Mirek Balaštík

Mirek Balaštík

Šéfredaktor

Nejvíc času trávím čtením textů, které se nikdy nestanou knihami. A doufám, že mezi těmi stovkami rukopisů objevím ty dva tři, které za vydání stojí a které se budou líbit i vám. Kromě toho rediguji knihy českých autorů, a když se objevím v redakci, tak mluvím do všeho. Od vzorku na ponožkách po Boží úmysly.

Články autora
Simona Barešová

Simona Barešová

redaktorka české beletrie

Jsem součástí procesu utváření literárního díla. Přihlížím, jak sazeči postupně nalévají písmena, která poté grafici zahalují do nejroztodivnějších kabátů ušitých na míru. Pozoruji, jak se text stylisticky ukotvuje pod taktovkou jazykových mistrů. Dost patosu. Klíčové slovo mé profese zní nehezky nečesky — deadline. Jsem paní Kontrolorová. Všechny uháním, aby včas a v pořádku dodali to, co mají. Nesnáším tabulky, ale stihnout se to musí.

Články autora
Dana Blatná

Dana Blatná

zahraniční práva

Mé příspěvky budou mít spíše informativní charakter, opulentních okrašlovacích prvků se nemusíte nijak bát. Půjde o pozvánky na veletrhy, festivaly, křty a jiné akce. Budu vám zprostředkovávat informace o „dalších životech knih“ — o audioknihách, filmech, divadlech a zahraničních vydáních. Těšit se můžete i na rozhovory s autory. A když už to nebudu moct vydržet, podělím se s vámi o dojmy z četby našich připravovaných knih, někdy i hódně hódně dopředu.

Články autora
Lucie Bregantová

Lucie Bregantová

Redaktorka překladové literatury a krimi

V nakladatelství Host mám pod křídly překladovou beletrii a krimi. Pomáhám vybírat ty nejfajnovější kousky ze světové literatury pro zábavu i poučení velectěného čtenářstva a pak dohlížím na to, abychom je v redakci vymazlili do nejposlednějšího detailu. A protože mám v práci knížek málo, doháním to ve volném čase překladem. Když je miluješ, není co řešit!

Michaela Dermauw

Michaela Dermauw

eventy, kontakt pro autory

Dělám práci svých snů: mám na starosti organizaci literárních akcí a jsem hlavní kontaktní osobou pro autory Hosta, na které nedám dopustit! Jsem jedno ucho, když mají nějaký dotaz, společně s nimi hledám to nejlepší místo pro oslavu vydání jejich knihy, občas nějakou akci odmoderuji nebo autora vyzpovídám pro náš blog Kavárna. Alfou a omegou mé práce je kvalitní komunikace – s autory, agenty, kooperačními partnery, kolegy. O vztahy se snažím pečovat, protože dobré vztahy jsou základ.

Články autora
Veronika Elznicová

Veronika Elznicová

stážistka

Jsem pomocná marketingová ruka z Prahy. Když člověka potěší kniha, kterou mu doporučím, je můj úkol splněn. Na co sama nedám dopustit, je česká literatura. Ta dnešní i ta z dob minulých. Píšu stručně, jak jsem si zvykla ve zpravodajství, ale na stáži v marketingu Hostu se vracím ke květnatosti textu, jak to mám ráda. Kdo si hraje s jazykem, nezlobí. Ve zbylém čase dělám bakaláře z mediálních studií.

Články autora
Viktorie Hanišová

Viktorie Hanišová

autorka

Na Univerzitě Karlově vystudovala anglistiku a germanistiku a věnuje se překladatelství. Spisovatelsky debutovala v roce 2015 příznivě přijatým románem Anežka o nefunkčním vztahu matky a adoptivní dcery, o skrytém rasismu a stereotypech. V roce 2018 následoval román Houbařka o dětském traumatu a domácím násilí. Volnou trilogii knih o mateřství a traumatech zakončila v roce 2019 románem Rekonstrukce o vyrovnávání se se sebevraždou rodiče.

Články autora
Jitka Jindřišková

Jitka Jindřišková

překladatelka z norštiny

Jitka Jindřišková vystudovala norštinu a historii na FF MU. Překládá z norštiny, věnuje se jazykovým redakcím, pracuje pro Masarykův ústav, učí norštinu v jazykové škole, píše recenze pro portál iLiteratura.cz a působí ve spolku Skandinávský dům.

Články autora
Nikola Kochová

Nikola Kochová

vedoucí překladové redakce, akvizice

Mé místo je na překladovém oddělení, kde jako tzv. paní vedoucí přikládám pod kotel v rozjetém vlaku plném skvělých lidí a nápadů, kterým se obdivuji. A pokud je to nutné, jsem také profesionální zastánce pravdy a lásky, drsňák a řešič problémů. Občas taky do Hostu přitáhnu báječnou knížku. Dvakrát ročně se vyrážím socializovat s podobnými případy z oboru do ciziny, odkud pak kolegům přivážím kilogramy nevyžádaných katalogů, reklamní předměty z veletrhu a rozmazané nepoužitelné fotky z večírků s autory.

Články autora

Karolína Lukašíková

online marketing

V práci bych se neobešla bez foťáku a klávesnice. Dostávám totiž k vám, čtenářům, ty nejčerstvější informace. Na webu, sociálních sítích i tomto blogu Kavárna. A jednou za čas si nějaký ten článek napíšu sama.

Články autora
Petra Nečková

Petra Nečková

online marketing

Pracovní dobu opravdu netrávím celodenním čtením knih ani focením zátiší s dortíkem na instagram. Mým úkolem je dostat všemi dostupnými prostředky tu správnou knihu k tomu správnému čtenáři. A ano, taky čtu. Většinou cestou do práce a z práce ve wordovém dokumentu ve čtečce dlouho před vydáním knihy, abych pak věděla, komu co doporučit. A pak už jen doma pár řádků před spaním — usnu u všeho. A neumím používat záložky! A když už jsem u těch přiznání: ty dortíky občas v redakci vážně máme. Teda, dost často…

Články autora
Pavla Nejedlá

Pavla Nejedlá

redaktorka literatury pro děti a mládež

Jsem sudička. Nad rodícími se dětskými knížkami prorokuju: „Ty budeš krásná jako ranní rosa, ale uvězní tě do nejvyšší police, odkud tě vysvobodí jen člověk s dobrým srdcem. Ty? Ty budeš na roztrhání. Každý tě bude chtít. Zaplatíš za to oslíma ušima a nakonec skončíš ve sběru. A ty, božátko? Ty radši zůstaň na dně šuplíku.“ Zkrátka z moře rukopisů lovím poklady, které chci mít doma v knihovně (a na stole, na podlaze, na parapetu nebo na vaně), a těm pak pomáhám na svět, abyste je mohli mít doma i vy.

Články autora
Tomáš Reichel

Tomáš Reichel

ředitel

Já, který vlastně žádnou z činností, díky kterým vzniká kniha, pořádně neumím, se starám o to, aby ta spousta talentovaných a nadšených lidí, kteří se v našem nakladatelství na vydávání knížek podílejí, fungovala dohromady jako dobře sladěný orchestr. Jo, a strašně rád čtu.

Články autora
Eva Sedláčková

Eva Sedláčková

paní na dětskou

Profesionální dětina. Snílek a idealista. Odjakživa pracuju s dětmi (knihovnice) nebo pro děti (redaktorka). Neumím si představit svět bez knížek Astrid Lindgrenové, Daisy Mrázkové nebo Aloise Mikulky. Jo, a neobejdu se bez nástěnky. Nástěnek. Cokoli v kanceláři dokážu proměnit v nástěnku. Všude najdete nějaké obrázky, výstřižky, poznámky, ilustrace… Každou chvíli něco objevím a otravuju s tím tak dlouho, až kolegům nezbyde, než se mnou tu radost sdílet.

Články autora
Martin Stöhr

Martin Stöhr

Art director

Odjakživa mne fascinují slova, obrazy, melodie. Světadíl umění, knih a literatury. Ta se mi stala osudem. Pod střechou Hosta se věnuji především stejnojmenné revue. Na place nakladatelství pak dělám support grafickým podobám knih a starám se o díl české beletrie. Také o poezii, popelku mezi literárními žánry. V této bláznivé době ji mám čím dál raději.

Články autora
Jakub Šilhavík

Jakub Šilhavík

Propagace

Hledám tu nejlepší cestu, jak v offline světě oslovit potenciální čtenáře a vnuknout jim potřebu přečíst si naše knihy, ať už se jedná o drsné severské kriminálky, fantastické výlety do vzdálených galaxií, nebo roztomilé pohádky pro děti. Každý den se zároveň přesvědčuji o tom, že moje závislost na knihách, které vyprávějí malé i velké příběhy, jenom tak neskončí.

Články autora
Jiří Štěpán

Jiří Štěpán

redaktor sci-fi a fantasy literatury

Každý den v Hostu cestuji nadsvětelnou rychlostí, střílím z laserových pistolí a bojuji s draky a mágy. Když pak po práci přijdu domů, snažím se, aby mě věže z knih navždy nepohřbily, a tak jim platím tribut pacis tím, že zase čtu… a občas i něco napíšu. Když pak zůstane ještě trochu času, snažím se věnovat hudbě, hodování a zahálce.

Články autora
Radek Štěpánek

Radek Štěpánek

Vztahy s autory a novináři

Jsem koordinátor, což je něco jako opak terminátora. Snažím se pomáhat všem, být tam, kde je právě potřeba. Měl bych zajistit všechno, co od nás potřebují naši autoři, a od autorů zase všechno, co potřebují grafici, redaktoři a další kolegové. Jako bývalý novinář se starám o zajištění dostatečné publicity a co největšího ohlasu pro naše díla. V neposlední řadě mám na starost českou beletrii. Rád bych také přispěl k tomu, aby v produkci Hostu více rezonovala environmentální témata. Je toho hodně a to je dobře.

Články autora
Michaela Teličková

Michaela Teličková

Koordinace překladů

Mým úkolem v  Hostu je pečovat o překlady. Starám se o to, aby si ta správná kniha našla toho správného překladatele (anebo naopak) a aby nám ji pak překladatel zase včas vrátil. Má to jen jednu nevýhodu — nadchnu se pro knihu dávno předtím, než ji objeví i ostatní kolegové, kdy už bývám zamilovaná do úplně jiných knih! V mezičase vyhledávám překladatele, kteří ještě nestihli zhostovatět, a pročítám nejnovější zprávy z překladatelského světa.

Články autora
Karolína Tomečková

Karolína Tomečková

asistentka PR

Mým revírem je Anopress. Mé tempo je vražedné. Každý týden vychází desítky článků o našich knihách a autorech a já mezi nimi hledám vhodné adepty ke zveřejnění v ohlasech na našich webovkách. K tomu si občas odskočím napsat nějaký ten článek na Kavárnu. Jinak jsem full-time student. Bakaláře jsem vystudovala z žurnalistiky a environmentalistiky, nyní pokračuji v magisterském studiu knihovnictví.

Články autora