• V příběhu vůbec nevystupuje rodina hlavní hrdinky Elisy. Jejími nejbližšími jsou soused Giles a spolupracovnice Zelda. Elisino příjmení Espositová napovídá, že je sirotek, neboť esposito nese význam „nechráněný“ a v Itálii se dávalo jako příjmení osiřelým dětem nebo těm, která byla určena k adopci.
  • Jediné dvě postavy, které v knize dokážou bez potíží komunikovat, nemohou mluvit – němá žena a rybí muž.
  • Když se Daniel Kraus Guillermu del Torovi svěřil s nápadem na celý příběh, del Toro mu odpověděl, aby už nic víc neříkal, že od něj nápad koupí. Na konto jejich setkání Daniel Kraus dodává: „Dokud jsem se nepotkal s Guillermem, nebyl můj příběh úplný. Když jsem mu o svém nápadu vyprávěl, začal mě po několika vteřinách doplňovat. Psaní s ním jsem si zamiloval, protože je to nejopravdovější a emočně nejotevřenější umělec, jakého znám. A jeho citlivost dobře doplňuje mou temnější a drsnější povahu.“
  • Daniel Kraus a Guillermo del Toro se dohodli, že tento společný příběh zpracuje každý po svém – ve formě, která je jim nejbližší. A tak se v del Torově režii začal rodit film a z pera Daniela Krause zase vznikla kniha.
  • V určitém okamžiku se Daniel Kraus od filmu úplně odstřihl, aby jeho soustředěnost a fantazii nerozptylovaly informace o vznikajícím filmovém snímku.
  • Tvář vody není první společné dílo obou autorů. Mají za sebou už spolupráci na románu Trollhunters.
  • V knize naleznete ilustrace od Jamese Jeana. Je vám povědomá hned ta úvodní na obálce knihy? Pak vězte, že se James Jean nechal inspirovat obrazem od Gustava Klimta Polibek.
  • Filmové zpracování získalo dva Zlaté glóby za režii a hudbu a snímek je nominován na Oscara ve třinácti kategoriích – mimo jiné za nejlepší film, původní scénář, režii a herce ve vedlejší a hlavní roli. Stal se tak horkým favoritem letošních cen americké filmové akademie.

Tvář vody v České republice vyšla 27. února, tedy ve stejný den jako v USA. Jestli se do ní začtete před návštěvou kina, nebo až po návštěvě, je na vás. Ovšem my už se nemůžeme dočkat nekonečných sporů, zda je kniha lepší než film, a tušíme, že to bude mnohem větší drama, než jaké by se kdy mohlo odehrát na filmovém plátně.