepustíte. Ten chlap vás bude rozčilovat. Děsně. Ale ono na něm vážně něco je. Co nás na Drakeovi tak bere?

Liuovy ctnosti

Ken Liu je zásadní autor. To říkám hned na začátku a bez otálení se pokusím vysvětlit proč. Těch důvodů je totiž dokonce několik.

Naslouchač — původní česká fantasy z fascinujícího temného světa, kde se na pravdu a naději téměř zapomnělo

Po několika úspěšných překladových titulech a dvojici upírských románů české autorky Karoliny Limrové vydáváme další fantasy. Naslouchač Petry Stehlíkové je první díl plánované série o nadané dívce z utlačovaného národa sklenařů. Kniha vychází na květnový veletrh Svět knihy.

Siri Pettersenová přijíždí do Prahy představit první díl oceňované fantasy trilogie Ódinovo dítě

Seznamte se s programem veřejných vystoupení na Noci literatury a veletrhu Svět knihy a přečtěte si původní rozhovor překladatelky Jitky Jindřiškové s autorkou, více informací o knize i celé sérii, o prodaných právech a oceněních, dále pak netradiční životopis autorky.

Koncem listopadu vychází první díl fantasy trilogie Anthonyho Ryana Stín krkavce: Píseň krve

Britský spisovatel Anthony Ryan svou první knihu, fantasy román Píseň krve, psal více než šest let a rukopis odmítli všichni agenti, které oslovil. Rozhodl se proto vydat jej sám jako e-knihu a brzy měl na stole smlouvu na kompletní trilogii Stín krkavce.

„Rychlý. Temný. Zvláštní. Nepolapitelný.“ Román Kostičas Samanthy Shannonové vychází 30. dubna

Britské nakladatelství Bloomsbury koupilo první tři díly sedmidílné knižní série dnes dvaadvacetileté absolventky Oxfordské univerzity Samanthy Shannonové za šestimístnou cifru. Knižní práva byla prodána do jednadvaceti zemí ještě dříve než práva na filmové zpracování. Novinář Sunday Times autorku označil za novou J. K. Rowlingovou. „Víte, raději bych byla první Samantha Shannonová,“ reagovala talentovaná autorka. První díl série, román Kostičas, se aktuálně překládá do sedmadvaceti jazyků a vychází i v češtině.