Nau­čil ses při pří­pra­vě kníž­ky něco nového?
Jsem moc rád, že jsem na své prv­ní kni­ze mohl pra­co­vat prá­vě s tebou. Nau­čil jsem se hlav­ně trpě­li­vos­ti. Mile mě pře­kva­pil pří­stup redak­to­rů, kte­ří na kni­ze pra­co­va­li. Oprav­du byli vel­mi důsled­ní, což oce­ňu­ji. Jeli­kož jsem růz­né korek­tu­ry řešil během své ces­ty přes Arab­ský polo­ostrov a ne vždy jsem sou­hla­sil s pro­ve­de­ný­mi změ­na­mi, občas jsem jel na kole pus­ti­nou a říkal si, proč je potře­ba moje sou­vě­tí, kte­rá se mi zdá­la geni­ál­ní, nějak upra­vo­vat, či dokon­ce zce­la sma­zat. Teh­dy jsem bojo­val se svým egem. Mys­lím ale, že nako­nec jsme vždy našli kom­pro­mis, kte­rý bude, jak dou­fám, laho­dit čte­ná­řo­vu oku.

Kdy se vůbec zro­dil ten nápad, že svo­je zápis­ky z Afri­ky vydáš jako kníž­ku? Bylo to někde ve sta­nu na Saha­ře, nebo už před­tím, než jsi vyjel?
Já jsem vždyc­ky chtěl psát kni­hy. Už jako malý jsem psal sci-fi o vnad­ných Ame­ri­čan­kách ve vesmí­ru, ale že budu psát o své ces­tě přes Afri­ku a ješ­tě k tomu na kole, na to bych si teh­dy nevsa­dil. Ono to roz­hod­nu­tí pro­běh­lo asi v sed­le kola mezi bao­ba­by v Sene­ga­lu, pro­to­že zážit­ků při­bý­va­lo a deník se plnil historkami.

Letos ses do Afri­ky vrá­til, pak se ale situ­a­ce vyvi­nu­la jinak a ty ses dostal až do Asie. V čem byla ces­ta jiná?
Nako­nec mě zase zra­di­ly afric­ké úřa­dy — nedo­stal jsem víza do Mali, kam jsem chtěl pře­le­tět z Kon­ga. Nako­nec jsem z Kon­ga, kde jsme mon­to­va­li foto­pas­ti pro­ti pyt­lá­kům, pře­le­těl na Arab­ský polo­ostrov do Omá­nu a vydal se na ces­tu domů odtud. Ces­ta byla jiná v tom, že už jsem věděl, co zhru­ba tako­vá štre­ka na kole obná­ší, a taky bylo jed­no­duš­ší popa­so­vat se se samotou.

A foto­pas­ti jste tedy nainstalovali?
Foto­pas­ti jsou nain­sta­lo­va­né v džun­g­li. Pro­ško­li­li jsme i míst­ní ochrán­ce pří­ro­dy, nau­či­li je, jak foto­pas­ti ovlá­dat, což bylo pri­o­ri­tou pro­jek­tu. Z Kon­ga nám teď při­chá­ze­jí obráz­ky pyt­lá­ků s úlov­ky, kte­ří se do foto­pas­ti chy­ti­li. Pro­to si mys­lím, že pro­jekt má budouc­nost a sto­jí za to ho i nadá­le podporovat.

Je něja­ký roz­díl mezi afric­kou a asij­skou pouští?
Poušť se neu­stá­le mění. A to pla­tí jak v Afri­ce, tak v Asii. Jsou si hod­ně podob­né, a pře­ce jen se v detai­lech liší. Arab­ská poušť mi při­šla víc kame­ni­tá než sahar­ská. V Saúd­ské Ará­bii fou­kal vítr jeden den tak, že jsem měl dojem, jako by mě stí­ha­la par­ní lokomotiva.

A roz­díl mezi afric­kou a asij­skou samo­tou? Mož­ná se ptám vlast­ně v obou otáz­kách na to stej­né — jak se liší lidé na Blíz­kém výcho­dě od nás a Afričanů?
Samo­ta je stej­ná. Baví mě se v ní občas utá­pět. Co se týče lidí, tak mi při­jdou hod­ně podob­ní. Ale to jsme si všich­ni lidé. Máme stej­né hod­no­ty, ať už jsme oby­va­te­li pouš­tě, evrop­ských měst, nebo cha­tr­čí v džun­g­li. Všich­ni chce­me pře­žít, všich­ni tou­ží­me cítit lás­ku, radost, přá­tel­ství, ale všich­ni máme i své démo­ny v podo­bě závis­ti nebo bez­o­hled­nos­ti. Je jen na kaž­dém, jak s tím doká­že pra­co­vat. To, že někdo věří v něco jiné­ho než ten dru­hý, je cel­kem zane­dba­tel­ný detail.

Máme stej­né hod­no­ty, ať už jsme oby­va­te­li pouš­tě, evrop­ských měst, nebo cha­tr­čí v džungli.

Mys­lím, že ses do Čes­ka vrá­til těs­ně před uza­vře­ním hra­nic v sou­vis­los­ti s koro­na­vi­ro­vou pan­de­mií. Měl jsi strach, že bys tře­ba uví­zl někde v jiném státě?
Bylo to o fous. Letěl jsem jed­ním z posled­ních letů z Istanbu­lu, pro­to­že mě koro­na zastih­la asi pět kilo­me­t­rů před bul­har­skou hra­ni­cí. Kolo jsem narych­lo musel nechat v Istanbu­lu u kama­rá­da. Strach z uvíz­nu­tí jsem neměl, asi by se to dalo nějak vymys­let, ale radě­ji jsem chtěl trá­vit karan­té­nu doma než sám někde jinde.

Strach z uvíz­nu­tí jsem neměl.

Jaký to byl pocit?
Vždyc­ky je to blbý pocit, když něco nemů­žeš dokon­čit, i když pro to děláš všech­no. Ale v živo­tě už jsem řešil vět­ší pro­blémy a člo­věk musí umět při­jí­mat věci tak, jak přicházejí.

A dočka­jí se čte­ná­ři i kníž­ky z této cesty?
Dou­fám, že ano! V domá­cí karan­té­ně jsem hodil prv­ních pár vět na pomy­sl­ný papír ve wor­du, tak uvi­dí­me, co z toho bude.

Mohou se čte­ná­ři těšit na něja­ké uve­de­ní kni­hy nebo na to, že ji budeš vozit na své besedy?
Urči­tě kni­hu budu vozit po svých před­náš­kách. Křest kni­hy bude v září v Rock café v Pra­ze, datum bude ješ­tě upřesněno.

Z někte­rých lidí se dnes stá­va­jí sko­ro pro­fe­si­o­nál­ní ces­to­va­te­lé. Plá­nu­ješ i ty něco dal­ší­ho, nebo se teď načas víc usadíš?
Máš prav­du, tro­chu to tak vypa­dá, že se tohle týká i mě. Ale ter­mín pro­fe­si­o­nál­ní ces­to­va­tel mi nic neří­ká. Já to dělám pro radost a neu­ko­ji­tel­nou zvě­da­vost, řekl bych. Ces­to­vat je výsa­da, kte­rou nám nyněj­ší doba a svo­bo­da umož­ňu­jí. I když s tou svo­bo­dou to také není občas tako­vé ter­no. Plá­nů mám na dva živo­ty dopře­du, teď si však uží­vám život doma. Podě­dil jsem vče­lín, tak se učím nád­her­né kra­to­chví­li vče­la­ře­ní. Ale v říj­nu, pokud to dovo­lí situ­a­ce ve svě­tě, bych se rád na pár týd­nů vrá­til do Kon­ga a zase tro­chu oži­vil pro­jekt foto­pas­tí v taměj­ším pralese.

Můžeš mně, člo­vě­ku, kte­rý se jako zajíc spíš moc nehý­be, popsat tu tou­hu po pohy­bu, kte­rou v sobě jis­tě máš? Víš, zají­ma­lo by mě, jest­li vlast­ně doká­žeš popsat, proč tako­váh­le cyk­lis­tic­ká mar­ty­ria dob­ro­vol­ně absolvuješ.
Je to ta svo­bo­da, o kte­ré jsem se už zmí­nil. Ces­to­vá­ní na kole je bořič bari­ér mezi lid­mi, kte­ré potká­vám. Není mezi námi žád­né sklo, kte­ré by nás oddě­lo­va­lo. Je to ten skvě­lý pocit z pohy­bu kupře­du vlast­ní­mi sila­mi. Pocit souná­le­ži­tos­ti s pří­ro­dou, kte­rou pro­jíž­díš. Vzác­ný pocit pro­zře­ní, když jedeš v pouš­ti, do kte­ré se zrov­na potá­pí slun­ce. A asi i pocit vděč­nos­ti, když se potom vra­cíš domů, za to, že něja­ký kus země můžeš prá­vem pova­žo­vat za svůj domov.