REDAKCE POD POKLIČKOU: Zdeněk Staszek

Zdeněk Staszek je po Katce Šardické druhým redaktorem z Hosta, který usedl do horkého křesla série Redakce pod pokličkou. Zatímco Katka má na starosti young adult, Zdeněk má pod křídly non-fiction. V následujícím rozhovoru se například dočtete, že hostovská produkce non-fiction je stále pestřejší, nicméně kuchařky byste u nás hledali marně, dále jak si Zdeněk s Legem hlavu lámal a na čem ho v poslední době nachytali recenzenti.

Fotoreport: akce v roce 2022

Naše práce není jen o vydávání knih, ale také o setkávání s vámi čtenáři nad našimi knihami v rámci knižních křtů, besed a knižních veletrhů. Rok 2022 k nám byl z hlediska akcí velmi štědrý.

REDAKCE POD POKLIČKOU: Tomáš Reichel

Od srpna jsme vám prostřednictvím krátkých rozhovorů představili již čtyři členy redakce Hosta. Vyptávali jsme se jich na to, co je do nakladatelství přivedlo, jak vypadá jejich práce a jakou knihu z naší produkce by vám doporučili. Za pár dní tu máme konec roku a s ním i poslední letošní rozhovor, který jsme vedli s ředitelem Tomášem Reichelem.

REDAKCE POD POKLIČKOU: Michaela Teličková

Od srpna tohoto roku vám jednou měsíčně přinášíme rozhovory s lidmi z Hosta, kteří vás zasvěcují do tajů rozmanité práce v nakladatelství, mluví o svých knižních srdcovkách z naší produkce a prozrazují na sebe spoustu zajímavostí. V listopadu je na řadě kolegyně Míša, koordinátorka a organizátorka. Čeho? Čtěte dál!

„Strašidelné příběhy mě fascinují,“ říká Iva Hadj Moussa v souvislosti s napínavým románem Havířovina

Iva Hadj Moussa, autorka úspěšných románů Šalina do stanice touha a Démon ze sídliště, vydala v Hostu třetí knihu. Havířovina vypráví o tajemném domě, o němž po vsi kolují strašidelné historky. Opravdu v domě straší, anebo jde jen o souhru náhod?

Samantha Shannon — autorka kultovní fantasy série Kostičas — bude jednou z hlavních hvězd letošního ročníku HumbookFestu

Literární festival HumbookFest — svátek pro všechny nadšence young adult literatury — je za dveřmi! V sobotu 26. 11. přivítá pražské O2 Universum stovky návštěvníků, kteří se mohou těšit na české i zahraniční autory a bohatý doprovodný program. Z českých autorů, jejichž knihy vydáváme, přijaly pozvání do debat Petra Slováková a Dana Beranová, které na HumbookFestu představí své novinky, i Olga Stehlíková, jež vystoupí v diskusi moderované Pavlem Barešem. Ze zahraničí pak přijede Samantha Shannon, která promluví o své tvorbě a jistě na sebe prozradí mnoho zajímavostí.

Vychází románový objev roku Svatava — příběh, jehož leitmotivem je hledání sebe sama.

Historička umění Jolanta Trojak napsala mnohovrstevnaté dílo, v němž se zabývá tématem autenticity a individuace. Zprvu jazykově bohatý okultistický román střídá v druhé části knihy úsporný text zkoumající otázky základního lidského údělu. „Oba styly psaní dobře odrážejí moji osobnost, ve které se snoubí vědecký zájem s potřebou spirituálního přesahu spolu se smyslem pro humor,“ říká autorka.

REDAKCE POD POKLIČKOU: Lenka Secká

V rámci našich pravidelných rozhovorů s lidmi z Hosta jsme v říjnu vyzpovídali kolegyni Lenku — temperamentní ženu, jež vám i podesáté ráda vysvětlí rozdíl mezi potahem a obálkou, rekordmanku v počtu post‑itů na pracovním stole a milovnici všeho krásného.

Dům pod náměstím: s Markétou Hejkalovou o staletém vypravěči jejího nového románu, o křehkosti světa i vycpané losí hlavě.

Markéta Hejkalová není v knižní branži žádným nováčkem. Známé nakladatelce, překladatelce, ředitelce Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě a spisovatelce vychází již devátý román — nově v nakladatelství Host.

REDAKCE POD POKLIČKOU: Kateřina Šardická

V srpnu jsme spustili online řadu rozhovorů s lidmi z nakladatelství Host. Jako první vykoukla zpod pokličky naší redakce Ivana Motrincová. Zářijové vydání jsme zasvětili Kateřině Šardické, která má v Hostu na starosti young adult literaturu. Katky jsme se ptali mimo jiné na to, co by nemělo chybět dobré young adult knížce a jakými schopnostmi a dovednostmi by měl disponovat dobrý redaktor.

REDAKCE POD POKLIČKOU: Ivana Motrincová

Zajímá vás, kdo všechno se podílí na chodu nakladatelství Host a jak vypadá pracovní náplň jednotlivých zaměstnanců? Jakým způsobem vybíráme tituly do edičního plánu, kdo stojí za jejich výslednou podobou a jak se staráme o to, aby si kniha našla cestu ke čtenáři? Pojďte s námi nahlédnout pod pokličku naší redakce. Každý měsíc vám představíme někoho z týmu prostřednictvím krátkého rozhovoru. Naši řadu začínáme ostřílenou kolegyní Ivanou, která je v nakladatelství Host téměř od počátku jeho existence a podle nás ví a umí všechno. Jak Ivča vzpomíná na své začátky v Hostu? A co všechno spadá do jejích kompetencí? To se dočtete v následujícím rozhovoru.