Kdysi před dávnými časy úplně na špičce nosu dánského ostrova Sjællandu vstoupil do svého lesa lesní troll. Bylo jaro, pupeny rašily a ty nejnetrpělivější se už tu a tam dokonce trochu zelenaly.
Vypučely jako první a teď opatrně vykukovaly a zjišťovaly, že všechno kape a stéká, plazí se a leze, žije a směje se, protože slunce stojí vysoko na nebi a tak krásně hřeje.
Nastala doba rozpuku, vše se měnilo, ba dokonce celý svět. Starým časům už téměř odzvonilo a pomalu přicházela doba nová. Bytosti, které dříve světu dominovaly, teď mizely. I poslední z těch velkých draků už dávno odletěl. Uplynulo snad několik staletí, co tu někdo takovou potvoru spatřil. A ani ty pidižvíky, co si sotva dokázali zapálit dýmku, už dlouho nikdo nepotkal. Zato vodníci, rusalky, lesní žínky, sylfidy, skřítci, elfové, močálové víly a mnoho dalších se vracelo. Do podzemí se ukryli i staří trollové, pod jejichž kroky se dříve země otřásala. Zůstali tu jen lesní trollové a několik domácích skřítků. Ti bydleli okolo dvorců a pokaždé, když se sedláci vybíravě rýpali v jídle, přivolávali na jejich dobytek nemoci. Středem toho všeho se nakonec stal člověk, to jemu patřila nová doba.
Nic z toho však lesní troll netušil, šťastně se procházel jarním lesem, a když na něj shlédli ptáci, málem pukl pýchou z toho, kdo je, jaké je to štěstí být zrovna lesní troll! Vysoký byl půldruhého lokte, což bylo tak akorát, aby se schoval pod kapradí. Byl celý chlupatý, ale nejchlupatější měl nohy s obrovskými patami, které vždy zdvíhal vysoko. Jinak měl vše, co takový lesní troll má mít, o tom nebylo pochyb. Narodil se v jiném lese, takže když dostal vlastní les, pokřtil se sám na Trollesa, což mu připadalo jako dobré a nenucené jméno.
A Trolles přidal do kroku, ačkoli neměl namířeno vlastně nikam, s jarem byl prostě plný neklidu, jako by něco hledal a nevěděl co. Občas si poposkočil, proč by ne? To bylo jen na něm.
A najednou, kde se vzal, tu se vzal, tramtadadá, šťastnou náhodou mu tváří v tvář stál jiný lesní troll a ona to byla samička. Všimla si, že on je sameček, takže bylo vše, jak má být. Měla krásné jméno, jmenovala se Trollkaholka, a Trolles si pomyslel, že z něho jistě byla stejně nesvá jako on z ní. A jak na to myslel, sjela ho Trollkaholka několikrát pohledem, pak pokrčila rameny, s tím už se holt nic nenadělá, a řekla:
„Budeme bydlet ve tvojí, nebo mojí noře?“
A jedním dechem dodala:
„To s tím zlatem, to prostě přeskočíme.“
Když naposledy potkala nějakého trollího kluka, vypravil se pro zlato, které jí chtěl dát darem, jenže se už nikdy nevrátil. Možná že umřel, nebo – a na to snad nemohla ani pomyslet – potkal jinou trollí holku. Jen nerada by, aby se to stalo znova. První léto byla celá bez sebe, to se musí nechat, musela se nějak utěšit. Bez zlata se ovšem klidně obejde, co by s ním taky dělala?
Ale s tím Trolles nesouhlasil. Už od počátku věků, od časů prvních lesních trollů bylo zvykem obdarovat dívku něčím zlatým. Malým nebo velkým, to je fuk, jen to musí být zlaté, pak se teprve mohou nastěhovat do společné nory. A jen tehdy spolu budou moci být šťastni a přivést na svět trollata. Tuhle tradici v průběhu věků vštěpovaly matky svým synům starým rčením, které se pronášelo s velkou vážností. Trolles si ještě dobře vzpomínal na hrubý bas své maminky, než ho odehnala. Jak v rodné noře k němu a jeho bratrům vroucně pronášela: „Bez zlata nejsou trollata a zlato je spokojenost, žrádla hojnost.“ To jsou hluboké pravdy, které by žádný lesní troll neměl opomíjet. Proto se s Trollkaholkou hned rozloučil, slíbil jí, že bude zpátky za rok, nanejvýše za tři, načež se v dobré náladě vydal na cestu, zatímco se ho Trollkaholka, ta úžasná bytost, snažila zadržet. Po chvíli přestala, vzdala to a se slovy „Grrr, sakryš, už zase“ se sama vrátila do své nory.
Trolles se vydal na cestu ke králi a královně, nic jiného ho nenapadlo. Chtěl jim nabídnout své služby a zlato získat jako odměnu za práci. „To je výtečný plán,“ říkal si a kráčel ke královskému dvoru, který se nacházel u městečka Roskilde. Po cestě se soustředil, aby kladl jednu nohu před druhou, takže mu ta štreka nepřipadala tak dlouhá.
Na královském dvoře zamířil do královniny komnaty, vyskočil na stůl a představil se:
„Jmenuji se Trolles,“ řekl Trolles, „a jsem…“
Dál se nedostal, protože ho královna přerušila: „Ano, ano, to bych se snad sama dovtípila. A co tady chceš?“
Trolles jí objasnil, jak se to s ním a Trollkaholkou má a jak je to s tou starou tradicí. Potřeboval si vysloužit kousek zlata, třeba prstýnek nebo brož, jehlici, minci, na tom nesejde, hlavně aby to bylo zlaté. A tak si říkal, že na královském dvoře…
Královna ho zase přerušila, docela se jí to zamlouvalo.
„Teď se tomu tady říká zámek a né královský dvůr, to si pamatuj.“
Trolles přikývl: „Na zámku, tedy na zámku,“ to mu nečinilo potíž a královna Sofie, tak se totiž jmenovala, pokračovala, že se prý král nedávno vypravil do země Vendů získat čest a slávu, povraždit je a rozsekat bohy Svantovíta, Rujevíta a Porevíta a spoustu jiných prevítů, na jejichž jména si už nevzpomene. Tam v daleké cizině prý král zaslechl, že opravdoví králové bydlí na zámku, a ne na nějakém obyčejném dvoře. Takže to tu má nazývat zámek, pokud je mu jeho trollí hlava drahá.
Pak královna pokračovala:
„Ale rozhlédni se teď po nádvoří a řekni mi, co vidíš.“
V ten okamžik kolem prošla mladá žena, to viděl, ale Trolles si nebyl jistý, co od něj chce královna slyšet, takže opatrně pronesl:
„Vidím boubelku, pannu, co ráda jí a má zdravé zuby.“
Královna, která sama byla hubená jako lunt, zasípala:
„Pannu?! Vzpamatuj se, hlupáku trollí, ale že ráda jí, to je pravda, žere za tři. Jmenuje se Tovelína a od okamžiku, kdy vkročila do města, není král tím, kým býval. Ta koza se nakrucuje a dělá ze sebe slušňačku, ale to ať si každý přebere, jak umí, protože všichni víme, že u ní král v noci lehává. Už od první společné noci mu pochlebuje a říká mu Valdemare Veliký, a to ti říkám, trolle, to je tedy rozhodně lež! Ale takovéhle řeči na chlapy působí. Teď se jí zavázal významným slibem, že prý z ní udělá svou První milenku. Ano, tohle si usmyslel a nikdo neví, co to má znamenat, ale ta holka je z toho úplně vedle a já se bojím, že to skončí nějakým levobočkem.“
Trolles zauvažoval, jestli by své služby místo královně neměl nabídnout panně Tovelíně, možná že by u ní měl větší šance, ale nahlas to neřekl. Místo toho se vzedmul a zatáhl břicho, aby vypadal co možná nejlépe. Královna si ho obhlédla, pak svraštěla čelo a pochybovačně se zeptala:
„Co umíš?“
Tak nad tím se Trolles nezamyslel. Dokázal být lesní troll, to bylo vše a dosud mu to stačilo.
„Dokážeš být neviditelný?“
Trolles zakroutil hlavou.
„Ne, ty ano?“
„No tak si radši dej pozor, ať tě nikdo neobjeví, ale moc velký nejsi, tak to možná půjde. Jinak… no jinak se dostaneš do potíží,“ prohlásila královna a do ucha mu pošeptala, jaký dostane úkol.
Trolles to viděl skepticky. Královnin návrh působil dost… rezolutně, a krom toho zatraceně nebezpečně.
„Co když se král Valdemar…,“ začal, ale královna ho zarazila: „V klidu, trollíku, v klidu. Mysli na to zlato, co ti dám, a mysli na to, jak budeš lehat u své Trollkaholky, až budeš zase doma. A celé noci během dlouhé zimy budete dělat roztomilá trollátka.“
To řekla pěkně a práce byla přece jen práce. Nakonec to skončilo tak, že Trolles na návrh královny Sofie kývl. Pak mu řekla:
„Ale pamatuj, Trollesi, pořádně přilož, radši víc než míň. A teď si jdi najít nějaký koutek, kde se budeš moci trochu prospat. Ráno musíš vstát brzy.“
Druhý den ráno, když všichni ještě spali, se Trolles schoval u lázně a čekal na Tovelínu. Počkal, než si svlékla šaty a v celé své bujnosti vešla dovnitř a zavřela za sebou. Trolles si pomyslel: „Téda, král toho má dost co opečovávat.“ Pak vzal pořádnou větev, zapříčil ji o dveře do lázně, načež do kamen, do nichž se přikládalo zvenčí, naládoval plnou náruč bukového dříví. Pak odcupital zpátky ke komnatě královny Sofie, vylíčil jí, co udělal, a požadoval sjednanou odměnu.
„Tvou odměnu, pravda, tak ať už to máme za sebou,“ povzdychla si královna.
Bylo jí zatěžko zbavovat se zlata a obzvláště svého vlastního, tak donesla Tovelíninu šperkovnici, vždyť už ji nebude potřebovat. Vzala z ní ten nejobyčejnější prsten a dala ho Trollesovi, třebaže i to ji dost bolelo.
Jenže sotva Trolles prsten přijal, ozval se příšerný řev, pronikal až do morku kostí, nesl se přes celé město, rval uši. To král právě našel Tovelínu a teď vztekle v šoku řval, až se dřevěné trámy otřásaly a sláma se sypala ze střech, zámek nezámek. Trolles si pomyslel, že bude možná na čase vydat se domů. Tak například právě teď. Rozběhl se tak rychle, jak jen to jeho tlusté nohy zvládly, a běžel až do lesa, kde se cítil v bezpečí.
Cesta domů mu utekla ještě lépe než cesta do světa, Trolles si to štrádoval v dobré náladě, pěkně spokojený sám se sebou i s životem. Teď má přece nádherný prsten a k tomu se vrací k úžasné samičce. Slunce svítilo a hřálo mu kožich, povolil uzdu své radosti a v hlavě se mu zrodila básnička pro chudinku Tovelínu. Pak ji zazpíval tak nahlas a skřípavě, že ptáci vylétali z hnízd a myši pelášily do svých děr.
Tak vilný byl tvůj král, kdyžs přišla do města,
že v posteli i na zámku si hrál, páč jsi z žádoucího těsta,
tak ti podlehl.
Sic zoubky mělas jak perličky a špíček kyprý,
pak však podobu kachničky, co pečem na den Štědrý,
když popel slehl.
„To je pěkná rýmovačka,“ pochvaloval si Trolles, opravdová trollí básnička, a tak si ji zazpíval ještě jednou a teď v odvážné verzi s rýmem: máš pěknou zadničku, ale připomínalas husičku, vždyť ho stejně nikdo nemohl slyšet.
Doma Trollkaholce předal prsten a vyprávěl jí o králi a královně a o oplácané Tovelíně a obzvláště o tom, jak odvážně a s nasazením života zabarikádoval dveře do lázně a pořádně v ní zatopil, takže se z ní stala spíš pec. Pak hrdě dodal:
„Taky jsem složil básničku.“
„Okradači mrtvol, zatrollený lupiči, milenkovrahu, psychopate, bezcitná stvůro!“
Trollkaholka z toho byla úplně mimo a Trolles se rozhodl si básničku schovat na lepší příležitost za rok nebo za sto let, ale to už bylo jedno.
S naprostým opovržením mrskla Trollkaholka prstenem, jak nejdál uměla, ten ukradený prsten rozhodně nechtěla, a stejně to měla i s Trollesem. Pak se k němu otočila zády a nasupeně odkráčela do své nory. Za sebou hned zavalila kámen.
Trolles se musel sebelítostivě vydat vlastní cestou, dlouhé zimní noci ve společném teple s houfem zdravých trollat se smrskly na nedosažitelný sen. Moc dobré to nebylo. Doma, blízko své vlastní osamělé nory, našel mladý dub, u kořene vyhrabal hlubokou díru a vhodil do ní Tovelínin prsten. Pak jej přikryl zeminou a dusal na ní tak dlouho, dokud ten zpropadený prsten nezmizel. Pohřbil ho.
Rok trvalo, než zapomněl, kam ho schoval, a další rok zapomínal, že na něj zapomněl, a pak už nevěděl nic, ale nikdy už nebyl ten šťastný troll jako dřív. Po čase se král Valdemar a královna Sofie zapsali do dějin, ale i oni se v prach obrátili, a jednoho deštivého rána o mnoho let později už Trolles ze své nory nevylezl. A ještě mnohem později se les opět změnil, připadl k obci a ta o něj pečovala, zryla zem a husté houští prosekala, takže se jím dalo procházet. Ale prsten tam ležel pořád, v hluboké jamce, pořád ještě zapomenutý, teď pod vetchým a prohnilým dubovým pařezem.
Ale nic se neschová navždy, na to je čas příliš dlouhý a osud příliš trpělivý. Jednoho krásného dne do těch míst přijde mladý muž, hledač pokladů, a najde prsten, jak už to takoví lidé umí. A pokud dokáže odolat pokušení darovat šperk své dívce a místo toho zajede do Kimského háje u Roskilde, na písečnou kosu zařízlou do zátoky, kde je dosud při poryvech severního větru slyšet řev krále Valdemara mísící se se smíchem královny Sofie a kde najde starou zídku, která lemuje jižní stranu lesíka a končí hromádkou kamení, tak pokud tam položí Tovelínin prsten pod ten nejspodnější kámen, který má při pohledu z blízka dosud jednu stranu zčernalou ještě z doby, kdy byl součástí zdi jakési lázně…, ano, tak jedině tehdy bude žít šťastně a dlouho.
© 2013, Lotte & Søren Hammerovi
překlad Markéta Cmíralová
Sochy z písku vytvořily na motivy pohádky holandské umělkyně Helena Bangert a Marielle Heessels na květnovém kulturním festivalu Sandskulptur v Hundestedu. Na poslední fotografii autoři pohádky spolu s oběma sochařkami.