Mirek Balaštík

Mirek Balaštík

Šéfredaktor

Nejvíc času trávím čtením textů, které se nikdy nestanou knihami. A doufám, že mezi těmi stovkami rukopisů objevím ty dva tři, které za vydání stojí a které se budou líbit i vám. Kromě toho rediguji knihy českých autorů, a když se objevím v redakci, tak mluvím do všeho. Od vzorku na ponožkách po Boží úmysly.

Články autora
Dana Blatná

Dana Blatná

zahraniční práva

Mé příspěvky budou mít spíše informativní charakter, opulentních okrašlovacích prvků se nemusíte nijak bát. Půjde o pozvánky na veletrhy, festivaly, křty a jiné akce. Budu vám zprostředkovávat informace o „dalších životech knih“ — o audioknihách, filmech, divadlech a zahraničních vydáních. Těšit se můžete i na rozhovory s autory. A když už to nebudu moct vydržet, podělím se s vámi o dojmy z četby našich připravovaných knih, někdy i hódně hódně dopředu.

Články autora
Jana Glózová

Jana Glózová

Propagace

Hodně píšu. Hodně mluvím. S grafiky, redaktory, autory, pořadateli veletrhů i dodavateli. Každý den je jiný — někdy je potřeba napsat článek, jindy navrhnout inzerci, vymyslet slogan k připravované knize nebo zajistit občerstvení na křest. Na seznamu „Chci si přečíst“ mám aktuálně 132 titulů. Od té doby, co jsem začala pracovat pro nakladatelství Host, jejich počet stále roste…

Články autora
Nikola Hůsková

Nikola Hůsková

Bulvár

Do nakladatelství Host na zahraniční akvizice jsem se dle slov pana ředitele dostala díky svému předstírání znalostí angličtiny. (Jako bychom to nepředstírali všichni!) Z pozice jediného bulvárního redaktora tohoto online plátku si vyhrazuji právo na dezinformaci a pobuřování. Těšte se na perly ze zákulisí Hosta! A neberte mě raději příliš vážně.

Články autora
Pavla Nejedlá

Pavla Nejedlá

redaktorka literatury pro děti a mládež

Jsem sudička. Nad rodícími se dětskými knížkami prorokuju: „Ty budeš krásná jako ranní rosa, ale uvězní tě do nejvyšší police, odkud tě vysvobodí jen člověk s dobrým srdcem. Ty? Ty budeš na roztrhání. Každý tě bude chtít. Zaplatíš za to oslíma ušima a nakonec skončíš ve sběru. A ty, božátko? Ty radši zůstaň na dně šuplíku.“ Zkrátka z moře rukopisů lovím poklady, které chci mít doma v knihovně (a na stole, na podlaze, na parapetu nebo na vaně), a těm pak pomáhám na svět, abyste je mohli mít doma i vy.

Články autora
Tomáš Reichel

Tomáš Reichel

ředitel

Já, který vlastně žádnou z činností, díky kterým vzniká kniha, pořádně neumím, se starám o to, aby ta spousta talentovaných a nadšených lidí, kteří se v našem nakladatelství na vydávání knížek podílejí, fungovala dohromady jako dobře sladěný orchestr. Jo, a strašně rád čtu.

Články autora
Eva Sedláčková

Eva Sedláčková

paní na dětskou

Profesionální dětina. Snílek a idealista. Odjakživa pracuju s dětmi (knihovnice) nebo pro děti (redaktorka). Neumím si představit svět bez knížek Astrid Lindgrenové, Daisy Mrázkové nebo Aloise Mikulky. Jo, a neobejdu se bez nástěnky. Nástěnek. Cokoli v kanceláři dokážu proměnit v nástěnku. Všude najdete nějaké obrázky, výstřižky, poznámky, ilustrace… Každou chvíli něco objevím a otravuju s tím tak dlouho, až kolegům nezbyde, než se mnou tu radost sdílet.

Články autora
Radek Štěpánek

Radek Štěpánek

Redaktor české beletrie

Jsem koordinátor, což je něco jako opak terminátora. Snažím se pomáhat všem, být tam, kde je právě potřeba. Měl bych zajistit všechno, co od nás potřebují naši autoři, a od autorů zase všechno, co potřebují grafici, redaktoři a další kolegové. Jako bývalý novinář se starám o zajištění dostatečné publicity a co největšího ohlasu pro naše díla. V neposlední řadě mám na starost českou beletrii. Rád bych také přispěl k tomu, aby v produkci Hostu více rezonovala environmentální témata. Je toho hodně a to je dobře.

Články autora
Martin Stöhr

Martin Stöhr

Art director

Odjakživa mne fascinují slova, obrazy, melodie. Světadíl umění, knih a literatury. Ta se mi stala osudem. Pod střechou Hosta se věnuji především stejnojmenné revue. Na place nakladatelství pak dělám support grafickým podobám knih a starám se o díl české beletrie. Také o poezii, popelku mezi literárními žánry. V této bláznivé době ji mám čím dál raději.

Články autora
Jakub Šilhavík

Jakub Šilhavík

Propagace

Hledám tu nejlepší cestu, jak v offline světě oslovit potenciální čtenáře a vnuknout jim potřebu přečíst si naše knihy, ať už se jedná o drsné severské kriminálky, fantastické výlety do vzdálených galaxií, nebo roztomilé pohádky pro děti. Každý den se zároveň přesvědčuji o tom, že moje závislost na knihách, které vyprávějí malé i velké příběhy, jenom tak neskončí.

Články autora
Jiří Štěpán

Jiří Štěpán

redaktor sci-fi a fantasy literatury

Každý den v Hostu cestuji nadsvětelnou rychlostí, střílím z laserových pistolí a bojuji s draky a mágy. Když pak po práci přijdu domů, snažím se, aby mě věže z knih navždy nepohřbily, a tak jim platím tribut pacis tím, že zase čtu… a občas i něco napíšu. Když pak zůstane ještě trochu času, snažím se věnovat hudbě, hodování a zahálce.

Články autora
Michaela Teličková

Michaela Teličková

Koordinace překladů

Mým úkolem v Hostu je pečovat o překlady. Starám se o to, aby si ta správná kniha našla toho správného překladatele (anebo naopak) a aby nám ji pak překladatel zase včas vrátil. Má to jen jednu nevýhodu — nadchnu se pro knihu dávno předtím, než ji objeví i ostatní kolegové, kdy už bývám zamilovaná do úplně jiných knih! V mezičase vyhledávám překladatele, kteří ještě nestihli zhostovatět, a pročítám nejnovější zprávy z překladatelského světa. A překládám. Zmiňovala jsem se už o překládání? Je zhostovatět slovo? Jestli ne, mělo by být!

Články autora
Viktorie Hanišová

Viktorie Hanišová

autorka

Na Univerzitě Karlově vystudovala anglistiku a germanistiku a věnuje se překladatelství. Spisovatelsky debutovala v roce 2015 příznivě přijatým románem Anežka o nefunkčním vztahu matky a adoptivní dcery, o skrytém rasismu a stereotypech. V roce 2018 následoval román Houbařka o dětském traumatu a domácím násilí. Volnou trilogii knih o mateřství a traumatech zakončila v roce 2019 románem Rekonstrukce o vyrovnávání se se sebevraždou rodiče.

Články autora