Psychologický román Srpny odkrývá málo diskutované téma manipulace

Gaslighting. Termín, se kterým se mnozí z nás setkávají poprvé. Jedná se o formu manipulace, kdy se pachatel snaží v oběti vyvolat pochybnosti o jejím psychickém zdraví. Zneužíváním této formy jednání i jeho různými podobami se zabývá Jakub Stanjura ve své prvotině Srpny, románu o toxickém vztahu a taky o tom, že pod svícnem je největší tma (a možná je úplně všude).

„I přes komické historky vidím mizerii chemlonové doby,“ říká novinář Jaromír Marek

Dvacet let dělá rozhlasového reportéra. Jaromír Marek působil v Indii, Afghánistánu nebo v zemích Afriky, od roku 2017 až do loňska jako stálý zahraniční zpravodaj v Londýně informoval o dění ve Velké Británii. „Musel jsem si odskočit k něčemu méně serióznímu,“ směje se, když si v redakci Hosta vyzvedává před besedou se čtenáři výtisky své Doby chemlonové. Jaromír Marek je totiž z Brna — a dětství tady prožil v sedmdesátých letech. Z jeho vzpomínek na svéráznou brněnskou rodinu vznikly úsměvné zápisky s podtitulem Jak jsem přežil socialismus, svoji rodinu a Brno. Podobně jako v knížce i v rozhovoru je kadence historek, které autor neustále dává k dobru, obrovská.

Potkejme se na Dni dětí v Tržnici!

Tým z nakladatelství Host se chystá na Den dětí v Tržnici, který se uskuteční 1. 6. 2023 od 11.00 do 18.00 v Holešovické tržnici v Hale 13 a okolí. Na našem stánku dostanete knížky pro drobotinu, školáky, puberťáky i věčně mladé dospěláky s veletržní 20% slevou a vyřádit se můžete na workshopech, které si pro vás připravily naše sympatické autorky:

Na kafe s překladatelkou: Eva Sládková

Pokud otevřete kteroukoli dětskou knihu z Hosta přeloženou z francouzštiny, s největší pravděpodobností v tiráži najdete jméno báječné Evy Sládkové. Má na starosti všechny Pompony a Pomelony, Paskalíny a pošťáky Myšáky a nejnověji třeba Majku na motorce. Zároveň se dokáže s citem zhostit i takových titulů, jako je Růže sama od Muriel Barberyové.

Máme za sebou mimořádně úspěšný ročník Světa knihy

Ve dnech 11. až 14. května 2023 jsme se zúčastnili mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. Letošní 28. ročník, na který zavítalo bezmála 60 tisíc lidí, překonal dle pořadatelů návštěvnost minulých ročníků. Rekordní počet návštěvníků jsme zaznamenali také my na stánku nakladatelství Host a na našich pořadech pro malé i velké čtenáře.

Limitované edici nejúspěšnější knihy loňského roku vtiskl novou tvář výtvarník Jaromír 99

Zdá se, jako by to bylo teprve včera, ale ve skutečnosti uplynul už rok od chvíle, kdy nejnovější románový počin Kateřiny Tučkové Bílá Voda zamířil na pulty knihkupectví. Nejen fanoušci jejích knih, ale i lidé, kteří si potrpí na knižní design, mají nyní možnost zakoupit dílo v nové, výjimečné edici s působivými ilustracemi Jaromíra 99. Přečtěte si článek ze zákulisí vzniku této limitky.

Příběh značky LEGO je rodinnou ságou, jež se zakládá na důvěře a pospolitosti

LEGO — Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě je titul publikace, která čtenáře seznamuje se vzrušujícími dějinami legendární stavebnice. O ikonické hračce a tajemství úspěchu firmy LEGO si s autorem povídal redaktor českého vydání knihy Zdeněk Staszek.

Když si nemůžete zaplavat, tak napište (postapokalyptický steampunkový pohádkový) příběh…

…říká autorka fantaskní pohádky pro dospělé v rozhovoru s naším redaktorem fantasy a sci-fi Jiřím Štěpánem. Představujeme vám Kateřinu Havlíkovou, autorku knihy Lampář, lodivodka a kluk z továrny na slzy.

Zneužitá literatura

Publikujeme vyjádření šéfredaktora nakladatelství Host Miroslava Balaštíka k románu Les v domě Aleny Mornštajnové, která čelí nařčení, že námět příběhu opsala od výtvarnice Toy Box. Upozorňujeme čtenáře, že text obsahuje částečný popis děje.

Vítejte ve Spížce, malí čtenáři!

Myslíte si, že košík ovoce a zeleniny stojící na podlaze spíže nemůže odstartovat úžasný pohádkový příběh? Chyba lávky! V knize naší redakční kolegyně Kdo spí ve spíži se seznámíte s Brambůrkem, nedobrovolným hrdinou, který hledá svou rodinu a který nakonec musí zachránit víc než jen vlastní čumáček.

Na kafe s překladatelkou: Jana Lišková

Další překladatelkou, kterou vám představíme, je Jana Lišková. Díky ní už jste si v češtině mohli přečíst ztřeštěné příběhy o Agusovi a příšerkách, zapátrat s kouzelnou lupou v knížkách ze série Co se skrývá nebo se nechat dojmout knihami od Marcely Serranové.

Posílám ti velrybu, babi…

Hudebnice a výtvarnice Martina Trchová napsala knížku s názvem Babi. Napsala ovšem není úplně přesné: vznikl komiks beze slov, kterým autorka propojila svět své dvouleté dcery a její devadesátileté prababičky. Povídaly jsme si o knížce u Martiny doma nad kávou, kterou nám uvařila do hrnečku po babičce. Do hrnečku, který se nesmí rozbít, protože je památeční. Předměty, jimiž se Martina obklopuje, mají duši. A zrovna tenhle hrneček se dostal i do knížky.

REDAKCE POD POKLIČKOU: Dana Blatná

Zajímá vás, jak se knížka českého spisovatele dostane do rukou zahraničního nakladatele, ve kterých zemích je o naši literaturu největší zájem a kteří autoři z Hosta slaví v zahraničí úspěchy? Pak si přečtěte další vydání našeho seriálu, v němž vám představíme kolegyni Danu Blatnou, která má na starosti zahraniční práva na knihy většiny českých autorů nakladatelství Host.

Sabaa Tahirová v českém vydání je výzvou

Když Sabaa Tahirová oznámila vydání románu Všechen můj hněv (v originále All My Rage), měli jsme v redakci nesmírnou radost, jelikož její příběhy milujeme. Ležel před námi ale složitý úkol, jak knihu co nejlépe zpřístupnit českému čtenáři. Má totiž několik specifik, na která u běžného young adult románu nenarazíte.

Tři Magnesie Litery pro Hosta. Díky patří našim autorům i čtenářům.

Tři nominace, tři vítězství. Kdyby šlo o sport, řekli bychom, že jsme v nakladatelství Host proměnili všechny šance. Tedy — proměnili je naši autoři Petr Hruška, Patrik Banga a Viktor Špaček. Je nám ctí, že jsme mohli do světa vypravit jejich knihy, které ve svých kategoriích získaly prestižní ocenění Magnesia Litera 2023.