ČESKÁ BELETRIE

Anna Beata Háblová — Směna

Směna je prozaickým debutem známé básnířky, slamerky a popularizátorky témat z oblasti architektury a urbanismu Anny Beaty Háblové. Beletristické tíhnutí už využila ve své předchozí knize Nemísta měst, v níž každé z „nemíst“ pojednala také formou povídky. Háblová ve své novince na ploše románu dokazuje, že umí nabídnout uvěřitelné hrdiny, zdařilou drobnokresbu jejich povah a dialogů, působivé atmosféry reálií, ale svede i rozmáchlá vypravěčská tempa a pořádný kus napětí k tomu. Směna je příběhem mladé malířky, která tápavě i nekompromisně bojuje o svůj prostor v osobním životě, ale i na umělecké scéně. Kniha se dotýká manipulace, milostných vztahů, mechanické práce či postupně odkrývaných rodinných traumat. Je to příběh současný, takzvaně angažovaný, leč na „žhavá témata“ cílí jaksi zevnitř, bez vzletných slov a proklamací. Směna je zkrátka moc pěkná, neexhibující knížka, zvlášť pro ty, kdo někdy poznali melancholii provozu galerií nákupních i výstavních, cizotu velkých měst i každé malé lásky.
Martin Stöhr, art direktor

PŘEKLADOVÁ BELETRIE

Jo Browning Wroeová — Bolestná laskavost

Román Bolestná laskavost není snadné čtení. Vychází totiž ze skutečné tragédie, při níž v polovině minulého století ve velšském Aberfanu zahynulo více než sto dětí. Skrze příběh mladého muže, který neváhal okamžitě přicestovat přes půl Británie a poskytnout zarmouceným rodičům poslední bolestnou službu, s citem a bez přehnaného patosu zasazuje úder přímo do srdce. Autorka v něm propojuje vlastní neobyčejnou zkušenost s životem v pohřebním ústavu a také lásku k hudbě — tóny velšské milostné písně Myfanwy či Allegriho Miserere vám budou znít v hlavě ještě dlouho po dočtení poslední stránky.
Lucie Bregantová, redaktorka překladové beletrie

FANTASY A SCI-FI

Zuzana Hartmanová — Bouřný úsvit

Vždy když se podaří dokončit fantasy sérii, je to vzácná příležitost k oslavě pro autora i čtenáře, protože jde často o projekty čítající dohromady přes tisíc stran. A jak víme z nedávných zkušeností, ani pro světoznámé autory není jednoduché splést všechny linky dohromady. Ale v případě románu Bouřný úsvit se uzavírá trilogie Krysy apokalypsy Zuzany Hartmanové, která patří k tomu nejzajímavějšímu, co v české fantasy vyšlo. To potvrzují i ohlasy recenzentů, kteří její romány přirovnávají například i k tvorbě trojnásobné vítězky ceny Hugo N. K. Jemisinové. Stejně jako ona vypráví Zuzana Hartmanová spíše komorní příběh, který staví na propracovaných postavách, jejich intrikách a napětí a na světě, kde magie i technologie hrají podobně důležitou roli. Další důkaz, že domácí fantastika se může měřit s tou nejlepší překladovou produkcí.
Jiří Štěpán, redaktor fantasy a sci-fi

NON-FICTION

Lucy Delap — Feminismy

Stačí jeden krátký pohled do tuzemského i zahraničního zpravodajství a hned je jasno: boj za práva žen a sexuálních menšin zdaleka, opravdu zdaleka není u konce. O to větší má smysl číst knihu s lakonickým názvem Feminismy od britské historičky Lucy Delap. Rozmanité proudy, přístupy, podoby a příběhy feministických hnutí, které se zrodily během posledních tří století po celém světě, líčí poprvé v ucelené historické perspektivě, ale rovněž jako inspiraci pro současnost. Inspiraci rozmanitou a různou, neredukovatelnou do jednoho ideologického proudu, jak by si to asi přáli a představují mnozí konzervativní bojovníci za „tradiční rodinu“.
Zdeněk Staszek, redaktor non-fiction

LITERATURA PRO DĚTI A MLÁDEŽ

Roberto Santiago — Dobrodružství rodiny Balbuenových na Divokém západě

U téhle knížky přesně víte, co čekat, a zároveň vůbec netušíte, co se na vás na další straně řítí! Že to nedává smysl? Vysvětlím. Novinka Dobrodružství rodiny Balbuenových na Divokém západě je totiž začátkem nové série Roberta Santiaga, kterého určitě znáte jako autora Fotbaláků. A pokud tyhle potrhlé příhody plné dobrodružství a záhad milujete, oblíbíte si i Balbuenovy. Santiago pokračuje v osvědčeném receptu a píše humorně, ztřeštěně a hlavně tak, aby příběh bavil malé i velké. Všechno zůstává stejné, i ilustrátor Enrique Lorenzo. Jedinou odlišností je to, že z děje vypadl fotbal. A o čem kniha je? Seznámíte se v ní s bláznivou rodinkou Balbuenových, která se shodou nevyzpytatelných okolností zacyklí v čase a prostoru a můžou za to jejich nová červená kola!
Kateřina Šardická, redaktorka young adult