His­to­ric­ký román, kri­mi, horor, okul­tis­mus, hud­ba – jak vzni­kl nápad z těch­to růz­no­ro­dých ingre­di­en­cí vytvo­řit jedi­nou knihu?
Jed­nou jsem byl s kama­rá­dy na veče­ři a někdo z nich začal mlu­vit o mra­zi­vém pro­stře­dí vik­to­ri­án­ské doby. Nevím už, proč jsem se toho chy­til, ale při­šlo mi to jako dob­rý základ pro kni­hu s detek­ti­vy, kte­ří vyšet­řu­jí stra­ši­del­né a nad­při­ro­ze­né pří­pa­dy v deva­te­nác­tém sto­le­tí. Nechtěl jsem jako ostat­ní zasa­dit děj do Lon­dý­na, vybral jsem si Skot­sko, kte­ré mám moc rád, i když to tak z kni­hy asi nevy­zní­vá (smích).

Proč jste děj romá­nu zasa­dil prá­vě do Edinbur­ghu, tře­ba pro­stře­dí Mexi­co City, kde jste vyros­tl, vás neláká?
Váž­ně nedo­ká­žu říct přes­ně proč. Pros­tě jsem asi jen chtěl napsat román ode­hrá­va­jí­cí se v Edinbur­ghu, kte­rý jed­no­du­še milu­ju. Žiju v Ang­lii jede­náct let a pří­běh Vra­žed­ných strun pří­mo vybí­zel k tomu, aby byl umís­těn do Edinbur­ghu. Atmo­sfé­ra Skot­ska, deš­ti­vé poča­sí, tem­né ulič­ky, to všech­no sedě­lo na můj pří­běh. Ale mám v hla­vě i nápad na pří­běh z Mexi­co City, tak­že ho mož­ná ješ­tě napíšu.

Pro vývoj pří­bě­hu jsou důle­ži­té posta­vy dvou detek­ti­vů, kte­ré nemoh­ly být roz­díl­něj­ší. Bylo vaším autor­ským zámě­rem posta­vit pro­ti sobě slušňá­ka Freye z Ang­lie a skot­ské­ho drs­ňá­ka McGreye? Nebo vám jen v hla­vě vznik­li dva skvě­lí hrdi­no­vé a bylo vám líto jed­no­ho z nich „nepo­u­žít“?
Mys­lím, že to vznik­lo napros­to při­ro­ze­ně. Když jsem o tom pře­mýš­lel, věděl jsem, že jeden z nich musí být Skot a jeden Ang­li­čan. A byla to váž­ně zába­va psát jejich hád­ky, to jak je Frey naštva­ný, že musí být ve Skot­sku, a McGrey zase nesná­ší všech­ny z lep­ší společnosti.

Kte­ré­ho z detek­ti­vů máte jako autor radši?
Mám rád oba! Lidi mi říka­jí, že jsem podob­ný Freyo­vi, McGrey zase říká věci, kte­ré bych chtěl mít odva­hu taky říkat – když se mu něco nelí­bí, zkrát­ka to řek­ne. Přál bych si to taky umět a být jako on.

Ten­to týden jste na dovo­le­né v Čes­ké repub­li­ce, jak se vám tady líbí? Zau­ja­lo vás už něja­ké mís­to nato­lik, že bys­te ho chtěl vyu­žít ve své dal­ší knize?
Čes­kou repub­li­ku mám oprav­du moc rád, jsem tady už potře­tí. Líbí se mi Pra­ha, chut­ná mi vaše víno – a teď zrov­na pro­vá­dím výzkum pro novou kni­hu, v níž se obje­ví potom­ci morav­ských vina­řů, kte­ří se pře­stě­ho­va­li do Skot­ska a při­vez­li tam svá vína. Tak­že teď mám dobrou výmlu­vu k tomu, proč vypi­ju tolik morav­ské­ho vína (smích).

Co bys­te vzká­zal čes­kým čte­ná­řům, kte­ří Vra­žed­né stru­ny zatím nečetli?
Pokud máte rádi záha­dy ve sty­lu Sher­loc­ka Hol­me­se, dej­te šan­ci i Vra­žed­ným strunám. V kni­ze je spous­ta vtip­ných scén a dia­lo­gů, kte­ré se mísí s děsi­vou vraž­dou. Tak­že pokud jsou podob­né pří­běhy váš šálek kávy, jdě­te do toho.

Obsah z 'https://www.youtube.com/e[…]' není možné zobrazit bez souhlasu s cookies.

Tuhle kni­hu jsem si váž­ně užil. Je tak stra­ši­del­ná a gothic.
— Ian Ran­kin, spisovatel

Nesmír­ně zábav­ná vik­to­ri­án­ská záhada.
— The New York Times

Lás­ka a vraž­da se k sobě v této kni­ze hodí jako jaho­dy se šlehačkou.
— The Independent