Pustina zvaná mír: Vratislav Kadlec o překládání oceňované space opery Arkady Martineové

Vratislav Kadlec je překladatel se širokým záběrem — v Hostu jste si mohli v jeho podání přečíst hned několik knih pro děti, román Šance tu je… a také fascinující space operu z diplomatických kruhů daleké galaxie Vzpomínka zvaná Říše, která se mu podle jeho slov nepřekládala úplně lehce. Přesto ale kývl na překlad jejího pokračování. To nyní vychází pod názvem Pustina zvaná mír. Jak se dočtete níže, i tato kniha byla překladatelským oříškem, který však Vratislav Kadlec rozlouskl. I když kdoví jak by to dopadlo, kdyby neměl po ruce svůj speciální slovníček… 😊

Ediční plán jaro 2023

Milé čtenářky, milí čtenáři, s radostí s vámi sdílíme ediční plán na první pololetí roku 2023!

Konečně i u nás: nepřehlédnutelná Beatrice Alemagna

Dokážete si představit netopýří mládě s hlavičkou připomínající lískový oříšek a s růžovým kabátkem přes záda? Ouška také dorůžova, tvářička jednou s rošťáckým výrazem, jindy zkormoucená a vyjukaná, dokud všechny ostatní emoce nepřebije vzdor… A víte, co se může stát, když někdo někoho „seřve do kuličky“? Nejde to?! Ani za nic??
Nevadí, už to za nás udělala Beatrice Alemagna a udělala to krásně. S vtipem a empatií, laskavě a zkušeně. Přesvědčí se o tom každý, kdo vezme do ruky její půvabný čtyřicetistránkový bilderbuch o holčičce Paskalíně, která se obává své první velké zkoušky samostatnosti. Novinku z nakladatelství Host, nazvanou libozvučně a rázně Ani za nic!, přeložila Eva Sládková.

Vánoční tipy

Nejlepší dárek pod stromeček? Za nás rozhodně kniha. Ale kterou vybrat, když jich je v knihkupectvích tolik? Zeptali jsme se našich redaktorů na jejich žhavé tipy a věříme, že vám tím usnadníme rozhodování. Nezapomeňte, že na našem e-shopu můžete pořídit knížky s 15% slevou a do Vánoc vám je doručíme při objednávkách do 18. prosince 2022.

Listopadové tipy z redakce

Máme tady advent a s ním i předposlední knižní tipy tohoto roku. A najdete v nich neobvykle hned několik tipů z poezie. Kromě nových sbírek básnických es Jiřího Hájíčka a J. H. Krchovského totiž vyšla dětská kniha z pera mistra ČR ve slam poetry. A to je teprve jízda! Zkrátka naše listopadová produkce má opět co nabídnout.

Annie Ernauxová: laureátka Nobelovy ceny za literaturu za rok 2022

Před měsícem byla vyhlášena Nobelova cena za literaturu za rok 2022. Letošní laureátkou se stala Annie Ernauxová, jedna z nejvýznamnějších francouzských spisovatelek, jejíž knihy se ve Francii brzy zařadily mezi současnou klasiku. Proč jsme se rozhodli vydat v Česku ne příliš známou autorku? Jak se překládá nobelistka? A co si o její tvorbě myslí naše další autorka Elena Medelová?

Jak se překládá nobelistka?

Stejně jako pro mnoho dalších byl i pro Tomáše Havla, překladatele memoárů Annie Ernauxové, výběr poroty letošní Nobelovy ceny za literaturu překvapením. „[Ernauxová] má dost vyhraněné politické názory, dala by se označit za extrémně levicovou osobnost. To může vyvolávat kontroverze,“ vysvětluje. Jak se mu překládala kniha čerstvé nobelistky? To zjistíte v následujících odstavcích.

Tvůj temný labyrint: Příběh sériového vraha

Pamatujete Jurka Waltera, nepolapitelného sériového vraha z pera Larse Keplera? Vůbec poprvé přinášíme český překlad povídky Tvůj temný labyrint, která zachycuje události předcházející knihám Písečný muž a Lazar. V novince Pavouk, nejnovějším díle ze série o komisaři Joonu Linnovi, se vám to totiž bude hodit.

Říjnové tipy z redakce

V říjnu k nám do redakce dorazilo nejvíc knih za celý rok. Na své si přijdou fanoušci všech žánrů a rozhodně budou mít z čeho vybírat. Zahradu Petry Dvořákové a Pavouka od Larse Keplera představovat nemusíme, radši se zaměříme na knížky, které by vás mohly minout. A to by byla velká škoda.

Fazóna, za kterou se skrývá mnohem víc, než se zdá.

Jak se překládá finská humoristická kniha? Svoji práci nám přiblížila Jitka Hanušová, v jejímž překladu nedávno vyšel feel-good román Fazóna.

Zářijové tipy z redakce

Listí se pomalu začíná vybarvovat, dny se krátí a seznam knih, které si chceme přečíst, se naopak prodlužuje. Zkrátka podzim je tady. Jak se v pestré nabídce vyznat? Naši redaktoři pro vás opět vybrali své černé koně.

Host na 32. Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě

Rok se s rokem sešel a je tu další, letos již 32. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě, tentokráte s mottem Hledání normálního světa. Nakladatelství Host patří k tradičním vystavovatelům veletrhu a ani letos v Havlíčkově Brodě nebude chybět!