Veronika Bendová: Konec sezóny na koupališti Úštěk
Jakou jinou knihu k Vánocům doporučit než tu, která obsáhne celý rok včetně adventu? Povídkový soubor Konec sezóny na koupališti Úštěk Veroniky Bendové zachycuje koloběh všedního života během celého roku. Co měsíc, to povídka. Zapomeňte na doplňky stravy pod stromečkem. Letní příběhy vám zajistí příval dopaminu a zimní meditativní povídky vás useberou k filozofickému rozjímání. Kdo dostane roli Máří Magdalény, sežene úřednice historické kostýmy za jeden den, a proč je Nebeský hotel peklo na zemi? Chcete se dozvědět víc? Nadělte (si) pod stromeček laskavost i humor v nádherném nevánočním balení.
Doporučuje Simona Barešová, redaktorka české beletrie
Tove Ditlevsenová: Tváře
Kniha Tváře dánské spisovatelky Tove Ditlevsenové, autorky již vydané Kodaňské trilogie, nepřináší žádné adventní pohlazení po srdíčku, je to silná studie jednoho šílenství a sonda do myšlení člověka prožívajícího dušení onemocnění. Spisovatelka Lise se snaží popasovat nejenom s halucinacemi – hlasy a tvářemi, které ji pronásledují –, ale také s krizí partnerského vztahu. Je to kniha o nevěře, nemoci a touze psát. Velmi intenzivní čtení.
Doporučuje Eva Kecková, redaktorka překladové beletrie a non-fiction
Kateřina a Zuzana Čupovy: Omrzlina
Podívejme se pravdě do očí: od určitého věku budete knížku v dopise Ježíškovi hledat marně. Ale vy dětem knížku dát chcete, protože věříte, že to má smysl. Mám pro vás zaručený tip: Omrzlinu. Proč to bude fungovat?
1. Víc zimní knížku letos nenajdete. A jestli nechcete dětem ukazovat sníh jen na internetu, dejte jim Omrzlinu.
2. Omrzlina rozzáří dětské oči. (I kdyby to mělo být jen tou měňavou obálkou.)
3. V Omrzlině se jí hodně zmrzliny. Vy ji dětem v zimě nechcete dovolit, takže to budou brát jako rebelii a vzpoury baví každého prepuberťáka.
4. Ve skutečnosti si Omrzlinu chcete koupit pro sebe, ale tak hodní jste zase nebyli, aby vám Ježíšek nadělil tolik dárků, tak ji holt musíte dát někomu jinému. Ale radost z ní mít můžete i tak!
Doporučuje Pavla Nejedlá, redaktorka literatury pro děti a mládež
Radek Štěpánek: Ptačí rok
Tohle je diář pro libovolný rok doprovázený sličnými ilustracemi a malou antologií současných básníků všech generací, kteří ve svých verších tematizují právě ptáčky. Někdy své diáře otvíráme spíš neochotně, jsou spojené s nepříjemnostmi. Náš diář těší, ještě než se do něj napíše první záznam. Popravdě, vymyslel jsem si ho jako něco, co má sloužit a zaujmout, ale především jsem si ten diář vysnil jako dárek sobě. „Knížečka“ z čiré radosti… A taky ze závrati z ptačího světa, který je pro každého z nás blízký i nedosažitelný, vzrušující, přitažlivý. Dík patří trojlístku nejbližších spolupracovníků: Radkovi, Veronice a grafičce Ivaně. Doporučuji a volám s klasikem: „V diáři lehký žal, hluboký v srdci zpěv!“
Doporučuje Martin Stöhr, art director a redaktor poezie
Jussi Adler-Olsen: Sedm metrů čtverečních
Letos na podzim vyšla velmi očekávaná pecka. Závěrečný, desátý díl krimi série Jussi Adlera-Olsena Oddělení Q je na světě! Pro ty, kteří sérii náhodou ještě neznají, nebo ji snad trochu pozapomněli sledovat, se chci vyznat ze své lásky k autorovi a jeho knihám a také ke třem hlavním postavám Oddělení Q: Carlu Mørckovi, Rose a Asadovi. Závěrečný díl slibuje rozpletení případu z prvního dílu série, případu, který se Carla osobně dotýká a který mu změnil život. Trochu v napětí, jak to autor šikovně zaonačí, jsem se pustila do čtení a pak s velkým potěšením sledovala, jak překvapivě a rafinovaně do sebe všechno zapadá. Ano, je to originální, napínavé a dechberoucí finále série, přesně jak to má být! No a taky jsem si trochu pobrečela, že se s postavami po tolika letech musím rozloučit.
Doporučuje Nikola Kochová, vedoucí překladové redakce
Kristina M. Waagnerová: Zlatá grai
Myslím, že letos bych mohl nadšeně doporučit každou jednu knihu z hostovské fantastiky, ale musím vybrat jednu. A Zlatá grai Kristiny M. Waagnerové je úkaz — debut, který se tempem, řemeslnou zručností i nápaditou výstavbou vyrovná románům daleko zkušenějších hvězd žánru. Je to fantasy, jež se vyznačuje promyšleným a nelítostným světem, ale i množstvím živých a nepředvídatelných postav, jejichž cesty v dalších dílech se nebudete moci dočkat. Pokud jde o tempo, obraznost a emoční vklad, sérii Zlatá grai můžeme směle postavit i vedle knih Petry Stehlíkové nebo Anthonyho Ryana. Tak po ní sáhněte, můžete být od počátku u něčeho výjimečného. A na Dotek viatáru nebudete muset čekat dlouho, vychází už na jaře.
Doporučuje Jiří Štěpán, redaktor fantasy a sci-fi
Karolína Skučková: To je cirkus!
Cirkus má v sobě cosi exotického a tajemného, málokdo ví, jak to v něm doopravdy chodí, co se třeba s cirkusem děje v zimě? A co teprve když přijde na cirkusovou hantýrku – dokážete odhadnout, co jsou to dvojité perže, runtovka, zubník nebo unterman? Jestli jsem vás nalákala, sáhněte po knize To je cirkus! od Karolíny Skučkové, která zaznamenala příběhy artistů, ošetřovatelů či drezérů z českých cirkusů současných i těch dávno zmizelých.
Doporučuje Eva Kecková, redaktorka překladové beletrie a non-fiction
K. O’Neill: Spolek čajových draků
Spolek čajových draků v sobě má něco z Mumínků, Hildy i Bluey, a proto je přímo předurčen k tomu, aby zdomácněl i u nás, v zemi s největším počtem čajoven na hlavu. Zdejší draci nejsou žádná hrůzu nahánějící stvoření, ale spíš štěňata, která potřebují hodně péče a něhy. Za to se svým opatrovatelům odměňují tím, že jim na parůžcích nebo hřbetech rostou čajové lístky. A takový čaj z jasmínového nebo heřmánkového draka dokáže divy. Svět téhle trilogie obývají také lidé, hodní goblini, bývalí dobrodruzi, dívky s kopýtky i jednorožčími rysy, moudří majitelé čajoven, kteří vypadají jako… lišky?
Doporučuje Lukáš Růžička, redaktor komiksu
Eva a Klára Pospíšilovy: Nocturno pro Erika
Protože o Vánocích chceme všichni sníh, zimu a zalézt pod deku s pořádně tlustou knihou, mám pro všechny čtenáře young adult ideální tip – Nocturno pro Erika od Evy a Kláry Pospíšilových. Nechte se vtáhnout do světa dvou rozdílných hrdinů. Erik je jeden z nejlepších snowboardistů na světě. Kasper, který se nedávno přestěhoval, doslova nesnáší všechno, co Erik miluje. Hory, ticho i samotu, která je obklopuje. Dva kluci v domě uprostřed ničeho. Dva rozdílné světy. A slow burn romantika, co rozpustí sníh až na vrcholku velehor!
Doporučuje Kateřina Šardická, redaktorka young adult
Filip J. Scherf: Ztracená země
Za okny poletují první vločky, doma sálá tetelivé teplo, město se plní baňkami a bambulemi. Blíží se Vánoce. Poslední skoro tři roky ale nelze nemyslet na Kyjev a další ukrajinská města, kde poletují drony, každou chvíli nejde proud (a město se snad i tak plní baňkami a bambulemi). Do toho zní jako refrén naléhavé — proč? Proč se Rusko chová tak, jak se chová? Odpověď hledá ve skvělé knize Ztracená země český expert na mezinárodní vztahy Filip J. Scherf. Je to temné vyprávění o traumatizované zemi, která za každou cenu hledá ztracené sebevědomí a urputně se drží toho nově nalezeného, strhující čtení pro temné večery. Naštěstí doma sálá teplo a vločky jsou jen venku.
Doporučuje Zdeněk Staszek, redaktor non-fiction
Amy Hestová: Králíček by měl už spát
Čím jsou pro vás Vánoce? Pro mě je to pocit. Hřejivý pocit klidu a bezpečí. Když myslím na Vánoce, vybavím si ve vzpomínkách ty, které mám ráda. Vlastně se v duchu vracím domů. Tam, kde cítím přijetí a bezpodmínečnou lásku. Obrázková knížka Králíček by měl už spát s něžnými, jako plyšáček hebkými ilustracemi je tímhle pocitem úplně prostoupená. Podle mě dokonalá vánoční knížka, ač v ní o Vánocích nepadne ani slovo.
Doporučuje Eva Sedláčková, redaktorka literatury pro děti a mládež