Není divu, vždyť postava Oveho se zrodila na autorově blogu, který čte padesát tisíc Švédů týdně. A právě oni si také odhlasovali, aby Backman o vzteklounovi Ovem napsal román. Stal se z něj bestseller a je přirovnáván ke knize Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel nebo k filmu s Jackem Nicholsonem Lepší už to nebude. Jen ve Švédsku se od podzimu 2012, kdy kniha vyšla, prodalo přes šest set tisíc výtisků.

Jedna z hlavních švédských knihkupeckých sítí Bokia vyhlásila román Muž jménem Ove „Knihou měsíce“ a Fredrika Backmana následně „Debutantem roku“. Práva na knihu jsou aktuálně prodána do pětadvaceti zemí, filmová a televizní práva koupila největší švédská produkční společnost Tre Vänner, která natáčí mimo jiné také knižní série Camilly Läckbergové. V češtině vyjde román na konci dubna.

Ohlasy na knihu

Může vůbec román o devětapadesátiletém mlčenlivém muži, který se pokouší spáchat sebevraždu, vyvolat pobavený úsměv na rtech? Ano, pokud je autorem Fredrik Backman. Backman kromě jiného píše populární sloupky pro deník Metro a jeho blog navštíví více než 50 000 čtenářů týdně. Jeho styl má říz, slova se derou kupředu jako proud. Muž jménem Ove v lecčem připomíná úspěšný bestseller Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, což může být jasné doporučení pro všechny čtenáře, jimž se tato kniha líbila.
— Norran

Kniha Muž jménem Ove s humorem vrhá světlo na témata stárnutí, přátelství, smutku, chuti do života a neustále se měnícího významu toho, co znamená být člověkem. Tento román není ani uhlazený, ani zdrženlivý. Je vtipnou a dojemnou prvotinou, která ohlašuje zrod nového velkého humoristického autora.
— Svenska Dagbladet

Povzbudivý příběh, který vás rozpláče i rozesměje.
— Allas

Fredrik Backman umí psát s láskou, ironií a úžasným smyslem pro humor o tom, jak složité mohou být věci, jimž nerozumíme, jak dokáže být svět děsivý a že se před ním často nedovedeme bránit. Jediným lékem je vyzkoušet a poznat neznámé. A Fredrik Backman vypráví tento příběh tak dobře, že mě k mému překvapení skutečně dojal.
— Dagens Nyheter

Velmi výstižné a současné zobrazení lidského chování, napsané bohatým jazykem plným metafor, kde sem tam problýskne i nějaké to sprosté slovo. Backmanův debutový román, podobně jako ostatní jeho texty, překypuje humorem, ale zároveň je natolik lidský, že se čtenář bude cítit jako doma… Stejně trefné jako vždycky.
— BTJ

Asi jsem se do Oveho trochu zamilovala. Při četbě Backmanovy knihy se ve mně mísí různé pocity. Jsem naštvaná, šťastná, uroním pár slz. Je v ní všechno. A jazyk plyne jako proud. Každý si tu najde něco pro sebe.
— P4

Práva prodána do 25 zemí

 • Velká Británie, Sceptre – Hodder & Stoughton
 • USA, Simon and Schuster
 • Norsko, Cappelen Damm
 • Německo, Fischer Krüger Scherz
 • Finsko, Athena
 • Island, Bjartur
 • Čína, Xiron Books
 • Dánsko, People’s Press
 • Nizozemí, Querido
 • Španělsko, Grijalbo
 • Brazílie, Santillana Objetiva
 • Izrael, Yedioth
 • Itálie, Mondadori
 • Francie, Presses de la Cité
 • Rusko, Sinbad
 • Litva, Alma Littera
 • Lotyšsko, Janis Roze
 • Polsko, Wydawnictwo W.A.B
 • Maďarsko, Animus
 • Tchaj-wan, Ten Point
 • Chorvatsko, Fokus
 • Řecko, Broken Hill
 • Turecko, Pegasus
 • Česká republika, Host

Autor o sobě a psaní: „To určitě musí být lepší než pracovat“

Jmenuju se Fredrik. Píšu. Dřív jsem měl opravdovou práci, ale potom jsem se náhodou doslechl, že prý existují lidé ochotní platit za to, když člověk píše o jiných lidech. Pomyslel jsem si, že to určitě musí být lepší než pracovat. A to tedy vážně je. Nemluvě o skutečnosti, že teď můžu při vydělávání peněz na živobytí sedět, což je pro mou zásadní zálibu v pojídání sýra naprosto skvělé.

Než jsem začal psát, pracoval jsem jako pikolík v restauraci a taky jsem řídil vysokozdvižný vozík ve skladu – a rovnou vám můžu říct, že je opravdu, OPRAVDU těžké uvnitř tohohle vozíku řádně jíst sýr. Takže se ukázalo, že psaní je pro mě to pravé. Nejdřív jsem psal pro takzvané „časopisy“, což spočívalo v tom, že jsem nejprve bloumal po venku, abych se potkal s opravdovými lidmi, poslouchal jejich vyprávění, pak jsem se vrátil zpátky do redakce a napsal o tom článek.

Časem jsem se doslechl, že existují ještě jiní pisálci, takzvaní „autoři“, kteří píšou takzvané „knihy“. Autor si vytvoří postavy a vymyslí, co mají říkat, aniž by přitom opustil svůj pracovní stůl. Napadlo mě, že by se takhle dal skvěle ušetřit čas, a tím pádem bych mohl jíst víc sýra. Tak jsem to zkusil. Je to opravdu skvělé. Právě jím sýr.

Fredrik Backman, zdroj: http://partnersinstories.se/authors/fredrik-backman.html

Recenze na stránkách automobilky Saab

„Všem tuto knihu vřele doporučuji – dokonce i řidičům volva“

Jen zřídka zde uveřejňujeme knižní recenze, ale když se objeví tak povedená kniha, jako je Muž jménem Ove, v níž se navíc objeví nejméně stodvacetkrát slovo „saab“, nejspíš bychom pár slov říct měli. (…)

Devětapadesátiletý vdovec Ove je oddaný majitel saabu a žije ve Švédsku. Oveho si nepředstavuji jako člověka, kterého bych mohl potkat na našich předváděcích akcích, ale spíše jako věrného fanouška auta bez turba (v jednu chvíli řídí Ove Saab 9000). Myslím, že pro Oveho je řízení saabu přirozené a nevidí v tom žádný důvod k oslavě, protože pro něj zkrátka jiná možnost neexistuje.

Kniha zkoumá Oveho osobnost. Okolí ho vnímá jako „starého zahořklého muže“. Ove se někdy ptá sám sebe: musí ostatní považovat člověka za zahořklého jen proto, že nechodí s falešným úsměvem neustále přilepeným na obličeji?

Oveho vášeň pro saab se začíná na stránkách knihy postupně projevovat. Krásný příběh o tom, jak se zrodila jeho záliba v saabech, si zaslouží být odvyprávěn celý, nebudu zde tedy mnoho prozrazovat. Postačí říct, že Ove za svůj život vystřídal všechny klasické modely saabu, počínaje devadesát dvojkou, kterou zdědil po svém otci. Rozebral ji a zase smontoval, aby zjistil, jestli to dokáže.

Ove se nezdráhá hodnotit muže kvůli tomu, jaké řídí auto. Neochotně přijímá fakt, že jeho nejlepší kamarád řídí volvo, ale když si nakonec koupí bavoráka, Ovemu dojde trpělivost: „Copak se dá rozumně bavit s takovou osobou?“ Takto se v knize zpočátku vysvětluje jejich vzájemná přetrvávající nevraživost. Skutečný důvod je samozřejmě mnohem složitější. (…)

Oveho žena je nedílnou součástí příběhu a následky její smrti se prolínají celým románem jako červená nit. I přes tuto obrovskou ztrátu je Ove celkem schopný se o sebe postarat, ale když ho pošlou (nebo spíše donutí odejít) do předčasného důchodu, zjistí, že už nemá pro co žít. Žádný partner, žádná práce. Ale pak zasáhne sám život a kniha Oveho proměnu popisuje do detailů, s úctou a humorem.

Většina Oveho činností se zdá být poněkud podivná. Proč nenechá svou těhotnou sousedku jet autobusem? Proč v prodejně Apple křičí na prodavače, který se mu snaží prodat iPad? Dokonce ani jeho manželka nevěděla, proč měli se „seňorem Saabem“ v Šosého malé útulné restauraci ve Španělsku jídlo až do konce dovolené zdarma. Kniha se často noří do minulosti, aby odtud vylovila odpovědi, takže na ně rychlí čtenáři nemusejí dlouho čekat. (…)

Bylo obtížné se nesmát nahlas přinejmenším v každé druhé kapitole. Vezměte si na sebe teplé oblečení, až budete číst. Při čtení některých temnějších kapitol jsem totiž cítil, že na mě něco leze. (…)

Všem tuto knihu vřele doporučuji – dokonce i řidičům volva.

Zdroj recenze: http://www.saabsunited.com/2014/01/book-review-a-man-called-ove.html