Proč se vaše kniha jmenuje Do vnitrozemí?
Vnitrozemí je prostor, kam podle mě všichni míříme, ať vědomě, či mimoděk. Vyhoďte „v“, a máte nitrozemí, což je možná přesnější. Hledáme své nitro, svou vnitřní krajinu, sebe. Ať už studujeme filozofické spisy, chodíme na fotbal, modlíme se k práškům na spaní nebo k Bohu (případně k oběma), jezdíme na kole, propadáme závislostem, zíráme z okna, nebo zachraňujeme zatoulaná koťata. Někdy to bereme hodně oklikou, cestu pod nohama si ničíme bezohledným dupotem. Ale nějak jdeme.

Jde o knihu povídek, krátkých a hutných. Čím vám rozměr povídky vyhovuje?
Fascinují mě momenty, okamžiky schované v každodennosti, které lze snadno minout, přehlédnout či přeslechnout. Skrývají tolik příběhů a tajemství… Třeba když bezdomovec sedící na lavičce něco pošeptá svému špinavému psovi. Nebo když nemocničním areálem velice pomalu kráčí žena s taškou plnou oblečení, ze které vyčuhují mužské boty. Když vítr sfoukne hrdliččino hnízdo s vajíčky, která zůstanou rozbitá v trávě. A taky – na román si prostě netroufám.

Které autory povídek sama ráda čtete?
Alici Munro, protože na první pohled je to takové nenápadné, klidné čtení, ale brzy si uvědomíte, jak silné příběhy čtete, aniž má autorka zapotřebí jakýchkoliv dramatických berliček. Žádné slovo nepřebývá. Je to, jako když sedíte u klidné řeky. Michela Fabera, protože píše nesmírně citlivě o lidských slabostech i síle. Pracuje mnohdy s nereálnými a lehce sci-fi motivy, zasazuje je do té nejběžnější skutečnosti a čtenáři je jasné, že nic není nemožné. Jana Balabána, protože nic nenalhává a je to jako sedět na pevném bludném kameni. Aimee Bender, protože v jejích povídkách ožívají brambory a jsou zcela neoblomné. A dvěma dýním se narodí chlapeček se žehličkou místo hlavy. Je to jako procházet se panoptikem zmítaným city. A Shermana Alexieho, protože je to indián píšící o indiánech stejně, jako když fouká silný vítr.

Co pro vás vydání prvotiny osobně znamená?
Uzavření kruhu. A také vědomí, že vylézám z ulity a jdu s kůží na trh. S tím nepochybně souvisí i okamžiky nervového vypětí, kolísavý krevní tlak a zvýšená chuť na cigaretu.