Nemusíte se ale bát samoúčelných snah o následování starořeckého dramatu nebo nepřirozených nadlidských výkonů postav, ačkoli velké finále románu si s antickou tragédií svou obřadností a rozmáchlostí gest nezadá.

NOVÝ ŽIVOT VS. STARÁ LÁSKA

Román vypráví o britské rodině, kterou tvoří tři sourozenci a zároveň příslušníci druhé generace přistěhovalců z Pákistánu. Nejstarší Isma se po odchodu otce a matčině a babiččině smrti obětavě ujímá péče o mladší dvojčata Aneeku a Parvaize a později místo práce na doktorátu ze sociologie dře v čistírně oděvů.

Kniha začíná Isminým odletem do Spojených států, kde má nastoupit na univerzitu. Na letišti v cílové destinaci se Isma poprvé ve svém dospělém životě volně nadechuje, je konečně sama za sebe a je odhodlána na sobě pracovat. Zároveň chce i nadále starostlivě dohlížet na svou mladší sestru Aneeku, když už přišla o bratra Parvaize, který je opustil a odjel bůhvíkam stejně jako kdysi jejich otec. Aneeka se od Parvaize na rozdíl od Ismy odmítá odstřihnout, je připravena ho bránit a jakkoli mu pomoci. Isma je zase rozhodnuta udělat vše, aby ochránila Aneeku – klidně i před samotnou Aneekou. Připomíná vám to něco?

ANTIKA 1.01

Je samozřejmě zajímavé sledovat proces adaptace Sofoklovy tragédie, rozhodně ale nečekejte, že kroky jednotlivých postav budete moci díky znalosti Antigony předjímat. A věřte mi, že kniha Teplo domova je skvělé čtení, aniž by vyžadovala porovnávání s řeckou tragédií.

Postavy románu stejně jako my existují ve změti vztahů, tužeb, předsudků, politiky, sociálních sítí, lží a manipulací či mediálních zkratek. A stejně jako ony i my milujeme, pečujeme o ostatní a s blízkými generujeme „teplo domova“. Někdy nás ale život nutí vybrat si. A někdy stejně jako v antické tragédii musíme zrazovat, abychom někoho zachránili, a zpřetrhat vazby, abychom jiné upevnili.

POLÍČEK NÁFUKOVI

Nebudu lhát, není to veselé čtení. Je to zneklidňující román, který podobně jako další skvělá autorčina kniha Vypálené stíny (česky Mladá fronta 2010) bortí jednoduché pravdy, a to i v případě, že si myslíme, že na nás si nepřijdou. Při čtení tohoto důmyslného románu rozumíme motivacím, činům či pochybnostem jednotlivých postav dokonce i v případě, že ústí do obecně zavrženíhodných názorů a jednání. Autorka umí překvapit, trochu nás profackuje a řekne: no tak vidíš, všechno může být jinak! A co důležitějšího než nový pohled na realitu nám může literatura dát.