Jakube, jaké to je, čekat na narození prvního knižního miminka? Měl jste ranní nevolnosti? Překvapilo vás něco?

JŠ: Ran­ní nevol­nos­ti mě naštěs­tí minu­ly, ale porod­ním boles­tem jsem se nevy­hnul. S odstu­pem nicmé­ně vypa­da­jí malé, vlast­ně tako­vé poho­do­vé, člo­věk by si to sko­ro zopa­ko­val. Nej­hez­čí oka­mžik pro mě byla odpo­věď od Evy Sed­láč­ko­vé, že se jí kníž­ka líbí a že by ji Host zařa­dil do edič­ní­ho plá­nu. Pak při­šlo to pře­kva­pe­ní a já jsem poznal, kolik prá­ce je s kníž­kou, než se vydá, a jak parád­ní může výsle­dek být.

A teď, když je Kubí­ko­va ces­ta mezi lid­mi, je to pro mě pocit, jako bych vypro­vo­dil dítě do živo­ta. Nau­čil jsem ho jíst pří­bo­rem, v Hos­tu ho dou­či­li češ­ti­nu, pěk­ně jsme ho oblék­li a uče­sa­li a teď tro­chu ner­vóz­ně čekám, jak se mu bude dařit. Teď už ho budu jen zpo­vzdá­lí sle­do­vat a držet mu palce.

Nakolik v knížce vycházíte z vlastního dětství? Jste dítě z bytovek? Hrál jste si u sušáků za domem?

JŠ: Ano, jsem dítě z bytov­ky a hrá­li jsme si na kle­pa­či a pod bal­ko­ny, cho­di­li jsme k Víde­ňá­ku, tedy želez­nič­ní­mu mos­tu na Vídeň, a někdy taky až k Bra­ti­sla­vá­ku, mos­tu na Bra­ti­sla­vu. Dál to nešlo, pro­to­že tam začí­na­lo pohra­nič­ní pásmo.

Děti z kníž­ky jsou ovšem úpl­ně vymyš­le­né. My jsme zaži­li jiná dob­ro­druž­ství a jiné vál­ky, hád­ky a usmí­ře­ní, pří­bě­hem z Kubí­ko­vy ces­ty jsem je nechtěl opsat, ale rýmu­je se s nimi.

Výjim­kou jsou babič­ka s dědou. Ti dva jsou v mno­ha ohle­dech podob­ní mým rodi­čům a být jejich vnu­kem je snad ješ­tě lep­ší než být jejich synem.

Petro, jak moc je pro tebe při ilustrování knížky důležité souznít s textem?

PL: Text by v prv­ní řadě neměl vyja­d­řo­vat něco, co je pro mě osob­ně nepřijatelné.

Nejdřív si text pokaž­dé něko­li­krát pře­čtu, a jakmi­le mi v hla­vě spus­tí lavi­nu nápa­dů a obra­zů, tak si mě zís­kal. Může to být text, kte­rý je mi blíz­ký téma­tem, jako napří­klad Kubí­ko­va ces­ta, kte­rá při­po­mí­ná i moje dět­ství v pane­lá­ku, i když já jsem spíš sedě­la doma s bar­vič­ka­mi nebo kni­hou, než zaží­va­la dob­ro­druž­ství s partou.

A nao­pak i text, kte­rý je mi „cizí“, může být láka­vý a inspi­ra­tiv­ní, pro­to­že před­sta­vu­je mož­nost hle­dat a vyzkou­šet si nový pří­stup, tech­ni­ku, nau­čit se něco nové­ho. Tohle je jed­na z věcí, kte­rou mám na téhle prá­ci nejraději.

Při čtení Kubíkovy cesty se málokdo ubrání nostalgii — v tomhle světě si děti ještě hrají venku. Nesedí hodiny a hodiny před obrazovkou a nežijí o samotě svoje digitální životy. Jaké z toho máte pocity? Je to beznadějné? Nebo si ještě děti budou někdy normálně hrát? 

JŠ: Pokud sedí děti dlou­ho před obra­zov­kou a žijí o samo­tě v digi­tál­ním svě­tě, je to vždyc­ky způ­so­be­né námi, dospě­lý­mi. Necha­li jsme je tam, dokon­ce jsme je k tomu nuti­li. Před covi­dem to byla jed­no­du­chá ces­ta, jak se jich zba­vit (někdo tomu ali­bis­tic­ky říká „zaba­vit“), teď jen sprásk­ne­me ruce, že to pře­ce jinak nejde.
I tak se do budouc­nos­ti dívám opti­mis­tic­ky, lidé jako druh se umě­jí veli­ce dob­ře při­způ­so­bit. Už teď je na mla­dých lidech vidět, že inter­net je pro ně pře­de­vším pro­stře­dek, jak komu­ni­ko­vat s ostat­ní­mi, pros­tě jej zařa­di­li do své­ho svě­ta, což se naší gene­ra­ci ne vždy úpl­ně povedlo.
Za sebe se sna­žím, aby děti nemě­ly neo­me­ze­ný pří­stup k digi­tál­ní­mu svě­tu, stej­ně jako nemo­hou sníst libo­vol­né množ­ství slad­ké­ho nebo se dívat bez ome­ze­ní na tele­vi­zi. Taky by mě nemě­ly vidět sedět hodi­ny s mobi­lem a bez­hla­vě hrát nebo brouz­dat po inter­ne­tu. Zkrát­ka když to zvlád­ne­me my, zvlád­nou to i ony.

PL: V tomhle sou­hla­sím s Jaku­bem. My se doma sna­ží­me dětem posky­to­vat nato­lik pes­t­ré pod­ně­ty a pro­střed­ky k roz­vo­ji, aby nemě­ly potře­bu utí­kat jenom do digi­tál­ní­ho pro­stře­dí. Samo­zřej­mě k tomu pat­ří i nové tech­no­lo­gie, ale jenom do té míry, aby se s nimi nau­či­ly rozum­ně pra­co­vat a vyu­ží­vat je ve svůj pro­spěch. Momen­tál­ně je nej­rad­ši pou­ží­va­jí na pře­hrá­vá­ní audi­o­po­há­dek. Ale zkus se mě zeptat za pár let…